Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej

Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy K-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i zapartym tchem oglądamy kolejne oscarowe produkcje. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność.

Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

,,Roman Husarski wychodzi poza utarte wzorce myślenia o Korei Południowej. Porusza trudne i kontrowersyjne sprawy, o których Koreańczycy zazwyczaj nie chcą rozmawiać: niemożność poskromienia antyjapońskich sentymentów, wojskowy rygor w środowisku pracy, tłamszenie indywidualizmu przez kult harmonii i porządku. Autor uwypukla też bolączki życia publicznego: korupcję, niezdrowe relacje między biznesem a polityką i autorytarne ciągoty kolejnych rządów. Podejmuje także wątki związane z Koreą Północną, w tym z trudnymi losami uciekinierów z Północy, którzy często nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości Południa. ,,Kraj niespokojnego poranka" jest książką o zakorzenieniu w tym, co dawne, i żywiołowym pochłonięciu tym, co bieżące." dr Oskar Pietrewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Informacje dodatkowe o Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-07-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381912716

Tagi: Korea Południowa

Kup książkę Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej

Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Korea Południowa, postrzegana przez nas często przez pryzmat porównania do Korei Północnej, jawi nam się krajem dobrobytu, kolorowej popkultury i świetnie rozwijającej się gospodarki. Smaczna kuchnia, pionierstwo technologiczne, otwartość na kulturę Zachodu... można by tak długo wymieniać. Czy jednak jest to obraz rzeczywisty, czy przepuszczony przez soczewkę mediów i obcokrajowca, w wielu przypadkach podziwiającego ten kraj jedynie na odległość? A jeśli rzeczywistość bardziej przypomina losy bohaterów światowego hitu ,,Parasite"?

Musimy pamiętać o wojnie, która dotknęła ten kraj nie tak dawno. Korea Południowa, przy swoich licznych zaletach to państwo, które historia naznaczyła wieloma głębokimi ranami - niektóre z nich krwawią jak żywe, inne pozostawiły po sobie blizny, których nie da się wygładzić nawet kompulsywnie dokładnym ruchem dłoni jak fałdę na czystym, białym obrusie. Wreszcie, Korea Południowa jest krajem wielu kultur, wielu sprzecznych, krzyżujących się ze sobą poglądów, wpływów i niepokojów. Kim stanie się wrażliwy chłopak z okładki magazynu po powrocie z dwuletniej, nierzadko niewolnej od stygmatyzowania słabszych, służby wojskowej?

Autor bardzo trafnie opisuje nastroje panujące w tej społeczności z perspektywy obcokrajowców oraz rodzimych Koreańczyków. To jeden z lepszych reportaży, jakie miałam w ręku i bardzo dobry opis tego, przydarza się i może przydarzyć ludziom borykającymi się z budowaniem własnej przyszłości w cieniu strachu, przemocy i globalnych roszad polityczno-społecznych.

Nigdy nie byłam w Korei i zapewne nigdy nie będę.
Nigdy też jakoś szczególnie nie interesowałam się tym krajem, dlatego bardzo chciałam przeczytać tę książkę.
Na pewno nie był to stracony czas i nie żałuję ani minuty spędzonej przy czytaniu.
Ogrom informacji podanych naprawdę lekko i przystępnie sprawił, że nie mogłam się od książki oderwać i należy tutaj docenić pracę autora, który wnikliwie starał się przybliżyć nam wszelakie zagadnienia, dokładając na koniec sporą bibliografię.

Wyruszamy więc w podróż do dalekiego kraju, gdzie rządzi pośpiech i wojskowy dryl.
Spróbujemy kimchi, poznamy koreańskie zioła, posłuchamy k-popu i obejrzymy brutalne filmy.
Dowiemy się, jaki tak naprawdę jest stosunek mieszkańców do japończyków i dlaczego buddyzm nie jest dominującą religią.
Poznamy uciekinierów z Północy i pojedziemy na farmę, gdzie hoduje i zabija się psy, które potem trafiają na restauracyjne stoły.

W książce mamy również sporo polityki.
Dowiedziałam się o autorytarnych ciągotach kolejnych rządów, o tłamszeniu indywidualności jednostki i stosunkach z Koreą Północną.

Nie wiem jak wypada ta pozycja na tle innych, ponieważ nie mam takiego porównania
Dla mnie była interesująca i naprawdę wyniosłam z niej sporo informacji.
Jeśli już mam się do czegoś przyczepić, to zabrakło mi tu fotografii osób, miejsc itp., które z pewnością dodatkowo uatrakcyjniłyby czytanie.
Poza tym..POLECAM!