Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę

Bestseller ,,New York Timesa"!

Świat wirtualny, w którym toczy się codzienne cyberżycie, ma też swoją ciemną odsłonę. Darknet. To właśnie tam, po drugiej stronie internetowego lustra, Ross Ulbricht postanowił zrealizować swój zuchwały plan, który miał doprowadzić do narkotykowej rewolucji.

Ulbricht był typowym dwudziestokilkulatkiem - studiował fizykę, grał na bębnach, chodził na randki. Równolegle pracował nad swoim życiowym dziełem, które miało mu przynieść sławę i cyfrową nieśmiertelność. W 2011 roku założył platformę Silk Road - sklep internetowy oferujący łatwy zakup wszystkiego, co nielegalne. Bez względu na to, czy zamówienie dotyczyło heroiny, cyjanku, czy nerki, wystarczyło jedno kliknięcie, zaszyfrowana płatność bitcoinami i towar lądował pod drzwiami klienta. Jednak jak zawsze w przypadku czarnego rynku, także Silk Road szybko utonął w przemocy, stając się wirtualnym kartelem, gdzie morderstwa, wymuszenia i ataki są codziennością. Alter ego Rossa - Straszny Pirat Roberts - stanął na jego czele.

,,Król darknetu" to trzymające w napięciu studium obłędu napędzanego poczuciem władzy i wnikliwa kronika jednego z najważniejszych śledztw we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. To także historia o tym, że nie ma zbrodni doskonałej. Wystarczy jeden mały błąd, by wygodny fotel bossa nielegalnego imperium zamienić na twardą pryczę w więziennej celi.

Informacje dodatkowe o Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę:

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kamasitha
Kamasitha
Przeczytane:2021-02-24, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2021,

Książka ciekawa, na pewno autor zebrał ogromne ilości materiału, co zresztą potwierdza się po przeczytaniu zakończenia w którym opisuje jak pracował nad książką.

Nie wiedziałam wcześniej nic o życiu twórcy Silk Road.

Niestety w pewnym momencie straciłam sympatię do Ulbrichta gdy jego decyzje poszły już za daleko.

Polecam książkę.

“Jedną z rzeczy, które rozumiałem na temat prawa, jest to, że prawo ludzkie przypomina prawo natury. Grawitacji nie obchodzi, czy się z nią zgadzasz: jeśli skoczysz ze skały, i tak zrobisz sobie krzywdę”.

Nick Biton barwnie opisuje śledztwo prowadzące do ujęcia Rossa Ulbrichta -  twórcy strony Silk Road (“narkotykowego Amazona”). Na sprawę patrzy z dwóch punktów widzenia: Rossa - marzyciela i idealisty wierzącego w wolny rynek, który próbował zmienić świat, a w konsekwencji stał się jednym z najgroźniejszych przestępców na amerykańskiej ziemi. Drugie spojrzenie, to przedstawiciele różnych amerykańskich departamentów, biur i sekcji zaangażowani w śledztwo. Tu również można spotkać idealistów, ale te karierowiczów i kombinatorów.

To fabularyzowana literatura faktu, w której dla podgrzania atmosfery autor stosuje metody rodem z powieści kryminalnej. Bohaterzy (ci po stronie prawa) stają się iście komiksowi. Niestety, już pobieżny rzut oka w Internet sprawia, że należy zastanowić się nad pełnością przekazanej historii. A to bardzo rzutuje na wiarygodność całej książki.

Przez całe życie wierzył, że każdy z nas ma prawo do wyboru i własnych decyzji, które nie powinny być kontrolowane i oceniane przez rząd. Stworzył stronę internetową, na której można było kupić dowolny narkotyk, wystarczyło jedynie posiadać odpowiednie środki. Przekonania doprowadzały go do podejmowania coraz większego ryzyka i skierowały na niego uwagę władz, które postanowiły wytropić zuchwałego przestępcę za wszelką cenę.

“Król darknetu” to lektura, która mnie oszołomiła i zachwyciła. W dużej mierze za sprawą przygotowania i pracy, jaką wykonał jej autor. Z pewnością nie jest łatwo napisać książkę na taki temat. Poznać lepiej przestępcę, o którym się pisze. Prześledzić kulisy prowadzonych przeciwko niemu śledztw. Zagłębić się w psychikę ścigających i poszukiwanego. A przede wszystkim przedstawić wszystkie te informacje w sposób jasny i interesujący.

Nie mogłam wyjść z podziwu, jak fantastycznie Bilton przedstawił ten temat, prezentując ogrom pracy, wspaniałe przygotowanie i autentyczne zainteresowanie tym tematem. Kiedy dodamy do tego lekki styl, otrzymujemy niezwykłą mieszankę, którą śmiało można polecać. Jestem pewna, że to temat, który mógłby zainteresować każdego. Nie tylko ze względu na tematykę związaną z tym mrocznym darknetem, ale też pracę śledczych i filozofię życia, jaką kierował się podejrzany. Takie połączenie różnych kwestii nie tylko czyni całość bardziej zajmującą, ale skutecznie przykuwa czytelnika do fotela i nie pozwala mu się oderwać.

Choć opisywane dochodzenie w żadnej mierze nie przypominało sensacyjnego pościgu, to uwierzcie mi, że wcale nie okazało się przez to mniej interesujące. Bystry i przekonany o swoich racjach mężczyzna na czele dziwnego i niepokojącego internetowego sklepu kontra wszystkie najważniejsze agencje próbujące go wytropić. Godziny poświęcone przez niego na tworzenie nowych zabezpieczeń i rozwijanie serwisu i lata pracy najlepszych i najbystrzejszych pracowników służb w charakterze śledczych, informatyków, tajnych agentów. Dla mnie ta lektura okazała się szalenie interesująca.

Bilton przedstawił nam szereg niezwykłych bohaterów. W moim mniemaniu zrobił to bardzo obiektywnie, nikogo nie pogrążając ani nie tłumacząc. Na stronach książki poznajemy fakty i informacje z ich życia, śledzimy ich postępowanie, próbujemy zrozumieć motywy. Warto również dodać, że te postacie się zmieniają, dojrzewają, nabierają doświadczenia, zmieniają sposób postrzegania świata oraz zaburzają granicę między dobrem, a złem. To wspaniała uczta bazująca na ludzkich pragnieniach i ułomnościach, podkreślająca, że zawsze biel i czerń łączą różne odcienie szarości.

Duże znaczenie miał dla mnie również sposób, w jaki temat ten przedstawiono. Krótkie rozdziały, lekki styl autora, zwracanie kolejno uwagi na różnych bohaterów. Te elementy sprawiły, że łatwiej było się zaczytać i pozwoliły dłużej utrzymać zainteresowanie (mimo że lektura jest wyjątkowo interesująca, to jednak temat nieco ciężki).

„Król darknetu” to moim zdaniem prawdziwa perełka. Nie tylko prezentuje ciekawe i ważne sprawy, kwestie aktualne, ale również skłania nas do myślenia. Podczas lektury nasunęło mi się wiele refleksji, a przemyśleniami chętnie się dzieliłam. Może ciężko w to uwierzyć, ale tematy poruszane w książce łatwo odnieść do życia każdego z nas. Serdecznie polecam ten tytuł.

Twitter. Prawdziwa historia o bogactwie, władzy, przyjaźni i zdradzie
Nick Bilton0
Okładka ksiązki - Twitter. Prawdziwa historia o bogactwie, władzy, przyjaźni i zdradzie

Od hakera do miliardera W chwili pisania tej książki liczba aktywnych użytkowników Twittera sięgała 300 milionów. Serwis ten stał się narzędziem wykorzystywanym...