Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu

„Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej to opowieść o losach polskich pisarzy, którzy zaraz po wojnie wstąpili w szeregi zwolenników nowego ładu, by stać się jego żarliwymi wyznawcami i służyć mu piórem, a potem przeszli do jawnej opozycji wobec systemu.
Co nimi kierowało w ich powojennych wyborach? Czy konformizm, żądza władzy i pieniędzy, czy te same wartości, które zadecydowały o ich przejściu do opozycji? Ta reporterska opowieść o losach sześciu pisarzy - Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Wiktora Woroszylskiego i Adama Ważyka wpisuje się w sam środek obecnych debat publicznych o rozliczaniu się z działalności w czasach PRL

Jest to dzieło wybitne. Ma swoją twardość badawczą i źródłową, ma miękkość i lekkość piórka, ma w sobie odwagę i ma mądrość. I jest też w sumie wielkim manifestem w obronie wielkiej literatury, do której miłość bywa trudna ale zawsze warto dobrze się zakochać. Wiesław Władyka, Polityka

Informacje dodatkowe o Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka