Kości smoka

Nowa powieść bestsellerowej autorki Dziewcząt z Szanghaju, Miłości Peonii i Marzeń Joy

Liu Hulan, inspektor chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci amerykańskiego archeologa, którego ciało zostaje znalezione w wodach Jangcy. Jej mąż, Amerykanin David, próbuje wyjaśnić zagadkę kradzieży artefaktów ze stanowiska archeologicznego 518 oraz ich tajemniczej sprzedaży na międzynarodowym rynku sztuki. W miarę postępu śledztwa trafiają na trop starożytnego przedmiotu, który mógłby odmienić historię cywilizacji. David i Hulan w obliczu kolejnych morderstw oraz intryg wracają do tragicznych wspomnień, które wstrząsnęły ich małżeństwem. Na przekór wszystkiemu starają się rozwikłać tajemnicę tak wielką i skomplikowaną jak Państwo Środka.

Lisa See jest mistrzynią powieści sensacyjnej.

,,The New York Times Book Review"

LISA SEE jest autorką bestsellera z listy New York Timesa Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz oraz powieści: Chińskie lalki, Dziewczęta z Szanghaju, Marzenia Joy, Miłość Peonii, Sieć rozkwitającego kwiatu (nominacja do Edgar Award), Interior i cieszącego

się uznaniem pamiętnika Na Złotej Górze. W roku 2001 Organization of Chinese American Women przyznała jej tytuł Kobiety Roku. Autorka mieszka w Los Angeles.

Informacje dodatkowe o Kości smoka:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-09-23

Kup książkę Kości smoka

Kości smoka - opinie o książce

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Ostatnia część cyklu znudziła mnie najbardziej ze wszystkich książek Lisy See. Bardzo długie rozwijanie się akcji o mało nie sprawiło, że przestałam ją czytać, ale zebrała ostatnie siły i postanowiła zakończyć serię. Nie zaskakuje zakończenie, bo dobro musi zwyciężyć zło, ale dobrzy bohaterowie zwyciężą.
Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
,,Kości smoka" to trzeci i zarazem ostatni tom kryminalnej serii o przygodach chińskiej inspektor Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i amerykańskiego prawnika Davida Starka, który dla ukochanej przeprowadził się do Chin. Akcja finałowego tomu trylogii ,,Czerwona Księżniczka" rozgrywa się pięć lat po wydarzeniach, do których doszło w ,,Interiorze". Związek głównych bohaterów przechodzi poważny kryzys. Hulan wyraźnie dystansuje się od Davida, całą swoją energię poświęca śledztwu dotyczącemu prężnie rozwijającej się sekcie (Ruch Wszechpatriotyczny), która zagraża politycznej stabilizacji kraju. Na wiecu Ruchu dochodzi do strzelaniny, którą na żywo transmituje telewizja. Bohaterka popada w niełaskę tłumu. W tym samym czasie z Jangcy zostają wyłowione zwłoki cudzoziemca. Minister Zai decyduje się odsunąć Hulan od prowadzonej przez nią sprawy, każe kobiecie zająć się ustaleniem przyczyny śmierci topielca. Również David zostaje zaangażowany w dochodzenie, choć nie z tych samych powodów co Hulan. Bohaterowie udają się do Bashanu - miejsca, w którym pracował wyłowiony z rzeki archeolog. Napięcie rośnie, kiedy w brutalny sposób zostaje zamordowana kobieta powiązana z Brianem McCarthym.... ,,Kości smoka" to fascynujący kryminał, w którym autorka wiele miejsca poświęciła kulturze, historii i tradycji Chin - inaczej niż w ,,Interiorze, gdzie wątek romantyczny przysłaniał mi fabułę. See odmalowała przed czytelnikami niezwykły, orientalny świat wschodu - zrobiła to perfekcyjnie. Wspaniale została przedstawiona w tej powieści kultura i mentalność ludzi wschodu. Z równą fascynacją śledziłam rozwój śledztwa i nawiązania kulturalne, które pojawiały się w utworze - ciekawe wątki dotyczące budowy monumentalnej Tamy Trzech Przełomów oraz handlu skradzionymi antykami, znalazły się w powieści również nawiązania do chińskiej historii i legend. Lisa See pisze tak sugestywnie, że momentami można zapomnieć, że nie wszystkie wątki w ,,Kościach smoka" są oparte na autentycznych wątkach - na szczęście autorka wyjaśnia w posłowiu, które wydarzenia i informacje zawarte w książce opierają się na zbadanych i potwierdzonych źródłach, a które są dziełem jej wyobraźni. ,,Kości smoka" to bardzo dobrze napisany, dopracowany kryminał, który czyta się z przyjemnością. Pisarka miała doskonały pomysł na fabułę i perfekcyjnie go zrealizowała.
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Kości smoka" to ostatni tom, składający się na kryminalną trylogię "Czerwonej Księżniczki". Każdy tytuł pokazuje życie Hulan i Davida w innej chwili życiowej, a także przedstawia zagadki kryminalne, które wplecione są w tło kulturowe Chin oraz Stanów. Dwójka bohaterów myśli zupełnie inaczej, co przekłada się na ich zachowanie. Razem potrafią zdziałać więcej dzięki różnym punktom widzenia i innym sposobom działania. Tym razem po kilku latach zarówno Hulan jak i David przeżywają ciężkie chwile, nie potrafią wyjść z impasu, który odsuwa ich od siebie. Wyjazd na prowincję, ponownie zajęcie się sprawą kryminalną i wspólna praca ma ich do siebie zbliżyć, ale przydzielenie ich do tej sprawy razem wynika z drugiego a może i trzeciego dna, które wyłania się wraz z rozwojem śledztwa.

Lu Hulan i David Stark mają poważne kłopoty małżeńskie, spowodowane przez trudne chwile, których oboje byli częścią. Pani inspektor próbuje uciec w pracę, rozwiązując tajemnice nowej sekty powstającej tuż pod nosem władz. Oboje zostaną wkrótce wezwani do nowej sprawy, która wydaje się prosta do rozwiązania. Hulan ma zbadać morderstwo amerykańskiego archeologa, który pracował na wykopalisku przy nowej tamie. Davida wynajmuje Biuro Zabytków, aby odkrył, kto stoi za kradzieżami artefaktów. Małżeństwo znowu musi pracować razem, choć nie jest to dla nich dobra perspektywa.

Lisa See w swojej trylogii przedstawia proste sprawy, które dają szerszy obraz na kulturę Chin, umiejscowione są w istotnych momentach historii, pokazują szeroki przekrój społeczeństwa i problemów, jakie je dotykają. Zarówno we wcześniejszych tytułach jak i w tym wypadku morderstwo jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, to ono sprowadza bohaterów w miejsce wykopalisk, poruszając sprawę szybkiego wyrwania z ziemi czego tylko się da, a w szerszej perspektywie budowy Tamy Trzech Przełomów, która zarówno w czasie trwania kilkunastoletniej budowy jak i po uruchomieniu wywołuje wiele kontrowersji. W całej historii ważny jest również wątek artefaktów, które często bezkarnie wywożone są z kraju i sprzedawane na czarnym rynku najczęściej w USA. Pojawia się również sekta, która pod hasłami pokoju i wolności buntuje ludzi przeciw władzy, co również daje do myślenia. Autorka potrafiła tak spleść wszystkie wątki, że książkę czyta się z zapartym tchem, poznając coraz to nowe fakty i zastanawiając się, jak to wszystko się skończy. Znani bohaterowi ułatwiają nam poruszanie się w gąszczu zagadek.

"Kości smoka" to zwieńczenie trylogii, która połączona jest poprzez głównych bohaterów, jednak równie dobrze ten tytuł, tak samo jak dwa poprzednie, można czytać zupełnie niezależnie. Wątki Hulan i Davida nie dominują w tym tomie, a są jedynie na marginesie wydarzeń. Ciekawie czyta się o zmianach, jakie nastąpiły w ich relacjach, jednak w żaden sposób nieznajomość wcześniejszych losów nie zaburzy lektury tego tomu.

Lisa See potrafi pisać, a jej historie są wciągające i wielowątkowe. "Czerwona księżniczka" to cykl, który jest najbliższy naszym czasom, dzieje się pod koniec lat '90-tych, a także w latach dwutysięcznych. Pisarka pokazuje współczesne Chiny, złożoność struktury, machiny władzy, a także życie zwykłych ludzi. Każda z książek daje do myślenia, sprawia, że lektura jest nie tylko przyjemna, ale również przynosi nam sporo nowych informacji o Państwie Środka.

Avatar użytkownika - mojeksiazki
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016,
Wyspa kobiet morza
Lisa See0
Okładka ksiązki - Wyspa kobiet morza

,,Pokochałam Wyspę kobiet morza od pierwszej strony. Lisa See stworzyła frapujący portret unikatowej kultury w burzliwych czasach, ale naprawdę wyjątkowe...

Na Złotej Górze
Lisa See0
Okładka ksiązki - Na Złotej Górze

Saga rodzinna: dzieje chińsko-amerykańskiej rodziny znanej pisarki,barwna historia kolejnych pokoleń rodu chińskich emigrantów w USA,niezwykłe ludzkie...