Lalka i Marks

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2018-11-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-06-03512-4
Liczba stron: 224
Tłumaczenie: Magdalena Pluta

Ocena: 6 (2 głosów)

Autobiograficzna powieść francuskiej pisarki irańskiego pochodzenia zdobyła szturmem nie tylko znakomite recenzje, ale i serca czytelników we Francji, Niemczech, Włoszech i Turcji. Lalka i Marks to wzruszająca, czasem zabawna i autoironiczna, czasem smutna i nostalgiczna, zarazem pełna radości życia książka o kształtowaniu się tożsamości na styku kultur. Bohaterka rodzi się do życia trzykrotnie. 

Rządzony przez ajatollahów Iran. Ciężarna matka, która cudem przeżywa zamieszki na teherańskim uniwersytecie. Ulotki w pieluchach. Rodzice zabierający córce zabawki, aby wyrosła na dobrą komunistkę. Znikający wujkowie i przyjaciele rodziny. Cmentarz, na którym deszcz odkrywa płytko chowane ciała więźniów. Oto Iran – miejsce pierwszych narodzin, które Maryam Madjidi opuszcza, mając sześć lat.

Sery śmierdzące jak skarpety, krwista wołowina i inne barbarzyńskie francuskie potrawy. Długie miesiące całkowitego milczenia podczas których nowy język dojrzewa w dziewczynce, aż w końcu nagle uwolniony zmienia nieme dziecko w gadułę. Zawstydzenie innością i klasy specjalne. Oto Francja – miejsce drugich narodzin.

Żal po utraconym języku dzieciństwa, szukanie korzeni i studiowanie perskiej poezji na Sorbonie, powrót do Iranu, podróże, miłość i znowu Paryż, wreszcie wolność. Oto miejsce trzecich narodzin bohaterki.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Lalka i Marks

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Lalka i Marks

Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy