Kulminacje

Jeden mężczyzna, osiem kobiet. Literacki flirt rozgrywający się w fascynującym świecie damsko-męskich relacji. Największe przeciwieństwo, a zarazem doskonała jedność. Gdy zderza się pierwiastek męski z kobiecym, dochodzi do KULMINACJI uczuć.

Wyjątkowy projekt, na jaki składa się kilkanaście opowiadań o kobietach w kulminacyjnych sytuacjach życiowych autorstwa Janusza Wiśniewskiego i gwiazd kobiecej literatury. Polskie autorki podejmują dyskusję na temat im najlepiej znany ­- kobiecości. Każde opowiadanie odczytują na nowo - odnajdują wątek, bohatera, scenę, które stają się dla nich inspiracją dla własnej historii. Z tego dialogu zrodziła się prowokacyjna opowieść o sile uczuć, stracie, tęsknotach, zdradach i zdumiewających kobietach  - dojrzewających, choć dawno dorosłych; dorosłych, a przecież nadal niedojrzałych.

Informacje dodatkowe o Kulminacje:

Kulminacje - opinie o książce

Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2016-11-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Wiele oczekiwałam po tej książce, jak się okazało, zbyt wiele. Bardzo spodobał mi się projekt,kiedy tylko o nim usłyszałam. Z niecierpliwością czekałam, aż książka się ukaże. Wszystko zapowiadało się dość interesująco: połączenie ośmiu opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego z opowiadaniami "gwiazd kobiecej literatury". Każda z pań wybrała sobie opowiadanie autora i napisała "swoją wersję", opisała swój punkt widzenia lub tylko inspirowała się jakimś fragmentem, tematem, odczuciem... Zawiodłam się. Opowiadania Wiśniewskiego są bezkonkurencyjne (uwielbiam je wręcz), a jeśli chodzi o resztę... część z tych "dopowiedzianych" historii jest nawet ciekawie napisana i dość interesująca, ale są i takie, przez które trudno przebrnąć.
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
Czym są "Kulminacje"?

"Kulminacje" to literacki flirt jednego pisarza i ośmiu pisarek, który rozgrywa się w świecie damsko-męskim. Opowiadania Janusza L. Wiśniewskiego stają się punktem wyjścia dla utworów gwiazd kobiecej literatury.

Czym jest kulminacja uczuć? Dochodzi do niej, gdy pierwiastek męski zderza się z żeńskim. Podobnie dzieje się w przypadku zbioru "Kulminacje", w którym jeden pisarz wdaje się w polemikę z ośmioma pisarkami - na temat relacji damsko-męskich. Bohaterki opowiadań znajdują się w kulminacyjnych sytuacjach życiowych.

"Kulminacje" to zbiór 8 opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego, z którymi dyskutują znane pisarki tworzące kobiecą literaturą. Wśród nich są: Paulina Holtz, Małgorzata Warda, Izabela Sowa, Magdalena Witkiewicz, Manula Kalicka, Agnieszka Niezgoda, Marika Krajniewska i Joanna Jodełka. Razem daje to 16 tekstów o relacjach damsko-męskich.

Autorki biorą na warsztat utwory Wiśniewskiego, które stają się inspiracją dla ich opowiadań. Wspólnie zastanawiają się nad kobiecością. Tworzy się z tego niezwykły dialog, w którym jest mowa o sile uczuć, stracie, tęsknotach, zdradach i niezwykłych kobietach.

Najbardziej spodobał mi się duet Janusz L. Wiśniewski - Manula Kalicka. Ich opowiadania "Arytmia" i "In-wersja" świetnie się uzupełniają. To opowieść o dwójce ludzi, którzy spotykają się przypadkowo, w dość nietypowej sytuacji i się w sobie zakochują. Niestety ich szczęście jest ulotne, a wszystko przez skrywaną tajemnicę... Dużym walorem tych opowiadań jest to, że te same sytuacje widzimy z dwóch różnych perspektyw - żeńskiej i męskiej. W dodatku Kalicka wplata do swojego utworu fragmenty z "Arytmii" Wiśniewskiego, dzięki czemu teksty się przenikają i tworzą jedną całość.

Zaciekawił mnie także duet Janusz L. Wiśniewski - Joanna Jodełka. "Menopauza" Wiśniewskiego, opowiadająca o wizycie u ginekologa, który pozbawia złudzeń swoją pacjentkę, staje się punktem wyjścia dla rozważań na temat kobiet w wieku 50+. Czy nadal są atrakcyjne, czy mogą się podobać płci przeciwnej. "Andropauza" Jodełki opisuje bohaterkę, postać, kobietę po pięćdziesiątce z opowiadania Wiśniewskiego. Nie jest postacią z krwi i kości, tylko wymysłem pisarza, która kłóci się ze swoim twórcą, gdyż nie podobają jej się pewne rozwiązania fabularne.

Opowiadania zawarte w "Kulminacjach" wywołują skrajne emocje - niedowierzanie, zdumienie, oburzenie, bunt, współczucie oraz tęsknotę. Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż teksty są napisane lekkim językiem. W dodatku skłaniają one do refleksji na temat związków. Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań, kobiecej literatury oraz Janusza L. Wiśniewskiego.

Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 ksiazek, Mam,
Mnie nie zachwyciła ta książka,Wiśniewskiego wersje opowiadań super ale Panie mnie rozczarowały,jedynie Warda napisała interesująco.
Kamyk
Joanna Jodełka0
Okładka ksiązki - Kamyk

Mogłoby się wydawać, że w uporządkowanym życiu Daniela Kocha nie ma miejsca na przypadek. A jednak... Na pozór niezobowiązująca przygoda jednej nocy z...

Wariatka
Joanna Jodełka0
Okładka ksiązki - Wariatka

Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko...