Lea

Tytuł oryginału: Lea
Język oryginału: Polski

Kup książkę Lea

Lea - opinie o książce

Zaczęły się wakacje, więc ja także, chociaż nie pracuję od kilku lat, więc ciągle mam wakacje (można tak powiedzieć), zabrałam się za lżejszą lekturę do słuchania. Wybór padł na komedię kryminalną "Lea". Nie znam tej autorki, a że lubię czytać także książki polskich pisarzy, tym chętniej po nią sięgnęłam.
To był dobry wybór, Donata Cieślik świetnie przedstawiała fabułę, a tak w ogóle to ten audiobook był jakby w formie słuchowiska, lecz z jednym lektorem.
To lekka i przyjemna w odbiorze lektura z dość ciekawymi i zaskakującymi zwrotami akcji, z dużą dozą humoru a nawet sarkazmu.
Okazuje się, że nawet pięknie zaplanowane włoskie wakacje mogą się zamienić w koszmar.
Albert to życiowy nieudacznik w średnim wieku. Żona nie tylko go zdradziła, ale jeszcze na dodatek wręcz dosłownie oskubała z większości majątku. Załamany mężczyzna w pięknej okolicy we włoskiej Kalabrii postanowił popełnić samobójstwo, planuje skoczyć z wysokiego klifu..., wyrzuca swoje buty, wypitą do połowy butelkę grappy i już ma zamiar skoczyć.
Lecz nawet to mu się nie udało.
Na pustej plaży spotyka kobietę w samej koronkowej bieliźnie, przykutą kajdankami do barierki na klifie. Udaje mu się ją uwolnić a kobieta o imieniu Lea błaga go żeby pojechał z nią uwolnić przyjaciółkę, której grozi niebezpieczeństwo. Gdy po jakimś czasie docierają do klasztoru, w jego podziemiach znajdują jednak martwą kobietę, która na dodatek była w ciąży...
Albert jest wściekły na siebie i na Leę, że też akurat on musiał się na nią natknąć. Jakby mało miał swoich kłopotów.

"Każda sytuacja generuje wiele dróg wyboru."
A jak się wkrótce okaże, kłopoty to jego specjalność...
Albert nie wypuszcza z rąk butelki grappy nawet podczas prowadzenia auta. Sam jest zdziwiony faktem, że uciekła razem z ledwo poznaną Leą z miejsca, w którym została prawdopodobnie zamordowana jej przyjaciółka. Podejrzenia padają na męża Lei, który przykuł ją do barierki na klifie.
Poznajemy tu kilku bardzo charakterystycznych bohaterów, którzy będą miele znaczący wpływ na przebieg fabuły. Ciągle gadający Luigi, który uwielbia porządek i świetnie gotuje, dość podejrzanie wyglądający i bardzo tajemniczy mąż Lei, Marco i jego przyjaciółka z salonu tatuaży a także nadpobudliwy komisarz Cesare Ruggiero i wiele jeszcze innych osób zamieszanych w tę całą kryminalną zagadkę. Bo nie tylko z jednym nieboszczykiem mamy tu do czynienia. Podejrzanych osób jest coraz więcej...
Oprócz barwnych postaci autorka bardzo realistycznie opisuje nam włoskie klimaty i potrawy, które my zazwyczaj źle przyrządzamy na sposób niby włoski.
Słuchało się tej książki bardzo dobrze, myślę, że duża w tym zasługa lektorki, chociaż pomysł na fabułę również dobry.
Jeśli chcecie lekkiej i dość sympatycznej lektury na letnie dni, to polecam.

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2022-11-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

W tę mroźną niedzielę, zapraszam wszystkich w podróż po gorącej Italii z komedią kryminalną z wątkiem miłosnym w tle pt. "Lea" autorstwa @paulina_miekos_maziarska.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwostaraszkola

Albert Hoff jest życiowym fajtłapą. Po zdradzie żony Evy, która go oszukała i okradła, przyjeżdża na wakacje do Kalabrii. Jednak prawdziwe kłopoty dopiero przed nim. Czy będzie mu dane w spokoju odpocząć? Podczas zwiedzania miasta, na plaży w Cittadella del Capo natrafia na młodą, piękną Leę, która została przykuta kajdankami do barierki klifu. Uwalnia dziewczynę i wraz z nią udaje się do groty pokutnej, by móc pomóc ocalić "przyjaciółkę" Lei, która jest w zaawansowanej ciąży... Tam Lea wciąga go w swoje kłopoty.

Kto i dlaczego przykuł Leę do barierki? Kto tak naprawdę stoi za morderstwem "przyjaciółki" Lei Ines? Czy może to być szalony i niebezpieczny mąż Lei Marco czy może jednak to Lea zabiła, jeśli tak, to jaki miała motyw? Jakie konsekwencje poniesie matka Lei? Czy też zostanie zamordowana? Czy komisarz Cesare rozwiąże sprawę zanim dojdzie do trzeciego morderstwa?😉♥️

"Lea" to dobrze skonstruowana komedia kryminalna z wątkiem miłosnym w tle. Mamy dobrze wykreowane dynamiczne zwroty akcji. Dialogi są bardzo dobrze prowadzone. Choć dla mnie początek był zbudowany bardzo chaotycznie i na początku było mi się ciężko odnaleźć w fabule książki. Pod koniec wszystko się klaruje i czytelnik dostaje prawdziwą dawkę emocji. Autorka @paulina_miekos_maziarska wiedzie swoich czytelników przez włoskie smaki oraz przepiękne krajobrazy Italii. Mamy bardzo różnorodne charaktery bohaterów. Osobiście bardzo spodobała mi się postać Lei, która jest bardzo skomplikowana i złożona, także Marca, niebezpiecznego, bezwzględnego a zarazem pracowitego. @paulina_miekos_maziarska daje nam jasny przekaz, że za wszelką cenę nie zatrzymamy przy sobie ukochanej osoby. Jeśli lubicie komedie kryminalne z wątkiem miłosnym w tle, to jest to idealna propozycja na te mroźne dni, by móc się rozgrzać czytając ten kryminał polecam wszystkim fanom tego gatunku 😉.

Avatar użytkownika - Po_czytane
Po_czytane
Przeczytane:2022-12-09, Ocena: 5, Przeczytałem,
Rankor
Paulina Miękoś-Maziarska0
Okładka ksiązki - Rankor

To, co się wydarzyło i od czego zaczął się cały proces, niektórzy najpierw określali mianem Wielkiej Zmiany, potem większość nazwała to Rankor. Istnieje...

Cmyk
Paulina Miękoś-Maziarska0
Okładka ksiązki - Cmyk

W starej drukarni CMYK czwórka przyjaciół rozpoczyna dramatyczną podróż przez apokaliptyczny świat pełen niezrozumiałych niebezpieczeństw. Książka jest...