Ksiądz Jerzy Popiełuszko

To jedyna pełna opowieść o życiu i śmierci, o kulcie i o cudach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Opowieść o kapłanie, który w czasach przemocy i beznadziei stał się sumieniem Kościoła i narodu. Kiedy inni się bali, on podczas mszy św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu upominał się o prawdę, wolność i solidarność w życiu społecznym. Moc, która w skromnym chłopaku z Białostocczyzny objawiła się w sierpniu 1980 roku, przyciągała wszystkich - od robotników po intelektualistów i artystów, ludzi różnych przekonań, także niewierzących.

Mordercom ks. Jerzego nie udało się Go uciszyć.  Dziś kult błogosławionego ks. Popiełuszki rozwija się na całym świecie.

Autorzy książki opisują liczne cuda za sprawą błogosławionego, również medycznie niewytłumaczalne uzdrowienie w 2012 r. François Audelana z Francji, które prawdopodobnie będzie podstawą zbliżającej się kanonizacji ks. Jerzego.

W książce zebrano wszystkie teorie na temat przyczyn porwania oraz czasu i miejsca zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki.

O Autorach

dr Ewa K. Czaczkowska - historyk, publicystka, wykładowca akademicki. Autorka bestsellerowych książek, w tym: ,,Siostra Faustyna. Biografia świętej", ,,Cuda świętej Faustyny", ,,Kardynał Wyszyński. Biografia". Laureatka prestiżowych nagród, w tym trzech ,,Feniksów" za publikacje książkowe.

Tomasz Wiścicki - publicysta, redaktor, z wyksztalcenia prawnik i historyk. Autor m.in. wywiadu rzeki z o. Maciejem Ziębą ,,Biel z dodatkiem czerni".

Informacje dodatkowe o Ksiądz Jerzy Popiełuszko:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-09-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - opinie o książce

Biografia.

Niezłomny i gorliwy kapłan był traktowany jako wróg Polski Ludowej. Komuniści widzieli w nim zagrożenie, ponieważ charyzmatyczny duchowny gromadził wokół siebie tłumy. Ponadto, miał na nich ogromny wpływ.
Z czasem wojna z Kościołem katolickim obróci się przeciwko władzy. Ale na to jest jeszcze za wcześnie.

Ideologia marksistowsko- leninowska przestała być atrakcyjna.

Skandale obyczajowe, zarzuty o rzekomym handlu bronią już się narodowi znudziły. Postanowiono ten problem rozwiązać inaczej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko musiał zginąć.

Można pokusić się o stwierdzenie, że rządzący, serwiliści ZSRR, kapłana nienawidzili od zawsze. Aby zrozumieć opisywane wydarzenia, trzeba cofnąć się do czasu, gdy Popiełuszko był w wojsku, przed święceniami. Komuniści już wtedy nad nim ''pracowali". Jako alumnowi Wyższego Seminarium Duchownego założono w jednostkach IV pionu SB, specjalną teczkę operacji (TEOK).

Akcje propagandowe, szykany miały niewyobrażalny wydźwięk. Mobilizowały społeczeństwo do oporu przeciw reżimowi. Duchowny zdawał sobie sprawę, że jest niewygodny dla takich ludzi, jak gen. Czesław Kiszczak. Msze za Ojczyznę rozsierdzały komunistów, co złożyło się na zintensyfikowanie prześladowań.Jerzy Popiełuszko wspierał opozycjonistów w stanie wojennym, dawał wyraz dezaprobaty wobec polityki władz. W jego otoczeniu przebywało wielu konfidentów.

Jednym z inicjatorów kampanii wrogości był Jerzy Urban. Na łamach ,,Tu i teraz" opublikował paszkwil*:

W kościele ks. Popiełuszki urządzane są seanse nienawiści (...). Ks. Jerzy jest więc organizatorem sesji politycznej wścieklizny (...). Cóż z tego, że ks. Popiełuszko mierzwi, skoro w dzisiejszej, wykształconej Polsce polityczni magicy są wciąż skuteczni. Bardzo to smutne, ale prawdziwe, póki ma swoją klientelę ks. Popiełuszko i wzięciem się cieszą jego czarne msze, do których Michnik służy i ogonem dzwoni".

Rzecz jasna artykuł jest podpisany pseudonimem Jan Rem.

Kolejna zbrodnia, która pozostała bez kary.

Pokłosiem ówczesnego ''przemysłu pogardy" było uprowadzenie i zamordowanie duchownego. Było to 19 października 1984, miesiąc po obrzydliwym tekście Urbana (zdychanie upiorów żoliborskiego kapłana).Zapis zbrodni jest powszechnie znany, więc nie będę przypominać szczegółów.

Zdumiewający jest fakt, że komuniści zdecydowali się na osądzenie bezpośrednich sprawców zbrodni. Proces Grzegorza Piotrowskiego i spółki był ustawioną farsą i kpiną, czego dowiódł uparty i nieustępliwy prokurator Andrzej Witkowski. Mocodawcy i inspiratorzy pozostali bezkarni. W wolnej Polsce cieszyli się estymą i poważaniem, przez niektórych nazywani ludźmi honoru.

Ks. Jerzy Popiełuszko. Wiara, Nadzieja, Miłość złożona jest z dużej ilości faktów, dokumentów, ale i przypuszczeń. Generalnie autorzy skupili się na osobie swojego bohatera. Duchownego wspomina rodzina, przyjaciela, dawni parafianie.

Polecam.

Samotność idealisty i poczucie niezrozumienia.

* Źródło cytatów: web.archive/web/polskaludowa/com/napisali.popieluszko.

Książka pt. „ Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara. Nadzieja, Miłość" wyszła spod pióra znanych historyków Ewy K.Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego. To obszerna i szczegółowa biografia błogosławionego księdza – męczennika.

W tę opowieść autorzy wpletli bardzo dużo wspomnień rodziny księdza, kolegów, znajomych, współpracowników i przełożonych. Mottem życiowym dla niejednego czytelnika mogą być słowa ,które ksiądz Jerzy wpisał w książce podarowanej Grażynie Miłosz: „ Nie żyj poniżej tego, co w nas najlepsze.” (ze wspomnień).

Autorom udało się stworzyć wierny obraz tej charyzmatycznej postaci,z jej słabymi i mocnymi stronami, niczego nie tuszując, ani nie pomijając. Wszystkie fakty z życia księdza są skrupulatnie udokumentowane. Bardzo szczegółowo opisane jest uprowadzenie księdza, przedstawione są różne hipotezy na temat okoliczności Jego śmierci i motywów tej zbrodni.

Autorzy odsłonili przed czytelnikiem wiele skomplikowanych kwestii związanych ze śledztwem oraz z wymierzeniem kar zabójcom księdza Popiełuszki.

W ostatnich rozdziałach książki przedstawili różne formy kultu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, świadectwa cudów doznanych za Jego wstawiennictwem oraz dotychczasowe kroki poczynione w kierunku kanonizacji.

Książka ma twardą oprawę, zawiera 560 stron, Wydawnictwo Edipresesse Książki, 2017.

Na okładce zamieszczono zdjęcie księdza Popiełuszki.

Za każdym razem ,gdy sięgałam po tę książkę lub gdy ją odkładałam po przeczytaniu kilkunastu czy kilkudziesięciu stron, zatrzymywałam na dłuższą chwilę wzrok na tej uśmiechniętej twarzy, na oczach patrzących w lepszą przyszłość.

Zachęcam do przeczytania tej książki i do zadumy nad jej Bohaterem.

Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2020-05-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 18/20,

Na podstawie biografii księdza Jerzego Popiełuszki poznajemy cały system działania władz komunistycznych walczących z kościołem. Rodzina księdza, powołanie do wojska, seminarium, kapłaństwo, służba ludziom i krajowi. Sam Popiełuszko nie jest wyidealizowany, poznajemy jego słabości, dzięki czemu staje się bliższy czytelnikowi. Warto poświęcić uwagę tej lekturze, która nie jest skierowana tylko do osób wierzących, ale również do czytelników interesujących się historią, komunizmem.