Krzyczące schody

Tom 1 cyklu Lockwood i spółka

Agencje detektywistyczne zajmujące się zjawiskami nadprzyrodzonymi są na wagę złota. Jednak tylko młodzież potrafi sobie z nimi radzić – młodzi ludzi widzą więcej niż komukolwiek się wydaje. Czy ocalą Londyn?

Lucy Carlyle nie ma wyjścia, miała wpadkę w poprzedniej agencji, nikt jej nie chce zatrudnić w stolicy. Los sprawia, że łączy siły z najmniejszą w mieście, ale niezwykle ambitną, agencją Anthony’ego Lockwooda oraz jego lojalnego pomocnika, George’a Cubbinsa.

Wspólne śledztwo trójki nastoletnich detektywów kończy się makabrycznym odkryciem i wielką katastrofą. Reputację mogą odzyskać tylko w jeden sposób – podejmując się rozwiązania sprawy Combe Carey Hall, o którym mówią, że jest najbardziej nawiedzonym domem w Anglii, domem, z którego nie ma ucieczki… Jedyną szansą rozwikłania zagadki jest spędzenie nocy w tym upiornym miejscu i stawienie czoła strachom z Czerwonego Pokoju oraz Krzyczącym Schodom.

Żywe relacje między głównymi bohaterami wynoszą serię na zupełnie nowy poziom literatury młodzieżowej. Pierwsza część, Krzyczące schody, której akcja porywa, a humor miesza się z prawdziwym przerażeniem, zadowoli wszystkich wielbicieli gatunku. Nie tylko młodych. Ekranizację książki szykuje Netflix.

Informacje dodatkowe o Krzyczące schody:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
Tytuł oryginału: Lockwood & Co: The Screaming Staircase
Język oryginału: język angielski
Tłumaczenie: Tina Oziewicz

Tagi: dla młodzieży fantasy ekranizacje książek seriale netflix

Kup książkę Krzyczące schody

Krzyczące schody - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Wielka Brytania ma ogromny problem. Od pięćdziesięciu lat kraj jest nawiedzany przez zjawy, które paraliżują normalne życie. W tym wypadku agencje, które walczą z przybyszami z zaświatów są na wagę złota.
Jedną z takich jest mała agencja umiejscowiona w sercu kraju -Lockwood &Co. w skład, którego wchodzi jej założyciel Antony Lockwood i jego pomocnik George Cubbis oraz posiadająca niezwykły Talent Lucy Carlyle.
Niestety nie wszystko idzie po myśli młodych agentów. Jedno z ich śledztw kończy się makabrycznym odkryciem i pożarem. Te wydarzenia sprowadzają na nich nie lada kłopoty, z których mogą wykaraskać się tylko rozwiązaniem sprawy Combe Carey Hall. Lockwood, George i Lucy podejmują się tego zadania.
Czasami niektóre historie poznajemy dzięki zwykłemu przypadkowi. Tak właśnie było z serią Lockwood &Co. Najpierw przeczytałam o niej artykuł na jednym z książkowych portali. Potem obejrzałam serial na podstawie dwóch pierwszych części cyklu, które potem postanowiłam jak najszybciej nadrobić.
Rzadko czytam młodzieżówki, ale sięgnięcie Krzyczące schody były świetnym pomysłem. Czytało się ją jednym tchem. Z każdą kolejną stroną ta książka stawała się moim małym uzależnieniem. Kiedy akurat jej nie czytałam, nie mogłam się doczekać chwili, gdy wezmę ją w dłonie.  Była mroczna, momentami przerażająca a czasami zabawna.
Uwielbiam głównych bohaterów. Każdy z nich był inny, ale razem stanowiło trio nie do pokonania.  Integralną częścią książki są tajemnice, zagadki i dreszcz emocji. Te cechy są wielkim walorem Krzyczących schodów. Nie dziwę się, że autora Lockwood &Co nazywają geniuszem. Jakby nie było stworzył uniwersum, jakiego jeszcze nie było.

"Krzyczące schody" to pierwszy tom serii Lockwood & Sp., opowieści o nadprzyrodzonych zjawiskach i duchach. Już sam tytuł zaciekawia i zachęca, by sięgnąć po książkę i przekonać się, co wydarzyło się w mglistej Anglii.

