Kwaidan. Demony japońskiego folkloru

,,KWAIDAN" ZNACZY ,,OPOWIEŚCI NIESAMOWITE" - PRZERAŻAJĄCE HISTORIE O DUCHACH I DEMONACH, NAWIEDZENIACH I EGZORCYZMACH ZACZERPNIĘTE Z JAPOŃSKIEGO FOLKLORU.

Wyjątkowy zbiór subtelnych, a zarazem upiornych opowiadań o zjawiskach nadprzyrodzonych z dawnych czasów. Szkice świata nierzeczywistego, ale napawające poczuciem duchowego realizmu. Budząc grozę, mają zarazem stanowić przestrogę i refleksję nad ułomną ludzką naturą, pokazać tajemną drogę wiodącą z powrotem do równowagi pomiędzy światami żywych i umarłych.

Historie te wychwalają męstwo i poświęcenie, hołubią gościnność i prawdomówność, hołdują rzetelnej pracy. Opowiadając m.in. o Yuki-onnie, czyli kobiecie śniegu, albo o bezuchym mnichu Hoichim, przeszły już do kanonu podań ludowych.

Opowieści zgromadzone i spisane przez Lafcadio Hearna - człowieka Zachodu, który przyjął Japonię za swoją ojczyznę - dowodzą, że w odpowiedniej formie literatura grozy może stać się arcydziełem. Zbiór uzupełniają trzy eseje na temat owadów i ich związku z wierzeniami japońskimi.

Zakorzenione w tradycji, przyprawiające o dreszcz opowieści grozy z ,,Kwaidanu" stanowią nieodłączną część dziedzictwa Japonii stale obecną w literaturze, filmie czy komiksie. Wielokrotnie inspirowały twórców współczesnej kultury i popkultury. Każdy zainteresowany yokai i yurei po prostu powinien je znać.

Lafcadio Hearn (wł. Patricio Lafcadio Tessima Carlos Hearn, a w j. japońskim: Yakumo Koizumi; 1850- 1904) - pisarz tworzący w języku angielskim i japońskim, znany głównie z opisów kultury i folkloru Japonii. Spośród wielu jego książek najsłynniejszy jest właśnie zbiór legend i opowieści niesamowitych ,,Kwaidan". W czternastym roku po przybyciu do Japonii Hearn zmarł, ciesząc się sławą ,,japońskiego pisarza narodowego"

,,Książka tak japońska, jak haiku."

,,Kwaidan". Wstęp do wydania japońskiego

Informacje dodatkowe o Kwaidan. Demony japońskiego folkloru:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2023-05-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: Kwaidan: Stories and Studies of Strange Things

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa

Kup książkę Kwaidan. Demony japońskiego folkloru

Kwaidan. Demony japońskiego folkloru - opinie o książce