Leah gubi rytm

Tom 2 cyklu Creekwood

Bestseller „New York Timesa”! Autorka, którą pokochały miliony nastolatków. Sequel zekranizowanego hitu Simon oraz inni homo sapiens

Leah Burke – perkusistka żeńskiego zespołu Emoji, mistrzyni sarkazmu i najlepsza przyjaciółka Simona, przejmuje ster we własnej historii o przyjaźni, pierwszej miłości i ostatnim roku szkoły. Leah zazwyczaj trafia we właściwe dźwięki, w porównaniu z prawdziwym życiem, w którym czasami gubi rytm. Kiedy dotychczas nierozerwalna więź łącząca grupkę przyjaciół z Creekwood zaczyna się rozpadać, Leah nie wie, co zrobić. Na horyzoncie majaczy bal na koniec szkoły i college, a napięcie w grupie z każdą chwilą rośnie. Do tego Leah skrywa sekret, o którym nie wie nawet jej BFF, Simon. Dziewczyna wypada ze swojego życiowego rytmu, gdy ludzie, których kocha, zaczynają się kłócić – a już zwłaszcza wtedy, gdy zdaje sobie sprawę, że wobec jednej z tych osób zaczyna rodzić się w niej uczucie, na które do tej pory sobie nie pozwalał

Informacje dodatkowe o Leah gubi rytm:

Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Leah on the Offbeat
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik

Tagi: lgbt weneedya beckyalbertalii zespół literatura młodzieżowa

Kup książkę Leah gubi rytm

Leah gubi rytm - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2020-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Żeby poznać bohaterów zalecam najpierw sięgnąć po "Twój Simon"
Powieść wcześniej ukazała się pod tytułem „Simon oraz inni homo sapiens” Na 1 części ryczałam jak bóbr, a kiedy zobaczyłam te książkę w paczce od wydawnictwa @weneedyabooks to łzy i radość, że mogę kontynuować dalsze przygody czwórki przyjaciół. Ta książka wywarła na mnie te same emocje, łzy.
Leah jest normalną młodą dziewczyna, która ma marzenia oraz która uwielbia swoja paczkę przyjaciół, która z czasem zaczyna się rozpadać…, Jako jedynaczka mieszka z mama w niedużym mieszkaniu, w którym zrobiła sobie swój mały świat. Uwielbia grać na perkusji, co wychodzi jej całkiem nieźle oraz rysować.. Wszystko było by jak w życiu każdej nastolatki poza małym szczegółem, a mianowicie Nasza Głowna bohaterka jest BISEKSUALNA, o czym wie tylko mama. Leah ma problem żeby tym podzielić się tym nawet przed swoim najlepszym przyjacielem, jakim jest Simon.
W tej książce porusza się problem, jakim jest homoseksualizm.

Nie lubię określać, ze orientacja seksualna to problem, ale w naszym kraju niestety żyjemy w średniowieczu, może nawet w Erze kamienia łupanego. Nie potrafimy zaakceptować czegoś, co jest inne, czegoś, co wystaje poza szablon przyjętych norm społecznych. Uważam ze ta lektura to idealny przykład na to, ze dziewczyna, która kocha druga dziewczynę jest takim samym człowiekiem mającym takie same kłopoty, radości jak ja, Ty, ktoś inny.
Książka, której brakuje w dzisiejszym świecie. Mało jest takich pozycji, w którym główną role odgrywa osoba homoseksualna. Mam nadzieje, ze trafi się, chociaż jedna osoba, która sięgnie po te książkę. Ja swój egzemplarz zachowam dla mojej córki, którą uczę już dziś, kim są osoby homoseksualne i ze w niczym nie różnią się od nas osób hetero. Książka o przygodach młodej dziewczyny, która zakochuje się w swojej przyjaciółce lec ktoś inny zakochuje się w Leah!! Kto to jest? Kogo w końcu wybierze Leah? Pójdzie za głosem serca czy jednak społeczeństwo, w jakim żyje jednak weźmie gorę?
To pozostawiam do odkrycia przez Was samych.

„Simon oraz inni homo sapiens” to książka, która mnie oczarowała. Nie widziałam więc innego wyjścia niż przeczytanie kolejnej części, czyli „Leah gubi rytm”. Czy porwała mnie tak samo jak poprzedniczka? Niekoniecznie.
Tym razem główną bohaterką, a zarazem narratorką jest (jak wskazuje tytuł) Leah. Najlepsza przyjaciółka Simona będzie musiała zmierzyć się z nieuchronnie zbliżającym się końcem szkoły, który wprowadza do życia postaci dość dużo zamieszania. Grupka przyjaciół zaczyna się rozpadać , a tkwiąca w centrum tego chaosu Leah nie przyznaje się, że nie jest tak bardzo hetero, jak wszyscy myślą...
Czytając książkę, co chwilę odnosiłam wrażenie, że skądś już to znam. Opowieść o coming oucie? Powieść trochę za bardzo przypominała mi w swoim założeniu poprzednią powieść autorki. Na szczęście powtarzał się tylko schemat, więc udawało mi się jakość przymknąć na to oko. W każdym innym aspekcie książka jest inna. Porusza odmienne problemy, takie jak nieszczęśliwe zakochanie, zerwania, zrywania przyjaźni czy rasizm. Każdy z tematów został dobrze poprowadzony, tak samo jak najważniejszy wątek, czyli LGBT. Tym razem poruszany jest temat biseksualności, który nie jest zbyt często spotykany w książkach. A takich, gdzie to dziewczyny nie są heteroseksualne, to trzeba ze świecą szukać.
Po tygodniu od skończenia książki mam ciągle mieszane uczucia co do fabuły. Zdawało mi się, że autorka nie miała na nią pomysłu, gubiła się w tym, co chciała napisać. Przez to mam wrażenie, że książka została napisana na siłę. W tym gubieniu się pisarka nie straciła jednak swojego lekkiego stylu pisania, który wręcz sprawia, że kartki same się przewracają. Powieść czyta się niesamowicie szybko, nie zauważałam znikających kartek. Jednak jak już odłożyłam książkę, to nie odczuwałam potrzeby powrotu do czytania. Owszem, „Leah gubi rytm” jest przyjemna, ale nie wciągająca.
Bez dwóch zdań na plus działają bohaterowie. Wszyscy byli postaciami trójwymiarowymi, z krwi i kości. Każdy zbudzał we mnie inne emocje. Przykłady? Leah nieustannie mnie irytowała, Abby wzbudzała moją ciekawość, a Simona i Brama wciąż uważam za jedną z najsłodszych par.
Na koniec jeszcze wspomnę o pozytywnym akcencie, jakim były odniesienia do popkultury. Te do „Hamiltona” czy „Harry'ego Pottera” wywoływały u mnie uśmiech na twarzy.
Podsumowując – spodziewałam się czegoś lepszego. „Leah gubi rytm” jest dobra, ale tylko dobra. Polecam co najwyżej na oderwanie się.

"Leah gubi rytm" to kontynuacja "Twój SImon" opowiadająca przygody Leah, przyjaciółki Simona. Dziewczyna musi się zmierzyć ze swoimi młodzieńczymi problemami, odkryć z czym tak naprawdę się mierzy, co czuje i jakie decyzje podjąć. Książka jest ciekawa już od pierwszych stron i do samego końca czyta się ją szybko, z zainteresowaniem śledząc poczynania głównej bohaterki i jej przyjaciół. Jest to dobra kontynuacja, z którą warto się zaponać.

Avatar użytkownika - aska207
aska207
Przeczytane:2021-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Imogen, oczywiście
Becky Albertalli0
Okładka ksiązki - Imogen, oczywiście

Nowa powieść autorki A jeśli to my napisanej z Adamem Silverą Becky Albertalli z humorem i wnikliwością przygląda się niuansom przyjaźni, orientacji seksualnej...

Simon oraz inni homo sapiens
Becky Albertalli0
Okładka ksiązki - Simon oraz inni homo sapiens

Ukrywający swoją orientację seksualną szesnastoletni Simon Spier uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. Jednak kiedy napisana przez...