Kora i Koło Roku

Pełna magii opowieść o radzeniu sobie ze stratą i odkrywaniu praw Natury.

Mama Kory jest czarownicą. Osiem razy w roku wspólnie świętują sabaty. Choć zwykle Kora z niecierpliwością wyczekuje tych szczególnych dni, tym razem nie jest w stanie szczerze się cieszyć. Niedawno odeszła jej ukochana suczka i siedmiolatka nie może pogodzić się ze stratą.

Pewnej wyjątkowej nocy Kora przenosi się do świata po drugiej stronie lustra, gdzie kierowana przez sabatową Boginię i głos intuicji udaje się w niezwykłą podróż. Przewodniczkami po Kole Roku będą Boginie sabatów, które wtajemniczą Korę w sekrety odwiecznych praw Natury i pokażą, w jaki sposób przejawia się w nich magia. Czy ta wędrówka sprawi, że Kora odnajdzie spokój? Jaki naprawdę jest świat magii? Jakie rządzą nim prawa? Czy jest w nim miejsce dla każdego, nawet jeszcze bardzo małego?

Wyrusz w podróż razem z Korą. Odkryj, że i ty jesteś częścią cyklu Natury!

Informacje dodatkowe o Kora i Koło Roku:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2022-11-09

Tagi: Dzieci od ok. 13 lat

Kup książkę Kora i Koło Roku

Kora i Koło Roku - opinie o książce

Kiedy książkę dla dzieci pisze Biała Wiedźma, mama dorastającej małej czarownicy, to jest to powieść wyróżniająca się spośród innych. Mira Daga poruszyła trudny temat - śmierci kogoś bliskiego, poczucia straty. Wiele dzieci boryka się ze stratą ukochanego zwierzątka. To dla nich ogromne przeżycie, tym bardziej że nie rozumieją jeszcze praw rządzących przyrodą, życiem. i tutaj pojawia się Kora, która przeżywa pierwszą w swym życiu tragedię. Pewnej magicznej nocy niczym Alicja z Krainy Czarów znajduje się w innym świecie. Po drugiej stronie lustra spotyka Panią Samhainu, Białą Wiedźmę. Kora wyrusza w podróż, by odnaleźć spokój w sercu. Wyposażona w rady Staruchy, uzbrojona we własną intuicję wkracza do jaskini. Zabiera ze sobą małego czytelnika.
Poczucie straty kogoś bliskiego stało się przyczyną przybliżenia dziecku innego ważnego tematu - odwiecznych praw Natury. Napotkane na drodze Boginie pomagają zrozumieć Korze otaczający ją świat. Wyposażają w wiedzę i zdradzają sekrety Natury. Ofiarowują jej przy tym niezwykłe dary. Jednocześnie owe mądre i życiowe nauki otrzymuje mały czytelnik. Dowiaduje się, że na świecie nigdy nie jest sam, miłość ma w sobie, a na spełnienie pragnień trzeba poczekać. Poznaje kolej rzeczy. Niezwykła podróż uroczej, małej wiedźmy po Kole Roku zainspiruje dziecko do stawiania dociekliwych pytań, poważnych rozmów i odkrywania świata Matki Natury.
Koło Roku to magiczny kalendarz czarownic oparty na cyklu przyrody. To naturalny i zarazem magiczny system ośmiu świąt. Obchodzą je osoby miłujące naturę i pragnące oddać cześć jej corocznemu cyklowi. Na końcu książeczki zamieszczono wykaz tych świąt z krótkim opisem. Niektóre są znane jak Święto Jesiennej Równonocy i Święto Zimowego Przesilenia, a inne nie, np.: Święto Światła czy Czarodzielnica - Święto Kwiatów. Bonusem są dwa przepisy do wypróbowania, najlepiej z pomocą dorosłego. Pierwszy z nich to kadzidło z polnych kwiatów, drugi to przepis na drożdżowe ciasto babci Kory.
Uwagę dziecka od razu przykuje szata graficzna. Najpierw okładka z Korą przytulającą Lunę, potem wklejka z rozświetloną gwiazdami nocą nad paprociami, a na końcu barwne ilustracje Ewy Popławskiej. Duże nasycenie barw, zwłaszcza odcieni czerwieni, powoduje, że z ilustracji bije wewnętrzna siła, życiodajna energia. Uwagę zwracają pięknie ozdobione tytuły rozdziałów. Trwałość książce zapewnia twarda okładka i szycie stron.
,,Kora i Koło Roku" to powieść drogi dla dzieci, która w mądry sposób tłumaczy śmierć bliskich, leczy rany po stracie i ukazuje odwieczne prawa Natury. Młody czytelnik dzięki tej książce odkryje, że również jest częścią Matki Natury, zrozumie prawa nią rządzące, odkryje w niej magię. Zacznie bacznie przyglądać się świętom opartym na cyklu przyrody.

Powrót matki
Danuta Awolusi ;