Krok w ciemność

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-02-13
ISBN: 978-83-66229-00-6

Mroczne tajemnice i morderca grasujący w krakowskich zaułkach – ten kryminał w stylu retro wciąga intrygującą historią i pozwala wczuć się w dekadencką atmosferę Krakowa z przełomu XIX i XX wieku.

Chcesz poczuć dreszczyk grozy? Zanurzyć się w mroczny klimat krakowskiego Kazimierza? Nie wahaj się! Zrób „Krok w ciemność”…

Tagi: kryminał retro

Kup książkę Krok w ciemność

Gdy przyjdzie nam ochota, by lepiej poznać przeszłość, interesującej lektury, która spełni rolę wehikułu czasu, niekoniecznie musimy szukać wśród książek historycznych. Warto wtedy sięgnąć po beletrystykę, w której dawne czasy zostały ukazane w interesujący sposób, a akcja porywa czytelnika w wir zaskakujących zdarzeń.  Witolda Korczyńskiego, bohatera retro-kryminału Małgorzaty Kochanowicz Krok w ciemność dzisiaj nazwalibyśmy prywatnym detektywem. Mężczyzna zajmuje się rozwiązywaniem tajemniczych spraw – rodzinnych, małżeńskich, ale też kryminalnych. Gdy poznajemy Witolda, ten mieszkaniec Krakowa otrzymuje dziwne zlecenie od przemysłowca, Juliana Dobruckiego. Korczyński ma znaleźć Jonasza Roznera i przekupić go, by raz na zawsze dał Dobruckim spokój i przestał domagać się małżeństwa z Grażyną, córką Juliana. Witold, podejmując się zlecenia, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowane będzie to przedsięwzięcie i że fakty, jakie na początku odkrywa przed mężczyzną Dobrucki są zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Krok w ciemność to plejada licznych, często niezwykłych i tajemniczych postaci oraz pełen zwrotów akcji i nowych, pojawiających się nagle wątków kryminał, który zabiera czytelnika do Krakowa początków XX wieku. Wraz z Witoldem przyjdzie się jednak czytelnikom jeszcze bardziej cofnąć w czasie. Zawędrujemy do małego ...

Opinie o książce - Krok w ciemność

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-07-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Witold Korczyński, krakowianin z wyboru, zostaje poproszony o pomoc przez bogatego przemysłowca Juliana Dobruckiego. Ma przekonać niejakiego Roznera do pozostawienia rodziny Dobruckiego w spokoju. Ów Rozner pojawia się zupełnie nieoczekiwanie w życiu pana Juliana, by przypomnieć mu o umowie zawartej w 1893 roku. W trakcie wykonywania poufnego zlecenia Korczyński powoli odkrywa mroczną tajemnicę rodziny Dobruckich. A kiedy na jego drodze pojawia się piękna córka przemysłowca, wszystko dodatkowo się komplikuje… Wątki plączą się, przybywa pytań, na które brakuje odpowiedzi, i nic nie jest takie, jak na początku się wydawało.

"- W życiu nie zawsze wszystko układa się tak, jak chcemy. Czasami o tym, kim jesteśmy, decyduje chwila, jedno niepozorne zdarzenie, które ma wielki wpływ na nasze dalsze losy. Zapewne nie wierzysz w coś takiego jak przeznaczenie."

W tej książce już od początku nic nie jest pewne ani jasne. Wszystko owiane jest tajemnicami, sekretami, intrygami. Małgorzata Kochanowicz po mistrzowsku niejednokrotnie wyprowadziła mnie w pole. Gdy już wydawało mi się, że znam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, autorka jednym celnym wątkiem, wydarzeniem, mylnym tropem zburzyła cały mój tok rozumowania i wszystko musiałam układać od początku. Uwielbiam tego typu fabularne zagrywki!

Bardzo szybko polubiłam głównego bohatera, detektywa Witolda Korczyńskiego. Może dlatego, że był jak każdy normalny człowiek, jak każdy z nas. Osiągał nie tylko sukcesy, ale i miewał słabości, chwile zwątpienia, a nawet dopadały go myśli o ucieczce...

"Czasami, w chwilach zwątpienia, odnosił wrażenie, że sam przesiąkł tym złem, a cały jego świat jest obrzydliwy i brudny."

W zasadzie to samo mogłabym powiedzieć o postaci drugoplanowych którzy również wypadają bardzo realnie posiadają zalety i wady skrywane tajemnice mają marzenia i pragnienia. Ale co najważniejsze, oni wszyscy są ze sobą nierozerwalnie połączeni. I to nie zawsze w pozytywnym wymiarze. Pojawi się obsesyjna miłość, nadopiekuńczość ojca, ciekawość świata, poczucie winy i krzywdy oraz wiele innych wątków.

Akcja posiada odpowiednie tempo, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek nudzie. Z kolei dialogi adekwatne są do danej sytuacji czy rozgrywających się wydarzeń. Trudno oderwać od historii nie poznawszy rozwiązania świetnie uknutej intrygi.

Autorce bardzo dobrze udało się stworzyć mroczny klimat krakowskiego Kazimierza. Niemal czułem jakby osobiście oprowadzała mnie po tych wąskich, mrocznych uliczkach Starego Miasta, Rynku Krakowskim, Planty czy restauracjach i kawiarniach. Doskonale ukazała panujące dekadenckie realia przełomu XIX i XX wieku. To w tym czasie rodził się nastrój antysemicki. Przesądy i mitologia żydowska stanowią mocny filar powieści, jednak jej nie przytłaczają. Pani Małgorzata wszystko to przedstawia w wyważony, a jednocześnie bardzo interesujący sposób.

"Krok w ciemność" to intrygujący i realny kryminał retro, w którym zbrodnia gra pierwsze skrzypce, ale i skomplikowane relacje międzyludzkie. Zajrzyjcie do świata, którego już nie ma, ale wart jest tego, by go odwiedzić i zrobić krok w ciemność...

Avatar użytkownika - alicja100
alicja100