Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii

Kissanristiäiset, kocie chrzciny, to pretekst do świętowania, muzyki, śpiewu. Finowie umieją imprezować i nie stronią od alkoholu, tak w towarzystwie, jak w samotności (to słynne fińskie ,,gaciopicie" w domu, na kanapie, w bieliźnie lub wyciągniętych dresach). Ale Małgorzata Sidz zaprasza nas nie tylko do zabawy - uchyla przed nami drzwi do fińskich domów, przedstawia fińskie rodziny, opowiada o fińskiej mentalności, o pracowitości i wyrozumiałości, alkoholizmie i samotności. Zabiera nas do domków letniskowych i do domów spokojnej starości. Pisze o historii, skomplikowanych relacjach z sąsiadami i o mniejszościach, ale też o Muminkach, Tove Jansson i saunach. Jej Finlandia to kraj wymykający się stereotypom, pełen sprzeczności i podziałów, wspaniały i trudny zarazem. Kraj lata i zimy.

Informacje dodatkowe o Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii:

Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii - opinie o książce

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Nigdy nie myślałam o Finlandii w tak wielu trudnych kategoriach: przemoc domowa, alkoholizm, wysoka liczba samobójstw i depresji. Gdziś w strzępkach zebranych informacji kreowałam ją na wspaniały kraj mojego ukochanego zespołu muzycznego. Przyznam, że poziom szczegółowości w reportażu mnie uderzył. Autorka weszła bardzo głęboko w problemy społeczne z jakimi mierzą się rodowici Finowie i Ci, którzy w Finlandii poszukują swojego szczęścia. Ciekawa pozycja, lekko się czyta, ale czegoś mi zabrakło...

Książka nr 68/2020: "Kocie chrzciny. Lato i zimą w Finlandii" - Małgorzata Sidz.

Wśród wielu cech dobrego reportażu cenię sobie zaufanie do przedstawianych faktów i miejsc. Nie mogę i nie chcę sprawdzać tłumaczeń, każdego przypisu np. o historii, statystyk czy danych demograficznych.

Z każdą stroną tej książki odczuwałem rosnący niepokój. Czy Finowie i ich kraj są tak tendencyjni, tak pijani, tak beznadziejni w kwestii patrzenia w przyszłość, tak źli i agresywni, tak samotni? Przecież nie ma miejsca na ziemi, gdzie życie jest czarno białe, a codzienność to zlepek stereotypów.

Książka może sprawiać wrażenie arcyciekawej na początku. Bo sama Finlandia jest ciekawa, zwłaszcza dla laika (takiego jak np. ja). Jawi się jako kraj egzotyczny, bogaty, tolerancyjny, z piękną naturą.

Adeptów szkoły reportażu uczy się refleksji nad tym, co piszą. Dlaczego chce się napisać właśnie o tym wydarzeniu czy sytuacji? Co w nich było ciekawego, nietypowego? Jakie refleksje wywołały?

Myślę, że tu tkwi największą słabość książki: jednowymiarowe (studenckie?) spojrzenie na temat.

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-08-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej
Małgorzata Sidz0
Okładka ksiązki - Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej

Dobra żona jest piękna, lecz skromna, oddana mężowi i rodzinie. Ma zdrowe ciało i umysł wypełniony tradycyjnymi wartościami. Jest lojalna i posłuszna,...

Pół roku na Saturnie
Małgorzata Sidz0
Okładka ksiązki - Pół roku na Saturnie

Życie to sposób na odwrócenie uwagi od śmierci. Seul, Korea Południowa, rozpędzony XXI wiek. Masz czas, masz pieniądze, masz nieskończone możliwości wielkiego...