Lalka i Marks

Data wydania: 2018-11-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-06-03512-4
Tłumaczenie: Magdalena Pluta

Autobiograficzna powieść francuskiej pisarki irańskiego pochodzenia zdobyła szturmem nie tylko znakomite recenzje, ale i serca czytelników we Francji, Niemczech, Włoszech i Turcji. Lalka i Marks to wzruszająca, czasem zabawna i autoironiczna, czasem smutna i nostalgiczna, zarazem pełna radości życia książka o kształtowaniu się tożsamości na styku kultur. Bohaterka rodzi się do życia trzykrotnie.

Rządzony przez ajatollahów Iran. Ciężarna matka, która cudem przeżywa zamieszki na teherańskim uniwersytecie. Ulotki w pieluchach. Rodzice zabierający córce zabawki, aby wyrosła na dobrą komunistkę. Znikający wujkowie i przyjaciele rodziny. Cmentarz, na którym deszcz odkrywa płytko chowane ciała więźniów. Oto Iran – miejsce pierwszych narodzin, które Maryam Madjidi opuszcza, mając sześć lat.

Sery śmierdzące jak skarpety, krwista wołowina i inne barbarzyńskie francuskie potrawy. Długie miesiące całkowitego milczenia podczas których nowy język dojrzewa w dziewczynce, aż w końcu nagle uwolniony zmienia nieme dziecko w gadułę. Zawstydzenie innością i klasy specjalne. Oto Francja – miejsce drugich narodzin.

Żal po utraconym języku dzieciństwa, szukanie korzeni i studiowanie perskiej poezji na Sorbonie, powrót do Iranu, podróże, miłość i znowu Paryż, wreszcie wolność. Oto miejsce trzecich narodzin bohaterki.

Kup książkę Lalka i Marks

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2018-12-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Na poły biograficzna opowieść laureatki nagrody Goncourtów to oskarżenie kierowane zarówno do rządzących tym światem, jak i do każdego z nas, biernego świadka ludzkich dramatów, rozpaczy wynikającej z zawieszenia pomiędzy dwoma państwami, dwoma systemami wartości, dwoma domami i dwoma punktami odniesienia. Gdy sześcioletnia Maryam, córka komunizujących Irańczyków, przeciwników rządów ajatollahów, poznaje, czym jest sprawiedliwość społeczna, nie potrafi sobie z tym poradzić. Oto śliczna, czarnooka dziewczynka w imię marksizmu wyznawanego przez swoich rodziców musi oddać biednym dzieciom z sąsiedztwa zabawki. Dojmujące uczucie straty, poczucia krzywdy i kary za cudze winy będą towarzyszyły Maryam do końca życia. Bo szybko poczuje, że oddanie tego, co najcenniejsze, nie pomoże jej w naprawieniu świata. Świat Maryam tworzą młodzi Irańczycy, ofiary najpierw reżimu szacha Pahlawiego, a potem reżimu ajatollahów. Zamknięci w ciasnych ramach fundamentalizmów, zaczęli się buntować. Ale ich bunt był zbyt słaby, Iran przywykł do przemocy, a jego władcy – ci poprzedni i ci porewolucyjni – uczynili z przemocy narzędzie władzy. Maleńka Maryam słyszy, że ludzie znikają, że giną, zamordowani, że z ulicy trafiają do więzień i słuch po nich ginie. Ona się nie boi, ona nie rozumie świata, który ją otacza. Świata, który każe jej zakopać w ogrodzie ...

Opinie o książce - Lalka i Marks