Lassie wróć!

Najpiękniejsza historia o przyjaźni chłopca z psem, jaką kiedykolwiek napisano....

Książka o niezwykłym i niespotykanym często uczuciu, jakie połączyło psa - owczarka szkockiego imieniem Lassie i małego chłopca Joe. Ciężka sytuacja materialna zmusza amerykańską rodzinę do sprzedaży Lassie. Mały Joe nie może się pogodzić z utratą ukochanego zwierzęcia. Tymczasem Lassie ucieka od nowego właściciela. Przemierza kraj, aby wreszcie dotrzeć do swoich poprzednich właścicieli. Kiedy wreszcie ich odnajduje, oni nie mogą uwierzyć w wierność psa. W tej sytuacji postanawiają go zatrzymać bez względu na okoliczności...

Informacje dodatkowe o Lassie wróć!:

Wydawnictwo: C&t
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
ISBN: 83-7297-236-2
Tytuł oryginału: Lassie come-home
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Włodzimierz Grabowski

Kup książkę Lassie wróć!

Lassie wróć! - opinie o książce

"Lassie, wróć" Erica Knighta wydana w 1940 roku to powieść dla dzieci i młodzieży, którą zachwyca się już wiele pokoleń czytelników (małych i dużych) na całym świecie i była wielokrotnie ekranizowana. To jedna z moich najpiękniejszych książek, które czytałam w dzieciństwie. Tak dużo wzruszeń nie przeżyłam chyba podczas żadnej, innej lektury. Oglądałam również kilka jej ekranizacji, lecz film oddaje tylko cząstkę tego, co znajdziemy w książce...
To klasyka dziecięca i nie tylko przeznaczona dla tych, co kochają psy. Ja tak zafascynowałam się, będąc dzieckiem, Lassie,  że chciałam mieć takiego owczarka Collie w domu. Moje marzenie nie spełniło się, wiem, że taki pies wymaga dużo pracy, a poza tym, gdy mieszkałam w bloku, po prostu nie było warunków na trzymanie takiego dużego psa.
"Lassie wróć" znana jest chyba wszystkim, dużym i tym większym czytelnikom, więc nie ma zbytniej potrzeby zachęcania do lektury. Ja kupiłam tę książkę swojej wnuczce, lecz zanim ją oddałam, raz jeszcze pogrążyłam się w lekturze, razem z młodszymi wnukami, które przezywały tę historię nie mniej emocjonująco jak ja, wiele lat temu. To lektura niezmiennie wzruszająca i ucząca empatii.

"Żaden ojciec nie może się tak naprawdę gniewać na swoje dziecko. Chodzi tylko o to, żeby dzieci zrozumiały pewne rzeczy. To właśnie chciałem ci powiedzieć. Nie myśl, że specjalnie znęcamy się nad tobą. Nie chcemy być okrutni. Rzecz w tym, że człowiek musi być przede wszystkim uczciwy, Joe. I nie zapominaj o tym nigdy: cokolwiek cię w życiu spotka, zawsze postępuj uczciwie."
Powieść ta jest bardzo wzruszająca i piękna, opowiada o przywiązaniu, o przyjaźni psa do człowieka, o determinacji i wierności. Autor pokazuje wiele przykładów dobrego zachowania ludzi, ich wrażliwości na cierpienie zwierząt, lecz także pokazuje u wielu negatywne cechy.
Tytułowa Lassie jest owczarkiem szkockim należącym do biednej rodziny, która z powodu trudnej sytuacji finansowej, zostaje zmuszona do sprzedaży psa. Wywieziony pies, z tęsknoty ucieka i próbuje wrócić do dawnych właścicieli. Droga ze Szkocji do Anglii to  wielka wyprawa, czy pies temu podoła?
Jakie będą konsekwencje tej ucieczki? Jakie przeszkody czekają na Lassie?

Książkę czyta się bardzo szybka, akcja wciąga niesamowicie.
Polecam tym, którzy nie znają jeszcze tej opowieści., bo ci co ją znają, z pewnością ją kochają.

Piękna, bardzo wzruszająca historia o przyjaźni między człowiekiem, a zwierzęciem. Nie bez powodu się mówi : ,,Pies to najlepszy przyjaciel człowieka". To piękna wzruszająca powieść, która na zawsze pozostanie w moim sercu. Czytałam już ją wiele razy i zawsze płakałam. Polecam wszystkim psiarzom :)
Któż z nas nie historii owczarka szkockiego collie nazwanej Lassie. Jednak większość z nas zna tę historię z przepięknej ekranizacji książki autorstwa Eric'a Knight'a. Ja miałem tę przyjemność przeczytać ową historię w formie papierowej. Uczyniłem to obejrzeniu ekranizacji, chociaż było to kilkanaście lat temu. Mimo wszystko człowiek zna już całą historię psa imieniem Lassie oraz chłopca imieniem Joe oraz ich wielkiej miłości. Tak wielkiej, że mimo tego, że pies został sprzedany to nadal czuło bardzo wielką więź z chłopcem, po którego szła do szkoły i razem z nim wracała do domu. Wszyscy znamy powiedzenie, że prawdziwa miłość pokona wszelkie przeciwności. I właśnie z nim mamy do czynienia tutaj, kiedy to Lassie zostaje wywieziona wiele mil od swojego prawdziwego domu oraz od ukochanego chłopca. Mimo wszystko pies pamięta o swoim obowiązku przyprowadzenia chłopca do domu. Ów obowiązek ciągle ją pcha do chłopca, mimo potężnej odległości jaka ich dzieli. Lassie wyrusza w podróż do domu, w bardzo długą podróż. Czy uda jej się dotrzeć i co ją spotka po drodze dowiecie się z tejże książki, chociaż śmiem powiedzieć, że większość już zna to zakończenie. Mimo tego ja zachęcam do książki, której zakończenie różni się nieco od tej z filmu. Pragnę dodać, że ekranizacja jest bardzo, bardzo dobra i należą się jej ogromne brawa. Ocena: 10/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2013/07/historia-pewnej-miosci.html
Avatar użytkownika - Antoninka
Antoninka
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wspaniała, wzruszająca, ale nie tandetnie łzawa historia oddania psa, tęsknoty i poświęcenia
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:1988-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
Cudowna! Książka i jej główni bohaterowie - chłopiec i pies. Pomimo tego, że przeczytana lata świetlne temu, to na jej wspomnienie potrafię odtworzyć niemal całą fabułę. Wciąga, wzbudza emocje, sympatię. Opowiada o pięknej przyjaźni człowieka i psa. Pokazuje inteligencję tych zwierząt, ich umiejętność odczuwania przywiązania i tęsknoty, która potrafi przezwyciężyć naprawdę wiele. Bardzo wiele.

Książkę planowałam przeczytać we wrześniu w ramach wyzwania jednak pewne okoliczności sprawiły,że wtedy nie zdążyłam. "Lassie wróć" była lekturą szkolną niestety w moim programie jej nie było,dlatego nadrobiłam zaległości.

Piękna historia o sile przyjaźni i psiej wierności. Lassie mimo,że przebywa daleko od swojego poprzedniego domu nie zapomina i pragnie wrócić pokonując drogę pełną przeszkód. Styl autora nieco różni się od współczesnych powieści,ale czytałam z zainteresowaniem. Pewne powiedzenie mówi,że pies może złamać serce tylko raz,kiedy jego własne przestanie bić i to jest prawda. Podobało mi się,że autor wykazał się ogromną wrażliwością wobec zwierząt. Na plus ładne ilustracje w książce odzwierciedlające przebieg  akcji w każdym rozdziale. Lektura dla czytelników nłodszych,starszych,miłośników zwierząt i poruszających historii.

Avatar użytkownika - Czarna2115s
Czarna2115s