reklama

Łempicka. Tryumf życia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324060795
Liczba stron: 208

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Malarka, arystokratka, femme fatale.

Tamara Łempicka - artystka w pracy i w życiu. Niepokorna, skandalizująca, zafascynowana pięknem ludzkiego ciała. Orędowniczka wolnej miłości i przyjemności życia. Budowała swoją legendę konsekwentnie i bezkompromisowo. Ważniejsza od prawdy była dla niej opowieść - tych kilka dodanych szczegółów, które zmieniały to, co nudne, w to, co niepowtarzalne. W końcu żyć to wyróżniać się na tle innych.

Czy da się dotrzeć do prawdziwej historii, przedzierając się przez misternie stworzoną legendę? Małgorzacie Czyńskiej udało się uchwycić Tamarę - kobietę z krwi i kości, która kochała, pracowała i zmagała się z losem, by trwale zapisać swoje miejsce w historii.

Małgorzata Czyńska - pisarka i dziennikarka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Autorka ,,Metafizycznego haremu" i ,,Kobiet z obrazów" oraz biografii, . Katarzyny Kobro i Mai Berezowskiej.

Tagi:

Kup książkę Łempicka. Tryumf życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Łempicka. Tryumf życia

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Biografia Łempickiej zabiera nas do realiów XX wieku, do Rosji rządzonej przez cara gdzie wychowywała się bohaterka i do Francji, gdzie mieszkała później z mężem i córeczką. Tamara bez wątpienia byla inna od wszystkich innych. Życie rodzinne w ogóle jej nie interesowało. Wolała szlajać się po burdelach i podrywać swoje modelki i modeli... ale nie można jej odmówić charyzmy i determinacji. Jej historia mnie porwała, ta kobieta nawet na wygnaniu była arystokratyczną despotką o błękitnej krwi, była kimś więcej. Była seksowna. Była tajemnicą, była bezwzględna, była zawzięta i uparta. Właściwie nikt oprócz jej ostatniego, młodszego o wiele lat kochanka nie mógł się do niej zbliżyć i na tym też polegała jej siła. W pewnym momencie każdy chciał ją znać i obracać się w jej towarzystwie. Niesamowite w Tamarze jest to, że chociaż była emigrantką, uciekła z Rosji ryzykując życiem to nigdy nie stała się od nikogo zależna, sprzedawała obrazy (choć nie miała problemu, by wyciągać kasę od swojego drugiego męża na bankiety i wystawy). Chciała jedynie pracować i iść naprzód malując kolejne portrety wielkich malarzy i poetów, robiła to, co kochała. Tamara mogłaby być twarzą naszej trwającej właśnie kobiecej rewolucji, bo nie znam drugiej takiej polskiej artystki, która z taką siła brnęłaby przez życie, a trzeba podkreślić, że przeżyła dwie wojny. Autorka - Małgorzata Czyńska nie jest przychylna swojej bohaterce, ale na pewno jest szczera i nie można odmówić jej talentu. Bardzo polecam fanom biografii, kobietom silnym i niezależnym, które nie wstydzą się być tym, kim są naprawdę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2020-11-13, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Porwała mnie historia i narracja tej książki. Czyńska obnażyła Łempicką, wyciągnęła na światło dzienne jej słabości, małości, jej przerośnięte ego i brak jakichkolwiek skrupułów albo refleksji nad sobą i tym, co właściwie robi. Mąż i córka w ogóle się dla niej nie liczyli. Była artystką i twierdziła, że ,,artystom wszystko wolno", dlatego miała wielu partnerów (i partnerek!), no ale nie można jej odmówić talentu, bo pomimo że ,0biografia zniechęciła mnie bardzo do postaci i charakteru Łempickiej, to jej sztuka broni się sama. 

Biografia jest niezwykle barwna, bogata w liczne anegdoty z wysublimowanego świata ekscentryków. Nie jest tu bez znaczenia również tło historyczne ciekawie wplecione w opowieść o kolejnych miłosnych podbojach i często długich momentach depresji i rozpaczy Łempickiej. 

Bardzo przyjemnie się to czyta, tekst jest dość krótki więc spokojnie można skończyć w jeden bardzo udany wieczór z książką. Polecam 

Link do opinii
Inne książki autora
Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem
Małgorzata Czyńska0
Okładka ksiązki - Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem

Uznawany za jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych zdobył sławę w kraju i zagranicą. W swojej twórczości wychodzi poza blejtram, dosłownie...

Kobro. Skok w przestrzeń
Małgorzata Czyńska0
Okładka ksiązki - Kobro. Skok w przestrzeń

Katia von Kobro już jako dziecko ,,miała diabła za skórą" i bunt we krwi. Dzieciństwo spędziła w dostatnim mieszczańskim domu, przyszło jej jednak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy