Kurier z Toledo

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-09-04
ISBN: 978-83-66229-56-3

Najnowsza powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”!

Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna opowieść o miłości, która nie miała prawa zaistnieć…

Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku” i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w czasie hiszpańskiej misji na drodze dyplomaty pojawia się Teo, młody anarchista, a zarazem uczeń szkoły korridy z Madrytu, ich wspólny los zostaje przypieczętowany. Mokrzycki stanie przed koniecznością postawienia wszystkiego na jedną kartę i zaryzykuje – swoją karierę, narzeczeństwo, a nawet życie.

Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia i z zamiłowania, z pisarskim kunsztem wplata w los bohatera w dzieje jednej z najkrwawszych wojen domowych współczesnej Europy.

Mokrzycki spotka wielkie postaci historycznych: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcię Lorkę, Simone Weil, Pablo Nerudę oraz przerażającego generała Quiepo del Llano. Stanie też oko w oko z generałem Franco...

„Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

Tagi: powieść historyczna literatura piękna powieść szpiegowska powieść sensacyjna

Kup książkę Kurier z Toledo

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Wielkie namiętności na tle krwawej wojny domowej Hrabia Antoni Mokrzycki jest bogaty, wykształcony, bywały w świecie, znający języki. Uważa się za konesera, człowieka światłego, lepszego od innych. Lubi używać życia, korzystając z przywilejów grupy społecznej, do której należy. Dobre jedzenie, poezja, seks – czerpie z życia, niespecjalnie oglądając się na innych. Ma narzeczoną, którą nie tylko okłamuje i zdradza, ale tak naprawdę pogardza. Dziewczyna – a w zasadzie jej ojciec, profesor – jest przydatna – ma mu zapewnić pozycję społeczną i spokojne życie w kręgach elit. Mokrzycki dostaje propozycję wyjazdu do Hiszpanii lat trzydziestych dwudziestego wieku. Hiszpanii stojącej u progu wojny domowej. Ma tam pod przykrywką dyplomaty pracować dla polskiego wywiadu. Badać wpływy bolszewickiej Rosji, hitlerowskich Niemiec i Włoch. Dostarczać polskim władzom wiedzy na temat tego, co się dzieje w ogarniętym niepokojami kraju. Mokrzycki wyjeżdża, zostawiając żydowską kochankę (która go kocha, ale i jako jedyna dobrze rozumie) oraz narzeczoną (która jest płytka, głupia). Trafia do kraju w stanie gwałtownych „reform", w którym wiele grup – często pod pięknie brzmiącymi hasłami – walczy o władzę. Anarchiści, komuniści, socjaliści, narodowcy, faszyści – w Hiszpanii wrze. Płoną kościoły, a stosowany przez wszystkich terror zbiera obfite żniwo. Oczywiście ...

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Wojna i pożądanie Hrabia Antoni Mokrzycki wierzy, że jest lepszy od innych. Obyty i wykształcony, wiedzie życie, skupiając się na zaspokajaniu własnych potrzeb. Narzeczonej potrzebuje jedynie do tego, by zagwarantowała mu odpowiednią pozycję społeczną. Poza tym nie liczy się z jej potrzebami, bez litości okłamuje ją i zdradza. Nie ma też oporów przed pozostawieniem dziewczyny w kraju i wyjazdem do Hiszpanii, gdzie pracować ma dla polskiego wywiadu. To jego misja, dla której gotów jest poświęcić wszystko. Nie wie tylko, że to w Hiszpanii znajdzie prawdziwą miłość. Tam da też ujście głęboko skrywanym namiętnościom i odkryje, czego naprawdę pragnie. Głównego bohatera Kuriera z Toledo tak naprawdę początkowo trudno chyba będzie czytelnikom polubić, wydaje się bowiem skończonym egoistą. To jego potrzeby są najważniejsze, a wszyscy, którzy usiłują w jakikolwiek sposób go ograniczać, którzy nie podzielają jego zdania, zasługują w jego mniemaniu wyłącznie na pogardę. Mokrzycki wykorzystuje innych bez litości. Kocha, gdy tego pragnie. Zdradza, gdy tak mu wygodnie. Odpowiednią uwagę poświęca poza tym jedynie misji, którą mu zlecono. Do czasu, gdy pozna młodego hiszpańskiego anarchistę, Teo. To właśnie miłość, która nie powinna mieć miejsca, a także związane z nią namiętności wychodzą na plan pierwszy w nowej powieści Wojciecha Dutki. Emocje są tu mocne, wyraźne, ...

Opinie o książce - Kurier z Toledo

Do przeczytania tej niezwykle napisanej powieści autorstwa Pana Wojciecha Dutki
pt. '' Kurier z Toledo'' połączonej z literaturą sensacyjno-szpiegowską opartej na faktach historycznych przekonały mnie słowa zamieszczone w prologu, którego autorem był sam główny bohater-Antoni Mokrzycki.

Od samego początku czułam, że ta powieść przypadnie mi do gustu ze względu na to, że mogłam przenieść się dzięki głównemu bohaterowi w jego dyplomatyczny świat pełnym mrocznych tajemnic.

Z Antonim Mokrzyckim, głównym bohaterem tej powieści można się zaprzyjaźnić, gdyż on potrafi tak jak nikt zrozumieć drugiego człowieka. Wie, co to znaczy podwójnie cierpieć, walka, wrażliwość, kochać, przyjaźnić się, zaufania, dialog, tajemnica, niepewne jutro, życie w strachu. Podoba mi się jego całościowy charakter.

Autor dzięki temu, że z wykształcenia jest, historykiem potrafi umiejętnie dobrać wszystkich występujących bohaterów.

Powieść ta składa się z 22 rozdziałów podzielonych na 4 części.

Nie ukrywam, że w trakcie czytania główny bohater będzie musiał rozważyć wiele trudnych decyzji związanych z życiem zawodowym, jak i tym prywatnym.

Sytuacja, w której obecnie znajduje, się hrabia Antoni Mokrzycki zmienia jego dotychczasowe podejście do życia, w którym to pragnie odkryć siebie samego na nowo. Ujawnia sam to przed sobą, że potrzebuje od życia poznać czegoś nowego, taką prawdziwą miłość. Znajduje ją niebawem u boku młodzieńca imieniem Teo, którego poznaje przypadkiem w drodze do Grenady.

To uczucie powodowało zmianę u niego, ale dodawało mu sił, a chwilami wystawiane było na próbę czasu miłość ich obu.

Przemyślenia Antoniego Mokrzyckiego na temat jego życia zawodowego zwróciły moją szczególną uwagę u niego, gdyż potrafił on opracować dokładnie i wiedział, jak ma się zabrać do swojej pracy.

Bohaterowie drugoplanowi wyjątkowo tworzyli sytuacje, w których nie do końca można, było, się czuć przy nich pewnie i bezpiecznie przebywając w ich towarzystwie.

W tej powieści każdy wątek został bardzo dobrze rozwinięty.

Dodatkowym elementem w tej książce są: trafnie dostosowana czcionka tekstowa oraz bardzo ładnie zaprojektowana okładka nawiązująca do podjętego przez autora tytułu, oraz wpis z ostatniego zapisu Antoniego Mokrzyckiego czerwca 1979, w którym to w formie wiersza zapisuje swoje myśli dotyczące prawdziwych uczuć, którymi darzył tego młodego, pełnego życia młodzieńca.

Wydawnictwu Lira dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania powieści autorstwa Pana Wojciecha Dutki pt. '' Kurier z Toledo''.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Wojciecha Dutki uważam za udane.

Polecam przeczytać tę powieść.

Avatar użytkownika - EWAELLE
EWAELLE

Powieść historyczna z lat 1936 ,gdy w Hiszpanii toczy się wojna domowa, hrabia Mokrzycki jedzie tam jako dyplomata, na zlecenie wywiady.
Mokrzycki jest zaręczony z Moniką Skirmuntówną, lecz nie jest z nią szczęśliwy ,odnajduje w Hiszpanii prawdziwą swoją miłośc ,ktora jest młody kurier z Toledo Teo Gonzalez , Przyjazn i miłośc obu meżczyzn daje im prawdziwe, niepowtarzalne uczucie ,które w ich środowiskach nigdy nie powinno się zdarzyć ,ale daje obu meżczyznom potrzebę obrony, solidarność, zażyłośc.Do tragicznego momentu, gdy Mokrzycki jest zmuszany patrzeć na egzekucję Teo, młodego kuriera anarchisty, który nie zdradził swoich ideałów.
Akcja książki, jest wartka, opisana w 4 tomach i krótkich rozdziałach , co sprawia łatwość czytania ,i chociaż kończy się tragicznie dla bohaterów, nasuwa refleksje czytelnikowi,co może w życiu okazać się prawdziwą miłością , ktora uszlachetnia, mobilizuje do walki w obronie ,nadaje sens życiu .
Powieść warta polecenia .

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-10-29, Ocena: 3, Przeczytałam,

Najnowsza książka Wojciecha Dutki pt. „Kurier z Toledo” toczy się na tle wojny domowej w Hiszpanii, która wybuchła w 1936 roku. Wtedy to republikanie walczyli z nacjonalistami, a później jeszcze z komunistami. Było krwawo, brutalnie i wstrząsająco. Życie w Hiszpanii w tamtych czasach na pewno nie było łatwe, już choćby właśnie dlatego, że ścierały się tak różne światopoglądy. Ludzie ubożsi kompletnie nie mieli prawa głosu, nie mieli dostępu do nauki i lekarzy. Władzę sprawowali bogacze i kościół. I właśnie z tym walczono.

Na takim tle buduje się historia Antoniego Mokrzyckiego, polskiego hrabiego, który zostaje wysłany do Hiszpanii jako dyplomata i szpieg, oraz Teo, młodego anarchisty, kuriera z Toledo. Pomiędzy mężczyznami już od pierwszego spojrzenia budzi się ogromne uczucie, które w tamtych czasach było wręcz nie do przyjęcia. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo Antoni ma w Polsce narzeczoną oraz jest wręcz obsesyjnie wrażliwy na to jak postrzegają go inne ważne osobistości.

Na plus powieści na pewno trzeba jej zaliczyć bogate tło historyczne, autentyczne postacie historyczne jak np. Hemingway czy poeta Lorka oraz dosyć kontrowersyjny temat, przynajmniej w polskiej literaturze, jakim jest miłość pomiędzy dwoma mężczyznami. Niestety nie obeszło się też bez minusów, do których muszę zaliczyć styl powieści, który kompletnie nie trafił w moje gusta, w moją wrażliwość oraz główny bohater, którego nie potrafiłam w najmniejszym stopniu polubić. Wydaje mi się jednak, że dla osób lubiących literaturę z gatunku romans – obyczaj, może to być całkiem przyjemna lektura.

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Bardzo fajna książka! o ile nie przepadam za książkami historycznymi to ta mi bardzo przypadła do gustu. Ogromnym plusem są ciekawe postaci jak np. Ernest Hemingway!

Mam słabość do literatury, która czerpie z historii. Lubię kiedy autor sięga po rzeczywiste zdarzenia i wplata je w swoje własne wyobrażenia, tworząc niezwykłą historię, która mogła się wydarzyć. Taki też jest "Kurier z Toledo" Wojciecha Dutki.
Chciałabym móc powiedzieć jak najwięcej na temat tej powieści, ale muszę bardzo uważać, by nie zdradzić zbyt wiele i nie odebrać czytelnikom elementu zaskoczenia?
Zacytuję samego autora: "Ta książka może wydawać się okrutna i odważna obyczajowo".

Głównym bohaterem "Kuriera z Toledo" jest hrabia Antoni Mokrzycki. Przystojny i wykształcony mężczyzna, który jest "zmuszony" ożenić się z kobietą, której nie kocha i z którą praktycznie nic go nie łączy. Hrabia jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego - studiował literaturę hiszpańską i historię. Jest znany jako specjalista do spraw hiszpańskich i iberoamerykańskich. Kiedy ma okazję wyjechać na zlecenie wywiadu do Hiszpanii, która jest w obecnym czasie (1936 r.) bardzo niestabilna, nie waha się ani chwili. W Polsce zostawia narzeczoną i... kochankę, z którą był bliżej niż z przyszłą żoną. Na miejscu poznaje Teo - anarchistę i ta znajomość zmieni wiele w życiu zawodowym i prywatnym hrabiego.

Powieść otwiera Prolog - "Z Dziennika Antoniego Mokrzyckiego" i zamyka Epilog, z tego samego dziennika, choć w nieco innej formie. Powieść jest pisana w osobie trzeciej i wiele w niej nie tylko poetycko brzmiącego języka, ale i samej poezji.
Pan Wojciech Dutka niesamowicie operuje słowem. Jego opisy bardzo oddziałują na wyobraźnię. W niezwykle wysublimowany sposób opowiada o okrucieństwie wojny, nie szczędząc opisów spływających krwią ulic. Doświadczymy też piękna samej Hiszpanii, jej zabytków. Poznamy też wielu artystów - między innymi Ernesta Hemingwaya, Pabla Nerudę, Simone Weil czy Frederico Garcię Lorkę - któremu pamięci autor dedykuje tę powieść.
Na drodze Antoniego stanie również generał Queipo de Llano i sam generał Franco.
Historia z fikcją łączy się i przenika w taki sposób, że ja laik - nie jestem w stanie odróżnić tego co autor wymyślił, od tego co jest prawdą historyczną.
Miłość i to jak o niej opowiada choć "nie miała ona prawa zaistnieć" jest po prostu piękne.
Nie myślałam, że będę w stanie wzruszyć się czytając o związku dwojga ludzi. A to się stało.
To opowieść o ludzkiej twarzy wojny, okazuje się, że można się odnaleźć wszędzie; nawet pośród wszechobecnej śmierci.

Muszę też wspomnieć o narzeczonej Antoniego, która nie tylko doskonale obrazuje małostkowość i pustotę myśli niektórych ludzi, ale doskonale obrazuje nas - żyjących w przywileju pokoju. Kompletny brak zrozumienia, niedocenienie życia i problemy na kształt złamanego paznokcia przy ulicach usłanych ciałami zamordowanych.
Kochanka Mokrzyckiego to kontrast - kobieta posiadająca wielu partnerów seksualnych ma niebywale piękną duszę.

Myślę, że mogę powiedzieć, że dzięki "Kurierowi z Toledo" posmakowałam kultury wysokiej, która nie musi być ubrana w niezrozumiałe słowa by doskonale wybrzmieć.
Ta opowieść, nie tylko z uwagi na zawartą w niej historię miłosną, ma wymiar uniwersalny.

To nie wojna robi z ludzi złych. Ona jedynie sprawia, że to co nosimy w sobie głęboko - ujawnia się niczym już nieskrępowane - to od nas zależy co dopuścimy do głosu.

W głębi lasu
Harlan Coben