Kobieta w Fioletowej Spódnicy

Jestem Twoim cieniem...

Prawie każdego popołudnia Kobieta w Fioletowej Spódnicy siada na ławce w parku, a okoliczne dzieci usiłują wciągnąć ją w zabawę. Nie domyśla się, że od dawna obserwuje ją Kobieta w Żółtym Kardiganie, która wie o niej prawie wszystko - zna jej ulubione posiłki, rozkład dnia i sposób zachowania. Wkrótce spotykają się w jednym miejscu pracy. Tam Kobieta w Fioletowej Spódnicy skupia na sobie uwagę wszystkich. Kobieta w Żółtym Kardiganie, nie zauważana przez nikogo, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie.

Thriller psychologiczny Imamury to niepokojące studium obsesji przybierającej na sile, w której ciąg wydarzeń doprowadzi do niespodziewanego finału. To także opowieść o zazdrości, alienacji, relacjach władzy i sytuacji tych, którzy desperacko pragną, by ktoś ich zauważył.

,,Skondensowany, frapujący opis samotności i obsesji"

Paula Hawkins, autorka bestsellera Dziewczyna z pociągu

,,To bardzo mocna książka. (...) Drobiazgowa i niesłychanie precyzyjna. (...) Podczas lektury czułam się, jakbym znalazła się w rozchwianym, dziwnym świecie"

Sayaka Murata, autorka Dziewczyny z konbini

,,Kobieta w Fioletowej Spódnicy (...) to dreszczowiec osadzony w zwyczajnym świecie dojazdów do pracy, grafików i bezrobocia. (...) Cóż za głęboka i oszałamiająca proza. Nie potrafiłam odłożyć tej książki"

Hilary Leichter, autorka powieści Temporary

"Mrożąca krew w żyłach opowieść o zazdrości i wrażliwości."

Vogue (GB)

Natsuko Imamura (ur. 1980 w Hiroszimie) jest japońską pisarką, laureatką wielu nagród literackich, takich jak Nagroda im. Osamu Dazaia (2010, za opowiadanie Pikunikku) i Nagroda Literacka Noma (2017, za książkę Hoshi no ko) przyznawana autorom wkraczającym na rynek literacki. W roku 2019 książka Kobieta w Fioletowej Spódnicy przyniosła jej najbardziej prestiżowy japoński laur literacki - Nagrodę im. Akutagawy.

Obecnie mieszka w Osace. Tak jak bohaterka Kobiety w Fioletowej Spódnicy pracowała jako hotelowa pokojówka.

Informacje dodatkowe o Kobieta w Fioletowej Spódnicy:

Kobieta w Fioletowej Spódnicy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2022-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przedstawiam Wam zakręcony thriller pt. "Kobieta w Fioletowej Spódnicy" autorstwa Natsuko Imamura.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @bo.wiem @wydawnictwo.uj

Kobieta w Fioletowej Spódnicy jest biedna, nie ma pracy, codziennie prawie każdego południa siada na ławce w parku i... Ma pewien rytuał. Jaki? Dzieci usiłują wciągnąć ją do zabawy. Kobieta w Fioletowej Spódnicy nie ma pojęcia, że od dawna jest obserwowana przez Kobietę w Żółtym Kardiganie, która wie o niej wszystko - chce się z nią zaprzyjaźnić. Wkrótce Kobieta w Fioletowej Spódnicy rozpoczyna pracę, jako pokojówka w hotelu... Obie wciąż nieświadome o swoim istnieniu spotkają się w pracy. Gdzie Kobieta w Fioletowej Spódnicy absorbuje uwagę wszystkich pracowników, a Kobieta w Żółtym Kardiganie staje się coraz bardziej niezauważona przez nikogo i bardziej wpada w jeszcze większy obłęd...

Jak tak naprawdę nazywa się Kobieta w Fioletowej Spódnicy? Czy Kobieta w Żółtym Kardiganie niespodziewanie pomoże odmienić los Kobiety w Fioletowej Spódnicy? Jaki będzie efekt romansu Kobiety w Fioletowej Spódnicy z szefem hotelu? Czy Kobieta w Fioletowej Spódnicy i Kobieta w Żółtym Kardiganie to jedna i ta sama osoba? 😉❤️.

Thriller psychologiczny składa się z 142 stron. Fabuła jest mocno zakręcona, z nagłymi zwrotami akcji, wciąga czytelników w niebezpieczny wir, który zapewni mocne oderwanie się od rzeczywistego świata. Od początku czytelnik ma wrażenie, że przeniósł się do zupełnie innego świata wykreowanego przez Panią Imamurę. Dynamika rozkręca się bardzo szybko, dając nam efekt rollercoasteru. To opowieść głównie o samotności, ale także zazdrości, oraz niesamowitej potrzebie, by ktoś w końcu nas dostrzegł w świecie pełnym władzy. Zapewniam Was, że do samego finału, nie będziecie się nudzić. Niestety muszę przyznać, że koniec trochę mnie rozczarował i zostawił we mnie pewnego rodzaju niedosyt.

Książka została wyróżniona Nagrodą prestiżową im. Akutagawy. Jest Japońskim bestsellerem. Jeśli lubicie zakręcone thrillery psychologiczne to jest to idealna propozycja dla Was 😉❤️.

Literatura japońska już kilka razy uświadomiła mi, że inspirująca historia nie musi być bardzo długa, wręcz przeciwnie. Czytałam już kilka tytułów spod pióra wschodnioazjatyckich pisarzy, które w niewielkiej objętości zawierały opowieści, które na długo zostają w głowie i w sercu. Najnowsza książka wydana w Serii z Żurawiem pióra Natsuko Imamury na niespełna 150 stronach przedstawia historię z pozoru zwyczajną, a jednak dającą do myślenia.

Kobieta w Fioletowej Spódnicy spędza czas w podobny sposób: idzie do centrum handlowego, kupuje bułkę, siada na ławce w pobliskim parku, gdzie zaczepiają ją okoliczne dzieci. Poszczególne etapy dnia co do minuty może opowiedzieć Kobieta w Żółtym Kardiganie, która z wielką pieczołowitością obserwuje bohaterkę, którą uznaje za postać znaną wszystkich z okolicy. Obserwatorka robi wszystko, żeby zbliżyć się do Kobiety w Fioletowej Spódnicy, a kiedy zaczynają pracować w jednym miejscu, ich relacje mogą się zmienić.

Choć na pierwszy rzut oka historia wydaje się prosta, to porusza kilka istotnych wątków społecznych. W tej historii zarówno Kobieta w Fioletowej Spódnicy jak i Kobieta w Żółtym Kardiganie nie są wyszczególnione z imienia, w ten sposób autorka sprawia, że nie są konkretnymi osobami, a raczej wyobrażają pewne zachowania i sposób życia. Zagłębiając się coraz bardziej w lekturę okazuje się, że obie kobiety są równoprawnymi bohaterkami tej historii. Cała narracja prowadzona jest przez Kobietę w Żółtym Kardiganie i to przez jej pryzmat czytelnik poznaje tytułową bohaterkę. A ta początkowo wydaje się miejscową celebrytką, odrobinę szaloną, ale niezwykle rozpoznawalną. Narratorka robi wszystko, żeby się do niej zbliżyć, w myślach już widzi siebie w roli jej przyjaciółki.

Podczas lektury warto mieć na uwadze kulturę japońską, zdecydowanie odmienną od europejskiej, w której żyjemy. Tam niezwykle istotny jest kult pracy, która w tej historii odgrywa istotną rolę. To w jaki sposób obie bohaterki odnajdują się we wspólnym miejscu zatrudnienia, a także w jaki Kobieta w Fioletowej Spódnicy jest postrzegana przez pozostałych pracowników jest niezwykle istotnym elementem tej historii. Jej postrzeganie zmienia się wraz z czasem, co bardzo wyraźnie przekazuje obserwująca ją ciągle Kobieta w Żółtym Kardiganie. Autorce udało się pokazać również inne problemy kultury japońskiej, min. molestowanie seksualne kobiet w transporcie publicznym.

Przez cały czas podczas lektury czuć podziw i oddanie narratorki, która mimo momentami negatywnych komentarzy innych, jest tylko przekaźnikiem, w żaden sposób nie utożsamia się z tymi wypowiedziami. Kobieta w Żółtym Kardiganie pokazuje bardzo istotny problem kultury japońskiej - izolację, samotność, chęć posiadania kogoś bliskiego do tego stopnia, że powoli popada się w obłęd. Jednocześnie podziwia ona tytułową bohaterkę, ale również w jakiś sposób jej zazdrości, chciałaby stać się nie tylko taka sama jak ona, ale właściwie sama chciałaby stać się Kobietą w Fioletowej Spódnicy, osobą, która jest przez wszystkich zauważana.

"Kobieta w Fioletowej Spódnicy" to niezbyt obszerna i prosta historia, która niesie ze sobą duży przekaz. Przez całą lekturę czytelnik spodziewa się jakiegoś zaskoczenia, czegoś co zmieni całość historii, a autorka z pozoru spokojnie dokonuje pewnych zmian. Z kartek historii wyłania się ogromna samotność, brak zrozumienia, smutek i w pewnym stopniu nieprzystosowanie do norm społecznych. Wszystko to łączy się w historię napisaną ciekawym stylem, której nie sposób zapomnieć i która zostaje w pamięci. Po lekturze cały czas znajduje się nowe odniesienia i nowe kwestie do przemyślenia. Zdecydowanie to jedna z książek, na którą warto zwrócić uwagę.

Mogłam tego nie czytać...

Zachęcona pochlebnymi komentarzami czytelników, których cenię i szanuję, sięgnęłam po Kobietę w Fioletowej Spódnicy.  Wychowana  lekturowo w podziwie dla mieszkańców  Kraju Kwitnącej Wiśni, przeżyłam szok poznawczy i chyba długo się nie otrząsnę.

Japończycy jawili mi się jako ludzie prawi i honorowi, wystarczy przywołać postać samurajów opisanych w:  SAMURAJE. Triumf i upadek japońskich wojowników Leonardo Vittorio Areny pozycji obowiązkowej dla wielbicieli tych wojowników.  Samo słowo oznacza służyć, byli zatem wojownikami na usługach swego pana  - shoguna. Duszą samuraja był jego miecz, a drogę wyznaczał kodeks bushido.

Tymczasem powieść Natsuko Imamury odziera Japończyków z tej rycerskości i honoru.  Dwie bohaterki i klimat współczesnej Japonii, daleki od ideału i dziwnie znajomy...  Kobieta w Żółtym Kardiganie jest osobą, na którą nikt nie zwraca uwagi,  a Kobieta w Fioletowej Spódnicy jest kobietą, którą znają wszyscy. Przewrotny los połączy te dwie panie, w sposób którego nie powstydziłby się mistrz Hitchcock. Autorka serwuje przewrotną lekturę, gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje.  Czym jest i do czego może prowadzić obsesja? Kobieta w Żółtym Kardiganie powoli  osacza i aranżuje życie obiektu swojego (niezdrowego?) zainteresowania.  Czy wyjdzie im to na dobre? Musicie sprawdzić sami.

To moje pierwsze spotkanie z książką Serii z Żurawiem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i jestem przekonana, że nie ostatnie.  W minimalistycznej formie zawarto interesujący przekaz  o współczesnych problemach społeczno-obyczajowych. Opisany tu problem samotności jest tak uniwersalny, że akcja tej powieści mogłaby dziać się pod każdą inną szerokością geograficzną.

Wbrew tytułowi tej recenzji cieszę się, że przeczytałam Kobietę w Fioletowej Spódnicy.  To intrygująca proza traktująca o samotności i naturze ludzkiej.  Możemy się przekonać, że nawet w tak odległych zakątkach naszego globu, znajdziemy ludzi bardzo do nas podobnych.

Na koniec nadmienię, że Kobieta w Fioletowej Spódnicy to japoński bestseller wyróżniony prestiżową nagrodą Akutagawy.  Wcale mnie to nie zaskakuje. Proza soczysta, mroczna i nieoczywista.  Warta poznania!

TRochę dziwna lektura, ale ogólnie dośc dobra, chciałam do końca przeczytac aby wiedziec o co chodzi.

Forget Me Not
Julie Soto