Okładka książki - Klątwa Edgara

Klątwa Edgara

Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 83-88807-90-0
Liczba stron: 244
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Ocena: 0 (0 głosów)

W nowojorskim wydawnictwie zjawia się człowiek, który chce odkupić niewydane wspomnienia wieloletniego pracownika FBI. Nie wiadomo, czy tekst jest autentykiem czy literacką fikcją, więc wydawca nie zaryzykował publikacji, by nie narazić się na proces o zniesławienie. Maszynopis roi się bowiem od ostrych opinii o ludziach, którzy tworzyli historię USA. Autorem wspomnień okazuje się Clyde Tolson, wieloletni kochanek i najbliższy współpracownik Johna Edgara Hoovera – szefa FBI w latach 1924–1972, potężnej i wpływowej szarej eminencji za rządów m.in. Roosevelta, Trumana, Eisenhowera, Kennedy’ego, Johnsona i Nixona. Tolson zdradza tajemnice największych spisków i głośnych śledztw. Poznajemy kulisy działania komisji McCarthy’ego, procesu Rosenbergów, kariery Kennedy’ego-ojca oraz prezydentury Johna Kennedy’ego – jego seksoholizm, pomyłki polityczne, tragedię w Zatoce Świń i spisek przeciwko Fidelowi Castro, rzekomo „cudowne” małżeństwo Kennedych, zabójstwo Marylin Monroe, wreszcie kulisy spisku, który doprowadził do zabójstwa prezydenta, a potem jego brata, i nieudolnego śledztwa w sprawie tego zamachu – aż po niechlubny koniec prezydentury Nixona.

Klątwa Edgara należy do gatunku political fiction. Ta znakomita, trzymająca w napięciu powieść, na przemian wstrząsająca i komiczna, została przetłumaczona na kilkanaście języków. We Francji jest bestsellerem – w ciągu kilku miesięcy rozeszła się w 130 tysiącach egzemplarzy.

Marc Dugain (ur. 1957 w Senegalu) – pisarz francuski. Debiutował w roku 1998 powieścią La chambre des officiers, za którą otrzymał osiemnaście nagród. Klątwa Edgara to jego czwarta książka i zarazem pierwsza, jaka ukazuje się po polsku.

Kup książkę Klątwa Edgara

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:,
Przeciętny Polak z historii Stanów Zjednoczonych pamięta tylko jedną datę – 1492. O wojnie secesyjnej wie tyle, że taka się rozegrała i że chodziło o wolność Murzynów. Niektórzy słyszeli o zamachu na Kennedy’ego, o wojnie w Zatoce, o weteranach Wietnamu, ale połączyć to wszystko w spójną całość potrafi tylko wąskie grono historyków i politologów, wykształconych w dodatku po przełomie 1989 roku. Na taki właśnie grunt trafia świetna powieść z gatunku political fiction – „Klątwa Edgara”. Książka opowiada o latach 1924 – 1972, gdy szefem FBI i „szarą eminencją” administracji państwowej USA był Edgar Hoover – bezlitosny w walce o władzę i wpływy polityk, doskonały w przygotowaniu inwigilacji osób z kręgów władzy, człowiek, który pomimo niechęci wielu wysokich urzędników państwowych, z prezydentem J. F. Kennedy’m włącznie, potrafił zachować swą posadę przez niemal pół wieku. By być absolutnie skutecznym, nie wahał się korzystać z usług gangów i mafii, która zresztą w tym okresie była szeroko powiązana z elitami politycznymi i kulturalnymi, a równocześnie konsekwentnie zaprzeczał jej istnieniu. W efekcie podejrzewano, że sam mógł mieć z nią silniejsze związki, niż by się mogło wydawać, że mógł być szantażowany przez mafię, że mógł być związany z zabójstwem ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Klątwa Edgara

Bardzo ciekawa pozycja
Inne książki autora
Zwyczajna egzekucja
Marc Dugain0
Okładka ksiązki - Zwyczajna egzekucja

Zwyczajna egzekucja to powieść polityczno-obyczajowa o współczesnej Rosji ? kraju terroru, rządzonym przez pogrobowców KGB (Putin). Autor przedstawia dramatyczne...

Reklamy