Czasami książki z polecenia nie spełniają naszych oczekiwań. Wszystko przez to, że każdy ma nadzieję na coś w swoim ulubionym stylu, ale to, co podoba się innym, nam może nie przypaść do gustu. Sytuacja taka nie miała jednak miejsca w przypadku pierwszego tomu serii Lockwood & Sp. wydawnictwa Poradnia K. Przygody Lockwooda i jego przyjaciół poleciła mi koleżanka i jestem jej za to bardzo wdzięczna, bo ta historia jest po prostu rewelacyjna.

Anthony Lockwood wraz z pozostałymi bohaterami żyją w uniwersum, gdzie króluje tajemniczy Problem. W skrócie polega on na tym, że ludzie, którzy zginęli nagle, a ich śmierć była wynikiem na przykład jakiejś zbrodni, wracają do świata żywych i robią zamieszanie, czasami nawet zabijają Zimnym Dotykiem. Walką z nimi zajmują się specjalne agencje, zrzeszające osoby z Talentami, które widzą lub słyszą duchy, zjawy, widma i rozpoznają inne zjawiska paranormalne. Jedną z takich właśnie agencji prowadzi nastoletni Lookwood, a wraz z nim działa jego przyjaciel, zakopany po uszy w książkach George, a wkrótce dołącza do nich również Lucy Carlyle. Dziewczyna ma za sobą nieudaną współpracę z inną agencją i ta praca jest jej ostatnią deską ratunku.

W wyniku pewnego wydarzenia nad agencją Lookwood i spółka zawisa widmo bankructwa. Anthony musi w ciągu kilku dni zapłacić zadośćuczynienie za poważne szkody, które powstały w toku jednej z przeprowadzonych przez nich akcji. Agencja jest niewielka, nie ma nad nią dozoru nikt dorosły, zatem widoki na przyszłość są naprawdę mizerne. I w tym momencie na scenę wkracza pewien zamożny przedsiębiorca o nazwisku Fairfax, który składa nastolatkom propozycję nie do odrzucenia. Muszą wejść do nawiedzonego dworu w wiosce Combe Carey i unieszkodliwić niebezpieczne Źródło. Lookwood oczywiście podejmuje wyzwanie, jednak nie wygląda to dobrze, biorąc pod uwagę to, że wszyscy, którzy wcześniej próbowali unicestwić panoszące się tam duchy, zginęli. Lucy i George nie są zachwyceni, ale nie mają wyboru. Co czeka na nich w Combe Carey Hall? Czy Krzyczące Schody to tylko legenda sprzed lat? Dlaczego jedno z pomieszczeń w dworze nazywane jest Czerwonym Pokojem? I jakie mroczne tajemnice skrywa pan Fairfax?

Może i bohaterowie nie są nakreśleni z drobiazgową starannością, a ich zachowaniu nie zawsze towarzyszy logika, ale co tam. To paranormalna przygodówka dla młodzieży i czyta się ją świetnie. Uważam, że spełniła swoje zadanie. Bawiłam się przednio, obserwując kolejne wydarzenia, relacjonowane przez Lucy. Dodatkowo dużym plusem były dla mnie żartobliwe dialogi między trójką przyjaciół.

Pomysł na fabułę jest wciągający i wcale nie przeszkadza to, że momentami przewidywalny. To nawet przyjemnie dopełniało efekt WOW, kiedy mogłam sobie wymyślić, co też się za chwilę wydarzy i okazywało się, że trafiałam. Autor potrafi stopniować napięcie i wywoływać dreszczyk emocji.

Zdecydowanie polecam i mam nadzieję, że uda mi się w najbliższym czasie poznać dalsze losy Lookwooda, Lucy i George'a.

Wrota Ptolemeusza
Jonathan Stroud0
Okładka ksiązki - Wrota Ptolemeusza

Przed dwoma tysiącami lat Bartimaeus był u szczytu potęgi - niepokonany w boju i zaprzyjaźniony z największym magiem, Ptolemeuszem. Teraz, uwięziony na...

Amulet z Samarkandy
Jonathan Stroud0
Okładka ksiązki - Amulet z Samarkandy

Kiedy Bartimaeus, dżin liczący sobie 5000 lat, zostaje przyzwany przez Nathaniela, młodego ucznia czarodzieja, spodziewa się, że będzie musiał wykonać...