Księżycowy medalion

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2019-06-04
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-661-0630-7
Liczba stron: 384

Ocena: 5 (1 głosów)

Nad Lily i Robertem znów gromadzą się czarne chmury, kiedy na scenę wkracza przestępca doskonały – słynny sztukmistrz Jack Door, nazywany Waletem Karo.

Jack, specjalizujący się w spektakularnych ucieczkach, wydostaje się z więzienia w Pentonville i zmierza prosto do Brackenbridge. Zbieg poszukuje tajemniczego Księżycowego Medalionu, ale to nie jedyna rzecz, jakiej pragnie.

Mroczne sekrety z przeszłości Roberta sprowadzają na niego wielkie niebezpieczeństwo. Iluzjonista wciąga go w okrutną rozgrywkę, a czasu jest coraz mniej. Lily i Malkin muszą znaleźć sposób, aby pokrzyżować plany Jacka, zanim w talii na stole pojawi się ostatnia, zabójcza karta...

Kup książkę Księżycowy medalion

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Księżycowy medalion

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,

Uwaga! Zbliża się niebezpieczeństwo! Z więzienia uciekł złodziej klejnotów i słynny sztukmistrz, specjalizujący się w ucieczkach Jack Door (pseudonim Walet Karo). Wylądował za kratkami, gdy okradł królową, ale dla mistrza ucieczek to żadna przeszkoda. Teraz jego celem jest Księżycowy Medalion. Przez niego w tarapatach znajduje się Robert. Na pomoc ruszają mu przyjaciele - Lily i Malkin. Oboje są niezwykłymi istotami. Lily to hybryda. Żeby po postrzale uratować jej życie, ojciec, słynny wynalazca, wszczepił jej sztuczne serce. Malkin z kolei jest mechanicznym lisem. Czy zdołają pomóc chłopakowi? Czy Jack Door odnajdzie Księżycowy Medalion, czy jednak uda mu się pokrzyżować plany?

Miasto zamieszkane zarówno przez ludzi, jak i mechaniczne istoty budzi niepokój i niewesołe refleksje. Pomijając fakt, że wskutek postępu technologicznego taka wizja jest realna - czy nie jest tak już dzisiaj? Wiele osób jest w pewnym sensie zmienionych w roboty. Wykonujemy różne zadania mechanicznie, bez prawdziwego serca do tego, co robimy. Książka jest też jednak bardzo zabawna. Nieodparcie komiczny jest sposób mówienia robotów. "A niech mnie tryby!", "przyrdzewiałe zmysły" i inne tego typu perełki powodują, że zrywamy boki ze śmiechu. Wiele fragmentów jest też lirycznych i wzruszających. Przy nich drgnęłoby chyba nawet mechaniczne serce.

dr Kalina Beluch

Link do opinii

Jack Door jest słynnym złodziejem, znanym również jako Walet Karo. Iluzjonista i sztukmistrz specjalizuje się w ucieczkach i kiedy nadarza się okazja, Jack ucieka z więzienia i zmierza do Brackenbridge. Pragnie Księżycowego medalionu, który jest kluczem do zdobycia Diamentu Krwawego Księżyca. Na jego drodze stają jednak Robert, Lilly i Malkin, którzy krzyżują mu plany. Przeszłość Roberta powoli wychodzi na jaw, a rodzinne sekrety nie tylko szokują, ale i przerażają! Czy i tym razem trójka przyjaciół wyjdzie cało z opresji?

Peter Bunzl stworzył niezwykły świat, który jest bardzo ciekawy. Dziewiętnastowieczna Anglia, w której mechanika wiedzie prym. Mechanimale, to mechaniczne zwierzęta. Mechanikony, to mechaniczni ludzie, a hybrydy to ludzie z elementami mechanicznymi. Oczywiście jest dużo więcej zmian, a wynalazki urozmaicają ten świat. Ojciec Lily jest słynnym konstruktorem, którego zdolności ściągają na nich niepożądaną uwagę. Wszystko to wpływa na klimat tej powieści, który jest po prostu wyjątkowy.

Głównymi bohaterami są Lily, Robert i Malkin. Wszechwiedzący narrator relacjonuje wydarzenia dotyczące bezpośrednio trójki przyjaciół. Lily i Robert przyjaźnią się i ta przyjaźń jest bezinteresowna, z prawdziwą przyjemnością spoglądałam na łączącą ich relację. Bardzo sympatyczni bohaterowie. W tej części pojawiają się nowe postaci i każdy z nich ma coś w sobie, co sprawia, że jest bardzo charakterystyczny i łatwo zapada w pamięci.

Główny wątek, to walka o Księżycowy Medalion i wszystko sprowadza się do tego tematu i zagadki, którą bohaterowie starają się rozwikłać. Jednak nie to wzbudziło moje największe zainteresowanie. Robert czuje się samotny, tęskni za ojcem i pragnie odnaleźć matkę, której nie widział od lat. Ten wątek okazał się najbardziej burzliwy i wzbudził dużo emocji. Przyznaję, że chwilami byłam zła, bo nie rozumiałam postępowania matki Roberta i choć miała swoje powody, to dla nie były one niewystarczające. Młodzi czytelnicy poznając losy chłopca, zauważą jego tęsknotę i próby poradzenia sobie ze stratą, i może dzięki temu sami docenią to, co mają wokół siebie?

Jeśli miałabym się czegoś doczepić, to tego, że bohaterowie mają po trzynaście lat, a beztrosko przemierzają Londyn i nieustannie pakują się w niebezpieczne sytuacje. Jest to trochę naciągane, jednak, kiedy przymknie się na to oko, to całość jest bardzo przyjemna w odbiorze. Choć z drugiej strony, w dziewiętnastym wieku, dzieci miały więcej swobody i z pewnością były bardziej samodzielne.

„Księżycowy medalion” to powieść przede wszystkim przygodowa, jednak znajdziecie w niej również zagadki kryminalne i elementy magii, co tworzy mieszankę wybuchową. Zawrotna akcja nie pozwala oderwać się od lektury, a nieoczekiwane zwroty akcji, wprawią Was w osłupienie. Jak najbardziej polecam dzieciom i młodszej młodzieży! 7/10

Link do opinii
Inne książki autora
Nakręceni
Peter Bunzl0
Okładka ksiązki - Nakręceni

Życie 13-letniej Lily znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jej ojciec zaginął podczas rutynowego lotu samolotem, a w ciemnościach czają się tajemnicze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Nasz azyl
Marta Józefczyk
Nasz azyl
Pokaż wszystkie recenzje