Kobiety z obrazów. Polki

W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności. Zofia Stryjeńska - ,,księżniczka polskiego malarstwa" - studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein - cesarzowa urody - zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach Wesela i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu Pinokia, była ulubioną modelką krakowskich artystów.

Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne - każda inna, każda z porywającą historią.

Galeria kobiecych losów zapisanych w obrazach

Małgorzata Czyńska - dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka m.in. Kobro. Skok w przestrzeń (2016, wyróżniona Górnośląską Nagrodę Literacką ,,Juliusz") i Berezowska. Nagość dla wszystkich (2018). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jej Kobiety z obrazów, rok później Kobiety z obrazów. Nowe historie, a w 2022 roku książka Witkacy i kobiety.

Informacje dodatkowe o Kobiety z obrazów. Polki:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Kobiety z obrazów. Polki

Kobiety z obrazów. Polki - opinie o książce

Małgorzata Czyńska, dziennikarka, historyczka sztuki, autorka cyklu książek "Kobiety z obrazów".

Tym razem autorka przedstawia osiem kobiecych portretów związanych z Polską.

Wyjątkowo upodobałam sobie okres końca XIX wieku i początek XX. To czas, kiedy rodzi się obraz zupełnie nowej kobiety, wychodzącej z roli, w którą została wpisana na przestrzeni wieków. To czas wielu fantastycznych postaci kobiecych, które podążały za pasją i marzeniami, mimo, że ich droga nierzadko wybrukowana była kamieniami, pełna wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Wciąż musiały udowadniać, że mogą być równie dobre jak mężczyźni.

Artystki i muzy na portretach zdobiących muzea i prywatne kolekcje. Jaką historię kryją w sobie?

🎨Anna Bilińska (1857- 1893), jedna z najwybitniejszych artystek polskich XIXw. W Polsce na uczelniach artystycznych nie chcieli kobiet, ale Anna jest pierwszą Polką, która uzyskała wykształcenie na profesjonalnym akademickim poziomie. Zyskała międzynarodową sławę i uznanie. Wyszła, poza ograniczenia dziewiętnastowiecznego konwenansu, nie porzuciła swoich artystycznych zainteresowań na rzecz obowiązków żony i matki. Jej ostatni obraz nigdy nie został ukończony, karierę artystki przerwała przedwczesna śmierć.

Anna Bilińska to jedna z moich ukochanych polskich artystek, wystawa prac Bilińskiej zorganizowana w 2021 w Muzeum Narodowym w Warszawie ożywia na nowo portret artystki, o której niesłusznie trochę zapomniano.

🎨Teresa Roszkowska (1904-1992) scenografka teatralna, malarka, artystka. To niezwykle oryginalna i barwna indywidualistka. "W swoim czasie była najoryginalniej ubraną studentką Szkoły Sztuk Pięknych, królową malarskich plenerów w Kazimierzu Dolnym".

🎨Olga Boznańska (1865-1949), wybitny talent, silna osobowość, wrażliwość i interesująca uroda "Stara panna" z wyboru, choć na brak adoratorów nie mogła narzekać. W jej postaci jest jakiś smutek, nostalgia, melancholia. Malarstwo dla niej to stwarzanie świata, jej paleta to ciemne tony. Przybrana w staromodną suknię najlepiej czuła się w swojej pracowni. Obok Anny Bilińskiej moja ulubiona polska malarka.

🎨Helena Modrzejewska (1840-1909)wybitna polska aktorka, która spędziła na scenie 46 lat. Talent i pracowitość. Do dziś żadnemu polskiemu artyście nie udało się zrobić tak oszałamiającej kariery. Uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki, chętnie fotografowana i portretowana przez artystów.

🎨Siostry Pareńskie, muzy Młodej Polski. Niezwykła historia matki i córek, których wychowanie i życie w znaczny sposób wykraczało poza czasy, w których przyszło im żyć. Uwiecznione na kartach "Wesela" i przepięknych portretach Stanisława Wyspiańskiego. Niezwykła historia z polskiego artystycznego światka.

🎨Helena Rubinstein (1870-1965). Co to była za kobieta. Bizneswomen z prawdziwego zdarzenia, założycielka imperium kosmetycznego. Helena Rubinstein należała do najbogatszych kobiet świata.

Uwielbiała być portretowana przez znanych malarzy, uwielbiała kreować swoją historię.

Dziś za jeden słoiczek kremu HR przyjdzie nam zapłacić, bagatela, £300.

🎨Zofia Jachimecka (1886-1973), tłumaczka i muza krakowskich artystów. Zofia o niezwykłej urodzie, była inteligentną, interesująca i towarzyską osobą. Wraz z mężem prowadziła salon artystyczny, do którego zapraszała artystów i literatów. Po Zofii pozostały niezwykłe portrety, rzeźby i tłumaczenia.

🎨Zofia Stryjeńska (1891-1976), wyjątkowy talent, mówiono o niej "księżniczka polskiego malarstwa". Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w przebraniu mężczyzny, kradnąc tożsamość swojego brata.

Intrygująca postać. Jej życie jest pasmem wzlotów i upadków.Niezwykła artystka, której twórczość krążyła wokół tematów związanych z polskim folklorem.

"Kobiety z obrazów. Polki." to kawał interesującej lektury, poparty doskonałym researchem, ilustracjami i portretami. Namiastka życia ciekawych kobiecych osobliwości.

Serdecznie polecam.

Kobro. Skok w przestrzeń
Małgorzata Czyńska0
Okładka ksiązki - Kobro. Skok w przestrzeń

Katia von Kobro już jako dziecko ,,miała diabła za skórą" i bunt we krwi. Dzieciństwo spędziła w dostatnim mieszczańskim domu, przyszło jej jednak...

Łempicka. Tryumf życia
Małgorzata Czyńska0
Okładka ksiązki - Łempicka. Tryumf życia

Malarka, arystokratka, femme fatale. Tamara Łempicka - artystka w pracy i w życiu. Niepokorna, skandalizująca, zafascynowana pięknem ludzkiego ciała. Orędowniczka...