Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

,,Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały" - królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło ,,Ku Klux Klan", ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem ,,Klan" w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras.

Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle'ami. Zakłada biały kaptur, staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka, drąży, próbuje zrozumieć ich perspektywę.

Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego - południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące ,,miasta zachodzącego słońca", w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To ,,Tu mieszka miłość" - jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.

"Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca, naprawdę dobrze i intrygująco napisana, fascynująca, ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim naprawę świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli." Ziemowit Szczerek

Informacje dodatkowe o Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość - opinie o książce

Książka jest spojrzeniem z bliska na tę rasistowską organizację. Autorka zakłada biały kaptur, staje przed płonącym krzyżem. Stara się zrozumieć ich postulaty.

Jeśli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały-królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort.

Twórcami Ku Klux Klanu było sześciu weteranów wojny secesyjnej (1861-1865). Zaliczali się do Konfederatów. Obecnie ugrupowanie jest ostrożniejsze w swoich występkach. Jego członkowie starają się unikać konfliktów z prawem. Raczej postulują mozolną indoktrynację, odcinają się od obcych wpływów. Opowiadają się za konserwatywnym, chrześcijańskim modelem rodziny.

Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło <Ku Klux Klan>, ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest kilka aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem <Klan> w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowane przez ich ekstremistów: wysadzanie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie.

Reportaż stanowi obraz Pasa Biblijnego (dominują tam zatwardziali protestanci), południowych stanów USA.

Katarzyna Surmiak- Domańska odsłania przed czytelnikiem kulisy narodzin tejże formacji. Dostajemy szkic historyczny wydarzeń po zakończeniu wojny secesyjnej. Wszystko to serwuje w sposób jasny i czytelny.

Reporterka rozmawia z członkami  Ku Klux Klanu, opisuje ich życie oraz obyczajowość. Doskonale odwzorowuje atmosferę Południa, nastroje, sądy.

Koniecznie przeczytajcie!

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, polskie czytanie,
Ku Klux Klan narodził się z żartu grupy oficerów Południa po przegranej secesyjnej wojnie. I tak powstała organizacja pełna miłości do Jezusa, rodziny, bliźniego, pod warunkiem, że jest on biały. Każda inność, odmienność wywołuje po dzień dzisiejszy agresję, nienawiść, wytykanie palcami. W Stanach Zjednoczonych, na jego południu istnieje tzw. Pas Biblijny zamieszkany przez zwolenników KKK, przez konserwatywnych protestantów. Autorka przekazuje nam historie powstania, trwania i rozwoju KKK. Jest bardzo obiektywna w swoim przekazie. Nie pokazuje tylko złych białych,a biednych i uciśnionych czarnych, Żydów, innej wiary i koloru skóry. Przekazuje racje każdej ze stron. Pokazuje co dzieje się w bogatym, pięknym i idealnym państwie jakim chcą być Stany Zjednoczone.
Avatar użytkownika - Justyna641
Przeczytane:2016-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne
Katarzyna Surmiak-Domańska 0
Okładka ksiązki - Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne

Wbrew temu, co sugeruje podtytuł, nie jest to książka o uprawianiu seksu. To zbiór biografii mieszkających w Polsce i nie tylko transwestytów, transseksualistów...

Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne
Katarzyna Surmiak-Domańska0