Legendy zamków karpackich

„Legendy  zamków  karpackich”  to  zbiór  65  ludowych  i  literackich  podań,  na  nowo  opracowanych  piórem  Bartłomieja  Grzegorza  Sali.  Związane  są  one  z  zamczyskami  polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą  warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej  okolicy  karpackich wierchów. Obiektów  zarówno  do  dziś  zachowujących  swój  blask, jak i  pozostających w ruinie.

Autor,  historyk  i  etnograf,  uzupełnia  swe  opowieści  krótkim  zarysem  dziejów  zamków.  Komentuje  też  wykorzystane  motywy  w  kontekście  kulturowym,  sięgając  do  źródeł  poszczególnych  wątków.  W  ten  sposób  praca  nabiera  charakteru  popularnonaukowego  i  edukacyjnego, nie tracąc swego literackiego oblicza.

Wśród  barwnych  opowieści  znajdą  się  historie  o  Dobczycach  i  zamkowym  skarbie  oraz  o  innych  miejscowościach  rejonu.  Czytelnicy  dowiedzą  się  o  pozostałościach  zamku  Piastów  cieszyńskich  na  górze  zamkowej,  o  Zamku  Sułkowskich  na  Wzgórzu  Miejskim  w  Bielsku,    Starym  Zamku  Habsburgów  w  Żywcu,  Zamku  Królewskim  na  lanckrońskiej  górze oraz wielu innych warowniach w Nowym Sączu, Wytrzyszczce, Niedzicy, Czorsztynie,  Muszynie.  Publikacja  obejmuje  obiekty  zachowane  w  całości  lub  w  ruinie  albo  zrekonstruwoane.  Po  każdej  legendzie  znajduje  się  wyjaśnienie  ile  prawdy  zawiera  się  w  legendach i zarysowany jest historyczny kontekst. Tekst wzbogacony jest archaizowanymi  w  stylu  rysunkami.    Celem  publikacji  jest  przede  wszystkim  dostarczenie  rozywki,  ale  również pobudzenie kulturalnej i historycznej wrażliwości.

"Legendy  zamków karpackich" to idealna książka dla wszystkich miłośników fantastyki,  historii i dawnych opowieści.

Informacje dodatkowe o Legendy zamków karpackich:

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2013-07-30
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7576-197-9

Kup książkę Legendy zamków karpackich

Legendy zamków karpackich - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023, E-booki, Inne,
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów
Bartłomiej Sala0
Okładka ksiązki - W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Powstający z grobu trup - upiór, dręczący żywych, odżywiający się ich krwią, należy do najbardziej uniwersalnych motywów ludzkości. Książka...

Legendy zamków świętokrzyskich
Bartłomiej Sala0
Okładka ksiązki - Legendy zamków świętokrzyskich

,,Legendy zamków świętokrzyskich" to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorz Sali przedstawiająca 24 najciekawsze...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz