Łączą nas różnice

Wydawnictwo: AdTempus
Data wydania: 2017-09-11
ISBN: 978-83-946318-2-6

„Łączą nas różnice” – tom drugi

Główni bohaterowie powieści po powrocie z podróży poślubnej zderzają się z rzeczywistością. Zagadkowe znaki i zaskakujące wydarzenia sprawiają, że ich życie zupełnie rozmija się z wyobrażeniami i nabiera szalonego tempa. Motywy uczuciowe ustępują miejsca wątkom sensacyjnym. Na tajemnice przeszłości nakładają się dramatyczne sytuacje, które niesie codzienność. Podobnie jak w pierwszym tomie, trudne chwile równoważone są przez zabawne incydenty z udziałem nietuzinkowej bohaterki. W tle przewijają się próby zrozumienia genezy podziałów, poszukiwania jedności oraz odkrycia prawdy.

„Przeszłość kończy się dzisiaj” – tom pierwszy wydany w grudniu 2016 roku

Książkę czyta się szybko, odnajdując na jej kartach sytuacje ze swojego życia bądź z życia bliskich nam osób. (…) Tajemnice i niedomówienia z przeszłości intrygują, skłaniają do lektury. (…) Nie sposób zliczyć wątków, jakie pojawiają się na kartach tej powieści.
(Źródło: www.granice.pl, organizator konkursu na Książkę Katolicką 2017, w którym powieść ta zdobyła nagrodę internautów).

Beata Piliszek-Słowińska

Z wykształcenia ogrodniczka, ceniąca życie na wsi. Obroniła pracę doktorską z pogranicza historii gospodarczej i sadownictwa. Pracowała w redakcji czasopisma branżowego, a także prowadziła portale internetowe. Wydała tomik poezji „Rajskie jabłka”, książkę „Początki sadownictwa w Grójeckiem”, powieść obyczajową „Przeszłość kończy się dzisiaj” oraz jej dopełnienie, które trzymają Państwo w dłoni – „Łączą nas różnice”.

Kup książkę Łączą nas różnice

O tym, że życie na prowincji może zaskoczyć, że to właśnie zwyczajni ludzie uczestniczą czasem w nadzwyczajnych wydarzeniach czytelnicy mieli okazję przekonać się podczas lektury powieści Beaty Piliszek-Słowińskiej Przeszłość kończy się dzisiaj. Jednak - jak się okazało - nie był to koniec opowieści o czterech dorosłych siostrach, ich rodzinach i matce. Autorka kontynuuje swoją opowieść na stronach książki Łączą nas różnice, a w wątki obyczajowe wplata elementy prawdziwie sensacyjne. Alicja, narratorka powieści, druga z czterech sióstr, znajduje wreszcie swoje szczęście. Jak wiemy z tomu pierwszego, po licznych problemach wreszcie udaje się bohaterce założyć upragnioną rodzinę. W tomie drugim witamy nowożeńców – Alicję i Piotra – gdy ci wracają właśnie z podróży poślubnej do Ziemi Świętej. I chociaż szczęście zdaje się nie opuszczać Alicji, coraz wyraźniej daje też o sobie znać proza życia. Codzienność mocno zaburza początkową euforię nowożeńców. Alicja i Piotr nie mieszkają razem – sprawy zawodowe i konieczność opieki nad córką Piotra sprawiają, że młodzi małżonkowie widują się jedynie w weekendy. Cieniem na małżeństwie kładą się też wkrótce przyprawiające o dreszcze sprawy kryminalne – pobicie i włamanie do domu Piotra w Pomiechówku, a także trudna ciąża Alicji. Czy i tym razem silna wiara w Boga oraz bezgraniczne zaufanie drugiej osobie pozwolą ...

Opinie o książce - Łączą nas różnice

Nagroda internautów w plebiscycie portalu granice.pl na „Najlepszą Książkę Katolicką 2018” w kategorii „Wartościowa Proza”

Trudno pisać opowieści o małżeństwie w taki sposób, by nie popaść w żadną ze skrajności. Większość współczesnych pisarzy skupia się na mrocznych stronach człowieczeństwa po to, by podważyć sens małżeństwa i wiarę w miłość. Autorom chrześcijańskim grozi skrajność przeciwna, czyli epatowanie naiwnością i brakiem realizmu w opisie człowieka oraz w analizie relacji między mężczyzną a kobietą. Beata Piliszek-Słowińska nie wpada w żadną z tych pułapek. Autorka zdaje sobie sprawę z tego, że być chrześcijaninem to być realistą. Jej powieść w fascynujący i literacko bardzo oryginalny sposób ukazuje złożoną prawdę o ludziach i ich wzajemnych relacjach. Ukazuje też złożoną prawdę o miłości między małżonkami, gdyż na co dzień miłość ta wiąże się zarówno ze świętowaniem wzajemnej bliskości i wierności, jak też z wielką nieraz ceną niepewności czy cierpienia, jakiej nie uniknie najbardziej nawet kochający mąż czy żona (Źródło: „Gość Niedzielny” 13/2018 s. 82, 83, ks. dr Marek Dziewiecki).

Cierpliwie budowane szczęście Alicji i Piotra nie jest łatwe. Tajemniczy list z przeszłości nie pozwala im świętować miodowego miesiąca. Niezamknięte sprawy Piotra burzą spokój codzienności. Nocne wizyty, ślady nieproszonych gości w ogrodzie zaczynają osaczać Alicję. Sekrety kryją się w historiach najbliższych osób. Cztery siostry i ich mężowie, dzieci, była żona, dawny narzeczony to aż nadto, by móc bez komplikacji cieszyć się własnym szczęściem. To opowieść o tym, jak przeszłość naszych bliskich staje się naszym życiem, a bagaż ich doświadczeń musimy dźwigać wspólnie. To opowieść o oczekiwaniu i stracie, porozumieniu i rozczarowaniu, szukaniu tego, co łączy, pomimo różnic. Warto, bo nagrodą jest miłość (Źródło: dr Małgorzata Peroń, krytyk literacki KUL).

Avatar użytkownika - sloneczko25
sloneczko25
Przeczytane:2017-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Ktosiek
Beata Piliszek-Słowińska0
Okładka ksiązki - Ktosiek

Pełna uroku lektura dla dzieci i… dorosłych czytających dzieciom! Do starego domu w małym mieście sprowadza się kilkuletni chłopiec, który...

Przeszłość kończy się dzisiaj
Beata Piliszek-Słowińska0
Okładka ksiązki - Przeszłość kończy się dzisiaj

Powieść o przeszłości i teraźniejszości, w którą wplecione jest życie czterech sióstr. Pewnego dnia list od przypadkowej osoby ujawnia istnienie nieznanego...