Kroniki Under Yorku. Tom 1. Klątwa

Album autorstwa doskonale znanej na rynku polskim włoskiej rysowniczki Mirki Andolfo i scenarzysty Sylvaina Runberga.

Losy Nowego Jorku zapisane są w jego czeluściach
Alison Walker ma 19 lat i jest obiecującą malarką z Manhattanu. Ale skrywa też pewien sekret. Jest czarownicą. Cała jej rodzina należy do świata Under Yorku Podziemnego Jorku, tajemniczego, ulokowanego pod Nowym Jorkiem miasta, gdzie od wielu wieków króluje pięć potężnych klanów czarowników i czarownic. Te rodziny, funkcjonujące w oparciu o surowy kodeks życia, wywodzą się z różnych społeczności zamieszkujących Stany Zjednoczone: afrykańskiej, irlandzkiej, chińskiej, meksykańskiej i indiańskiej. Uprawiają magię równie potężną, co niebezpieczną

Informacje dodatkowe o Kroniki Under Yorku. Tom 1. Klątwa:

Kroniki Under Yorku. Tom 1. Klątwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o pierwszym tomie nowego, niezwykle intrygującego, komiksowego cyklu fantasy pt. „Kroniki Under Yorku”! Cykl ten przedstawia losy pewnej młodej dziewczyny, która jest świadoma istnienia alternatywnego miasta Nowy York, które kryje się w podziemiach słynnej amerykańskiej metropolii i którą zamieszkują wszelkie osoby pałające się magią... Komiks ten nosi tytuł „Klątwa” i ukazał się on w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Scream Comics.

Główną bohaterką opowieści jest Alison Walker - dziewiętnastoletnia malarka z Manhattanu i zarazem czarownica. Ona i jej rodzica należą do wspominanego już, tytułowego Under Yorku, czyli podziemnego miasta magii, którym rządzą przedstawiciele pięciu kulturowych nacji: afrykańskiej, irlandzkiej, chińskiej, meksykańskiej i indiańskiej. Alison Walker ma jednak zupełnie inne rzeczy na głowie - przygotowania do wystawy swoich obrazów, które zajmują jej cały czas. Jednakże oto w życiu dziewczyny pojawia się tajemniczy młodzieniec, który zmusi ją do udania się do Under Yorku, gdzie przyjdzie jej odkryć własne przeznaczenie...

Sylvain Runberg - to właśnie ten doświadczony, popularny i ceniony autor powołał do życia niniejszą opowieść, opierając ją na bardzo ciekawym koncepcie istnienia innego, magicznego Nowego Jorku. Efektem jest klimatyczna, wypełniona wartką akcją i wielką przygodą oraz trzymająca w napięciu do ostatniej strony, opowieść fantasy. Jednakże nie tylko akcja jest tu ważną, gdyż historia ta odkrywa przed nami piękną, etniczną wielokulturowość Ameryki - tak za pomocą słowa, jak i rysunku.

Fabuła komiksu przybiera ciekawą postać kilkuczęściowej relacji, której każdy rozdział poprzedza swego rodzaju pamiętnikarski wpis głównej bohaterki, zaś kolejne strony przedstawiają nam jej burzliwe losy. Mroczny i dramatyczny prolog, przygotowania Alison do jej wystawy, nagłe pojawienie się w życiu tajemniczego przybysza, wyprawa do podziemnego miasta magii oraz okoliczności podjęcia się trudnej misji, związanej z pewną klątwą - to tylko preludium do całej serii niezwykłych i barwnie ukazanych przygód tej bohaterki, które cechuje fabularna jakość, rozmach, niezwykły klimat oraz wielkie emocje.

Intrygująca, tajemnicza, obdarzona talentem na polu sztuki i magii, bohaterka - to Alison Walker, która oczarowuje nas swoim sposobem bycia od pierwszych chwil, nieustannie zaskakuje kolejnymi cechami charakteru, jak i również przybliża afro amerykańską kulturę, której jest przedstawicielką. I postać ta należy do tego grona literackich bohaterów, których nie sposób nie polubić, nie obdarzyć sympatią i nie życzyć im z całych sił, by wyszli cało z każdych kłopotów. Nie bez znaczenia jest także to, że oto mamy kolejną barwną, kobiecą postać na polu współczesnego komiksu, co stanowi jakiś sygnał powolnego przełamywania męskiej dominacji na tym polu.

Nie sposób nie zachwycić się także obrazem, prawami i zwyczajami podziemnego miasta - Under Yorku. To nie tylko magia, dziwy rodem nie z tego świata i wspominana już wielokulturowość pięciu różnych nacji, ale też i ludzie - równie przedziwni, czasami budzący sympatię, ale nierzadko też i autentyczny lęk. Wspaniałym jest także ukazanie historii tego miejsca i idei jego powstania oraz funkcjonowania, za co należą się autorom wielkie słowa uznania pod względem otwartości ich umysłów i niczym nie ograniczonej wyobraźni.

O ilustracyjnej szacie tego tytułu musimy powiedzieć to, że jest piękną! Piękną na polu swojej malowniczości, lekkiej i zarazem przyjemnie surowej kreski oraz szczegółowości, która imponują nam sobą tak na bliskim, jak i dalekim planie. Do tego warto wspomnieć o dobrym kadrowaniu, pięknych kolorach (z przewagą nieco ciemniejszych barw) oraz niezwykle efektownym wydaniu całego komiksu, dzięki czemu te ilustracje jawią się nam tak wspaniale.

Spotkanie z tym komiksem stanowi dla nas nową przygodę, wyprawę w nieznane i możliwość cieszenia się znakomitą rozrywką. A tę zapewnia nam inteligentna i nieprzewidywalna fabuła, pokaźna porcja dobrego humoru i emocje, z których część oscyluje wokół cieplejszych klimatów, zaś część wokół naprawdę mrocznych tematów. I oczywiście czyta nam się tę pozycję z wielką ciekawością, wciąż rosnącym zainteresowaniem i absolutnie pełnym zaangażowaniem w losy tej młodej malarki i czarownicy.

Komiksowa opowieść „Kroniki Under Yorku. Klątwa”, to pozycja warta uznania, uwagi i polecenia wszystkim miłośnikom fantasy – a w szczególności nastoletnim fanom tego nurtu. Znajdą tu oni bowiem porywającą historię o przeznaczeniu, dojrzewaniu i poszukiwaniu swojego miejsca w przedziwnym, bo w dużej mierze magicznym, świecie. Ze swej strony oczywiście polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto to zrobić!

Millenium. Saga - Nowi spartiaci, tom 2
Sylvain Runberg0
Okładka ksiązki - Millenium. Saga - Nowi spartiaci, tom 2

Kontynuacja komiksowej adaptacji trylogii Millennium Stiega Larssona. Tajemnicza organizacja o nazwie ,,Sparta" porywa kolejnych członków...

Konungowie. Najazdy, tom 1
Sylvain Runberg0
Okładka ksiązki - Konungowie. Najazdy, tom 1

Krwawa opowieść fantasy umieszczona w pełnym potworów i czarów uniwersum wzorowanym na świecie średniowiecznych wikingów. Znajdujące się pod opieką asgardzkich...