Krwawe morze

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2017-10-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788379767366
Liczba stron: 408
Język oryginału: polski

Tom 2 cyklu Cień sułtana

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Parne lato 1571 roku. Oblężenie weneckiej twierdzy Famagusty przez wojska osmańskie trwa już prawie rok. Za murami szerzy się głód i epidemia, ludzie są na skraju szaleństwa. Dowódca twierdzy Marco Antonio Bragadin wydaje rozkaz kapitulacji.

Tymczasem w Stambule wrze. Coraz trudniej ukryć nieudolność sułtana i jego świty. Mehmed Pasza Sokollu po raz pierwszy staje do walki z wrogiem, którego nie zna i nie rozumie. Rozpoczyna się nierówna rozgrywka a stawką jest ocalenie Imperium Osmańskiego.

W pałacowym haremie piętnastoletnia Birgül zostaje wplątana w wielką politykę. Wkrótce zmuszona będzie wybierać pomiędzy miłością i lojalnością wobec żony sułtana a duchami przeszłości, które domagają się dopełnienia zemsty.

Intrygi doprowadzą do jednej z największych i najkrwawszych bitew morskich. Bitwa pod Lepanto rozstrzygnie o losach świata.

Maria Paszyńska kolejny raz udowadnia swoją doskonałą formę. Krwawe morze to porywająca powieść dopracowana w każdym calu. Imperium Osmańskie fascynuje, zadziwia i przeraża. Historia przeplata się z fikcją literacką, a w cieniu politycznych knowań i walki o władzę rozgrywają się ludzkie dramaty. 

Kup książkę Krwawe morze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Krwawe morze

Po drugi tom cyklu „Cień sułtana” sięgnęłam z silnej ciekawości co do dalszych losów Jeleny i jej opiekuna Mehmeda Paszy.

 


Tym razem akcja skupia się na losach pięknej Jeleny. Dziewczyna, pod opieką sułtanki nie narzeka zbytnio na swój los. Do czasu gdy poznaje przystojnego młodzieńca, w którym zakochuje się. Zresztą ze wzajemnością. Tyle, że młodzi nie wiedzą nic o swoim pochodzeniu. A do tego okazuje się się, że sułtanka ma wobec niej swoje plany. Jelena boleśnie przekonuje się, że nie jest panią własnego losu. Decyduje się na karkołomny krok.

 


Po przeczytaniu ostatniej strony jestem lekko zdezorientowana. Maria Paszyńska kończy opowieść w kulminacyjnym momencie. Tak naprawdę nie wiem co się stało z główną bohaterką. Jest to oczywista zachęta po sięgniecie po kolejny tom. Co oczywiście zrobię.

 


Muszę przyznać, że jestem pełna podziwu dla kunsztu pisarki. Potrafi tak wykreować rzeczywistość, w której historia przeplata się z fikcją, że zatraciłam się na całego. Przez wiele stron usypiała moją czujność by nagle popchnąć całą akcje do przodu. Podziwiam Jelenę za hart ducha i nieugiętą wolę przetrwania. Współczuje tych wszystkich prób, wobec których jest stawiana. Mam nadzieję, że w końcu zazna szczęścia.

 


W tej części zabrakło mi nieco Mehmeda Paszy. Owszem pojawia się momentami, ale na krótko, gdzieś w tle wydarzeń. A szkoda.

 


„Krwawe morze” w niczym nie ustępuje pierwszej części. Zauroczyła mnie na całego i mam zamiar jak najszybciej dorwać trzeci tom cyklu. Polecam.

 

Link do opinii

Sporo akcji, zwrotów akcji, intryg, zdrad. Jeszcze lepsza niż częśc pierwsza. Jelena już od kilku lat żyje w haremie, myśli, że Nurbanu jest po jej stronie. A tu rozczarowanie, była tylko częścią jej gry. Ucieka i trafia z deszczu pod rynnę, dowiaduje się za to, że jej brat żyje. W tle bitwa pod Lepanto, która zmienia losy świata. Świetna. 

Link do opinii
Inne książki autora
Owoc granatu. Świat w płomieniach
Maria Paszyńska; 0
Okładka ksiązki - Owoc granatu. Świat w płomieniach

Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów. Podjęły decyzje, które miały wreszcie...

Owoc granatu. Dziewczęta wygnane
Maria Paszyńska; 0
Okładka ksiązki - Owoc granatu. Dziewczęta wygnane

Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy