Kronos

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-05-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308050781
Liczba stron: 456

Ocena: 5 (2 głosów)

Legenda staje się prawdą

Największe wydarzenie literackie XXI wieku

Legendy i plotki o tym tekście krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. Teraz Kronos, prywatny dziennik Witolda Gombrowicza, w końcu trafia do szerszej publiczności!

Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w  jego złożoności.

Czy Kronos jest  ostatnim przesłaniem? Ostatnią prowokacją genialnego pisarza? A może dowodem na zwycięstwo z Formą?

Lektura Kronosu z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak Trans-Atlantyk, Pornografia, czy w końcu Dziennik, którego Kronos jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem.

To dzieło wstrząsające, które  wywoła niejedną burzę i zażartą dyskusję.

Kup książkę Kronos

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kronos

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Z pewnością jest to rzecz do wielokrotnego wczytania się. Nie łatwa w odbiorze, przynajmniej jej początkowe fragmenty, który są mozolnie wygrzebanymi zaprzeszłymi wydarzeniami, zanotowanym w formie haseł, których odczytanie byłoby niemożliwe pewni w całości, bez przypisów. Przypisy do tekstu są w całym tym bezcennym tekście równie (jeśli nie bardziej) ważne co same notatki Gombrowicza. Czyni to lekturę może i mozolnie uciążliwą, ale jakże satysfakcjonującą. Żądni taniej sensacji mogą być zawiedzeni, miłośnicy twórczości genialnego Witolda i znawcy jego biografii, z pewnością znajdą sporo ciekawego materiału rzucającego trochę nowego światła na tę wybitną twórczość. Sam też przekonałem się, że dobrze jest czytać Kronos równolegle z Dziennikami. Łatwiej będzie rozróżnić kreację od kronikarskich zapisków. Pytanie tylko, czy w przypadku takiego twórcy (będącego też jednocześnie tworzywem) jest to aż tak istotne?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Missmi
Missmi
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Inne książki autora
Dziennik 1953-1958. Tom 1-2
Witold Gombrowicz0
Okładka ksiązki - Dziennik 1953-1958. Tom 1-2

Nowe dwutomowe wydanieTa edycja daje szczególną sposobność do zapoznania się z najważniejszym utworem Gombrowicza, a zarazem jednym z najwybitniejszych...

Aforyzmy
Witold Gombrowicz0
Okładka ksiązki - Aforyzmy

Mimo że Witold Gombrowicz nigdy nie pisał aforyzmów, ,,sentencjonalność w rozmaitych odmianach gatunkowych jest jednym z charakterystycznych wyznaczników...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy