Korona w z這cie i krwi

Tom 2 cyklu Trylogia andegawe雟ka
Ocena: 4.67 (3 g這s闚)

Barwny fresk historyczny ukazuj帷y walk o w豉dz i mi這嗆 mi璠zy w豉dcami dynastii andegawe雟kiej

Kontynuacja serii o jednym z najpot篹niejszych rod闚 鈔edniowiecznej Europy

Kr鏊 Ludwik W璕ierski, w kt鏎ego 篡豉ch p造nie krew Andegawen闚 i Piast闚, wraca z Neapolu po nieudanej wyprawie wojennej przeciw kr鏊owej Joannie. Dw鏎 w Budzie jest pogr捫ony w 瘸這bie po 鄉ierci jego 穎ny Ma貪orzaty Luksemburskiej. El瘺ieta υkietk闚na, mimo rozpaczy syna, ju rozmy郵a o ponownym o瞠nku Ludwika i sprowadza na W璕ry swoj imienniczk El瘺iet Bo郾iaczk, pragn帷 zapewni monarchii nast瘼c tronu. Ale kr鏊 nie potrafi porzuci my郵i o zem軼ie i ponownie rusza do W這ch, by pojma Joann Andegawe雟k i po郵ubi jej siostr Mari.

Przeci庵aj帷a si wojna nie daje rozstrzygni璚ia i Ludwik musi przysta na pok鎩 ze swoj rywalk. Jednak rozejm z W璕rami nie jest gwarantem spokoju kr鏊owej Neapolu, kt鏎a nawet w鈔鏚 najbli窺zych nie mo瞠 czu si bezpiecznie.

Czy Joannie uda si obroni przed siatk intryg, kt鏎a j oplata? Czy Ludwik porzuci pretensje do tronu neapolita雟kiego i zwr鏂i oczy na Polsk? Jego stryj kr鏊 Kazimierz jak dot康 nie doczeka si syna…

Informacje dodatkowe o Korona w z這cie i krwi:

Wydawnictwo: Ksi捫nica
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Historyczne
J瞛yk orygina逝: polski

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Korona w z這cie i krwi

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Korona w z這cie i krwi - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2023-04-02,

Od lat jestem wielk fank tw鏎czo軼i pani Renaty Czarneckiej. Ka盥 napisan przez ni ksi捫k chc przeczyta, najlepiej w dniu premiery. Jej powie軼i to dopracowane w ka盥ym szczeg鏊e pere趾i, kt鏎e przenosz mnie w 鈍iat pe貫n blichtru i bogactwa. Taka podr騜 w przesz這嗆 pozwala mi lepiej pozna meandry i t這 historyczne, panuj帷ych w豉dc闚 i uzurpator闚 oraz 篡cie na kr鏊ewskim dworze.

"Korona w z這cie i krwi" to kontynuacja los闚 Andegawen闚, znamienitego, wielkiego rodu, kt鏎y dzier篡 w豉dz w Europie.

Tym razem akcja skupia si na walce o tron Neapolu, pomi璠zy Joann Andegawe雟k a Ludwikiem W璕ierskim. Wojna si przeci庵a. Ludwik jest 膨dny zemsty, chce pom軼i 鄉ier swojego brata. Joanna za wszelk cen chce utrzyma w豉dz. Ma za poplecznika papie瘸.

Kto zwyci篹y i do czego si posunie, aby zdoby tron Neapolu?

"Korona w z這cie i krwi" to udane po陰czenie fikcji literackiej i fakt闚 historycznych.

Autorka wskrzesi豉 postacie 篡j帷e w zamierzch造ch czasach. Stworzy豉 barwnych, realistycznych bohater闚, kt鏎zy pragn瘭i w豉dzy i mi這軼i.

Joann i Ludwika wiele rzeczy dzieli這, sporo te 陰czy這. Ich zadaniem by這 utrzymanie w豉dzy i zapewnienie dziedzica, kt鏎y po ich 鄉ierci przejmie rz康y w pa雟twie.

"Korona w z這cie i krwi" to powie嗆 wyrazista, intensywna, wielowymiarowa. Pe軟a intryg, spisk闚, uk豉d闚, zawieranych sojuszy, uk豉danych maria篡. Obfituje w wystawne uczty, turnieje rycerskie, walki na polach bitewnych.

Gdybym mia豉 por闚na obie cz窷ci, to pierwsza wywar豉 na mnie wi瘯sze wra瞠nie. Obie by造 ciekawe, lecz w drugim tomie czego mi zabrak這. Fakty, daty, wa積e wydarzenia zosta造 dobrze przedstawione. Drugi tom wymaga du穎 skupienia i mnie troszk przyt這czy. Zabrak這 w nim lekko軼i, harmonijno軼i. Mia豉m wra瞠nie, 瞠 jem swoj ulubion potraw, ale brakuje w niej jakiej przyprawy.

"Korona w z這cie i krwi" to skarbnica wiedzy. Powie嗆 Renaty Czarneckiej po raz kolejny poszerzy豉 moj wiedz historyczn i zape軟i豉 w niej puste miejsca.

Avatar u篡tkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2023-04-18, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

,,妃ier jest jak relikwia, jest 鈍i皻a, nie mo積a jej dotkn望, mo積a jedynie poczu jej wo i on ja poczu".

Jest rok 1348, kr鏊 Ludwik W璕ierski, wywodz帷y si z rodu Andegawen闚 i Piast闚, wraca po nieudanej wyprawie do Neapolu przeciwko kr鏊owej Joannie. Jego dw鏎 jest w 瘸這bie, zmar豉 jego 穎na Ma貪orzata. Kr鏊 pogr捫a si w rozpaczy, ale jego matka El瘺ieta υkietk闚na planuje jego kolejny o瞠nek, aby zapewni monarchii nast瘼c. Jednak ten ma inne plany, kieruje nim ch耩 zemsty. Wyrusza na W這chy...

Wielowarstwowa, wielow徠kowa, opowie嗆, kt鏎a ca趾owicie przyku豉 moj uwag, im bardziej zag喚bia豉m si w fascynuj帷y 鈍iat stworzony przez autork, tym trudniej by這 mi, cho na chwil j od這篡. Autorka opr鏂z ogromnej wiedzy historycznej posiada te niesamowit wyobra幡i. Nakre郵a nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyra幡ie. Ciekawie wykreowani bohaterowie, cz瘰to mia豉m wra瞠nie, 瞠 razem z nimi przemierzam ich kr皻e 篡ciowe 軼ie磬i. Skomplikowane i charakterne osobowo軼i. Ludzie 膨dni w豉dzy, przywilej闚, pe軟i chciwo軼i i zazdro軼i.

Dwa europejskie dwory w Budzie i Neapolu, ukazane ich losy, kt鏎e nieustanie si przeplataj. S pe軟e kontrast闚 i podobie雟tw jednocze郾ie. Konflikt pomi璠zy Ludwikiem W璕ierskim a Joann Andegawe雟k nie ustaje. Autorka niesamowicie lekko i wyra幡ie oddaje ducha tamtych czas闚. Dostajemy pe軟 zawirowa, pokomplikowanych i trudnych relacji mi璠zyludzkich fikcj literack z umiej皻nie po陰czon prawd historyczn. Emocje, a buzuj. 安iat wielkiej polityki, aran穎wane ma鹵e雟twa zawierane dla wzmocnienia sojusz闚, dworskie intrygi, 篡cie na zamku, pi瘯ne stroje, przepych, zwyczaje, polowania, alkowa. Mi這嗆, zdrada, tajemnice, w豉dza, ambicje, spiski nikt nie mo瞠 czu si bezpiecznie. Trudna rola kobiet ca趾owicie zale積ych od woli m篹czyzn.

Pi瘯na powie嗆! Prawda historyczna idealnie wsp馧gra z fikcj literack. By豉 to pe軟a niespodzianek, kusz帷a w璠r闚ka do czas闚 odleg造ch, trudnych i pi瘯nych zarazem. Lekko, przejrzy軼ie, klimatycznie, wci庵aj帷o i emocjonalnie. Na ko鎍u ksi捫ki umieszczone zosta這 drzewo genealogiczne, bardzo u豉twia rozeznanie si w koligacjach rodzinnych. Serdecznie polecam.

Avatar u篡tkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2023-04-29, Ocena: 4, Przeczyta豉m,
Inne ksi捫ki autora
Dwa kr鏊estwa. Jedna krew
Renata Czarnecka0
Ok豉dka ksi您ki - Dwa kr鏊estwa. Jedna krew

Latem 1320 roku El瘺ieta υkietk闚na przybywa na W璕ry, by po郵ubi kr鏊a Karola Roberta. Dw鏎 kr鏊ewski zadziwia pobo積 El瘺iet i troch gorszy swoim...

Aleja Bia造ch R騜
Renata Czarnecka0
Ok豉dka ksi您ki - Aleja Bia造ch R騜

Zim 1820 roku do Warszawy przybywa owdowia豉 ksi篹na Kurakina z c鏎k. Ich pojawienie si budzi ciekawo嗆 tutejszej arystokracji. Szybko rozchodzi si...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekrety domu Bille