Książę Modigliani

Powieść, której bohaterem jest jeden z najbardziej oryginalnych artystów XX wieku - Amedeo Modigliani. Doskonale nam znane obrazy tego włoskiego twórcy żydowskiego pochodzenia wypełniają charakterystyczne postaci kobiece o pociągłych twarzach i nadnaturalnie długich szyjach. Jednak zanim dorobek wielkiego Modi zdobył należne mu uznanie, musiały minąć lata. Za życia artysty popyt na jego obrazy był niewielki, do czego przyczynił się jego na wskroś indywidualny styl, doceniony dopiero z czasem. Niezrozumienie otoczenia, wyjątkowa wrażliwość, choroba, która nękała go od dzieciństwa i aura skandalu, jaka stale go otaczała, ukształtowały postać wyjątkowego artysty, walczącego o przetrwanie przez całe swoje krótkie życie.

Angelo Longoni, który jest także reżyserem teatralnym i filmowym, w powieści o Modiglianim zachwyca scenografią i wartkimi dialogami, pozwalając nam wczuć się w skomplikowaną naturę i niezwykły świat artysty nieustannie walczącego ze swoimi demonami, wrażliwego, nieśmiałego, nieprzeniknionego, ale zawsze potrafiącego znaleźć odwagę, by żyć pełnią życia. To fascynujący portret oparty na rzetelnej dokumentacji i rygorystycznie wierny prawdzie historycznej.

Informacje dodatkowe o Książę Modigliani:

Książę Modigliani - opinie o książce

Avatar użytkownika - sabinapisarek
sabinapisarek
Przeczytane:2023-12-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Książę Modigliani" to fascynująca powieść, która zabiera czytelnika w świat sztuki i prywatnego życia jednego z najbardziej ikonicznych artystów XX wieku. Autor, posługując się barwnym językiem i precyzyjnymi opisami maluje obraz nie tylko twórczości Amadeo Modiglianiego, ale również konfrontuje czytelnika z pełnymi dramatyzmu aspektami jego osobistego życia. Śledzimy zmagania artysty z chorobą, skomplikowane relacje rodzinne i towarzyskie.

W książce ukazane zostały związki miłosne artysty, dzięki czemu mamy okazję spojrzeć na życie Modiglianiego zza kulis. Autor niemalże wchodzi w intymne sfery życia bohaterów, czyniąc historię niezwykle przejmującą i angażującą. Główny wątek opowiada o nieustannym dążeniu Amadea do doskonałości artystycznej i jednocześnie walki z własnymi demonami. Poznajemy dzięki temu historię powstawania jego dzieł, śledząc jednocześnie największe sukcesy i porażki artysty.

Na pochwałę zasługuje tu autentyczność postaci oraz dialogów, dzięki czemu książkę czyta się płynnie, a fabuła ani przez chwilę nie jest dla czytelnika nużąca. ,,Książę Modigliani" to nie tylko portret artysty, ale również refleksja nad ceną geniuszu i ceną jaką płaci się za twórczość. Książka pozostawia po sobie miejsce na refleksję nad złożonością życia artystycznego, samotnością geniusza oraz relacjami między życiem osobistym a twórczością.

Książka rzuca nowe światło na interpretację dzieł artysty, a dzięki pełnym pasji opisom, mamy możliwość wniknięcia w niepowtarzalny klimat, w którym rozgrywa się historia życia głównego bohatera. ,,Książę Modigliani" Angelo Longoni to absolutnie niesztampowa  powieść, która porwie nie tylko entuzjastów sztuki, ale również miłośników literatury wiernej prawdzie historycznej.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2024-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020, 12 książek 2020,