Kompleks Portnoya

,,Pośrodku żydowskiego znalazłem się żartu"

Roth jest najodważniejszym pisarzem w Stanach Zjednoczonych. Jest odważny moralnie, odważny politycznie. Portnoy jest częścią tej odwagi.

Cynthia Ozick, ,,Newsweek"

Premiera trzeciej powieści Philipa Rotha w styczniu 1969 roku wzburzyła literackim światem - chodziło o główną postać, która, choć fikcyjna, rozpaliła emocje czytelników. Alexander Portnoy - rocznik 1933, urodzony w Jersey City w rodzinie żydowskiej, IQ 158 - leży na kozetce u psychoterapeuty. Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny. Z matką, której czujne oko chciałoby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza tego, co syn je i co z siebie wydala. Z ojcem, od początku dziejów cierpiącym na niestrawności. Z rodzicami w ogóle, bo ,,Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!". Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę - w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji.

Wyznania Alexa to przełomowy monolog w dziejach literatury amerykańskiej i światowej. Dla jednych stał się pokoleniowym manifestem. Inni zobaczyli w nim wspaniale ironiczny tekst, w którym tyrady na temat seksualności nie wykluczają rozważań o polityce i religii. Portnoy - postać stworzona pół wieku temu - wszedł do kanonu literackich bohaterów, ale nadal pozostaje młody. Zastanawia, drażni, pobudza do myślenia.

Kompleks Portnoya znalazł się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku sporządzonej przez Modern Library i na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści lat 1923-2005 magazynu ,,Time".

Informacje dodatkowe o Kompleks Portnoya:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-01-19
Tytuł oryginału: Portnoy

Tagi: XX wiek (ok. 1900-1999)

Kup książkę Kompleks Portnoya

Kompleks Portnoya - opinie o książce

Książka bardzo dobrze odzwierciedla problemy amerykańskich Żydów a także postrzeganie ich przez innych ludzi w Stanach Zjednoczonych.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-07-16,
Charakterystyczny styl Rotha, szokująca tematyka, karty niewolne od wulgarnego słownictwa i dosadnych sformułowań, a jednak całość stanowi bardzo ciekawą i wciągającą historię. Dzieciństwo i dorosłe życie bohatera przedstawione zostaje poprzez pryzmat jego seksualnych doświadczeń, od pierwszych prób poznawania własnego ciała po posiadanie ciał późniejszych kochanek i związane z tym faktem przeżycia. Czytało się bardzo dobrze.
Czytając "Kompleks Portnoya" jeden zawarty w nim wątek przez cały czas mnie rozpraszał. Chodzi o ciągłą masturbację głównego bohatera. Ponieważ robił to niemal wszędzie, gdzie tylko mógł, a i tam gdzie nie powinien - również. Nie jestem dewotką, jednak ogrom opisanych takich sytuacji nie pozwalał skutecznie skupić mi się na pozostałej treści książki. Przynajmniej do jej połowy. Z biegiem fabuły okazało się, iż opisy te były użyte w celu pokazania kształtowania się charakteru Portnoya, między innymi w celu opisu jego problemów z określeniem i umiejscowieniem siebie samego w społeczeństwie i w świecie. Autor dokładnie przedstawił relacje bohatera z rodzicami i rówieśnikami. Mimo to uważam, że bardziej wartościową pozycją była by dla mnie książka Philipa Rotha, gdyby nie zawierała tych z lekka wulgarnie opisanych szczegółów.
Avatar użytkownika - JoannaKa
JoannaKa
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 3, Przeczytałam,

Przeczytałam książkę z potrzeby poznania tak cenionej literatury. Umęczyło mnie czytanie tej książki. Historia z kozetki, dla mnie trudna do zrozumienia w pełni z racji wielu odniesień do innych kultur i czasów. Seksualne frustracje bohatera z każdą stroną książki nużyły. Dla mnie była to trudna lektura. Nie polecam.

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2019-06-14, Ocena: 3, Przeczytałam,

Książka uznawana za klasykę ukazującą edypalne relacje matki z synem. Historia chłopca z rodziny żydowskiej którego wychowywała matka mocno przekraczając jego granice. Książka po publikacji wywołała wiele kontrowersji dotyczących wychowania zwłaszcza w rodzinach żydowskich. Dla mnie jednak trudno było dobrać do końca.

Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Kompleks Portnoya
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Kompleks Portnoya

„Pośrodku żydowskiego znalazłem się żartu” Roth jest najodważniejszym pisarzem w Stanach Zjednoczonych. Jest odważny moralnie, odważny politycznie...

Pierś
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Pierś

Groteskowa, z lekka skandalizująca, choć nie pozbawiona podtekstów filozoficznych opowieść o tym, jak wykładowca literatury na uniwersytecie stanu...