Leśny Dworek

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2017-04-26
ISBN: 978-83-65351-37-1

Anna przed laty schowała doktorat do szuflady, zajęła się domem, dziećmi i... mężem. Wszystko dla nich, nic dla siebie. Pewnego dnia jej ukochany uświadczył, że poznał inną. Rozwodzą się i kobieta zostaje z pustą kieszenią. Na szczęście Anna dziedziczy Leśny Dworek. Jedzie tam, aby otworzyć pensjonat. Poznaje Tomasza, który pomaga jej w prowadzeniu majątku. Czy mężczyzna zauważy w niej kobietę? Czy Anka przełamie w sobie lęk przed kolejnym związkiem? O czym przeczyta w odnalezionym pamiętniku Eleonory? Miłość, historie gości z pensjonatu, a wszystko to na tle wspaniałych Tatr, z tragiczną historią miłosną sprzed dwóch wieków w tle.

Kup książkę Leśny Dworek

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Duchy przeszłości   Wiesz czym są duchy? To mężczyźni i kobiety, którzy nie pogodzili się z przeszłością – pisał Stephen King, doskonale oddając dramat istot zawieszonych pomiędzy życiem a śmiercią. Mówi się, że dopóki nie załatwią swoich ziemskich spraw, dopóki nie rozliczą wszystkich swoich grzechów, dopóty nie znajdą ukojenia. Niektórych na ziemi trzyma niespełniona miłość, innych - tragiczne wydarzenia, jakich byli uczestnikami, jeszcze inni nie mogą wyegzekwować od potomnych wypełnienia ostatniej woli.   Co trzyma na ziemi duchy pojawiające się na kartach książki Haliny Kowalczuk? Wielka, nieszczęśliwa miłość, morderstwo, bezwzględna decyzja kleru oraz rodziny – to wszystko stało się przyczyną cierpienia pary kochanków, którym nie dane było połączyć się ani za życia, ani po śmierci. Jaką jednak rolę w tej historii odegrała Anna, piękna i dojrzała kobieta, która w Leśnym Dworku, położonym nieopodal Krakowa, szuka ukojenia po ciężkim rozwodzie, a jednocześnie próbuje ułożyć swoje życie od nowa? Tego dowiemy się z lektury książki Leśny Dworek, opublikowanej nakładem wydawnictwa Lucky.   Choć motyw upadku, a następnie powolnego podnoszenia się, odradzania się niczym Feniks z popiołów, pojawia się w wielu powieściach dostępnych na rynku, to tajemnicza mieszkanka z jednego z pokojów posiadłości oraz opowieść ...

Opinie o książce - Leśny Dworek

Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2014-11-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku,
Duchy to istoty, które wcześniej były ludźmi, lecz po śmierci nie zdecydowały się na przejście na drugą stronę kurtyny, zatem krążą zawieszone między dwiema sferami. Może mają coś ważnego do przekazania lub do zrobienia? A może chodzi o jakieś plany względem kogoś/czegoś i czują, że muszą je zrealizować przed przejściem do światła? Spróbujemy się tego dowiedzieć na przykładzie ''Leśnego dworku'' Haliny Kowalczuk. Anna Lewicz właśnie przeżyła ciężki rozwód z Michałem, znanym warszawskim adwokatem. Teraz szuka ukojenia w Leśnym Dworku, XVIII wiecznej posiadłości, odziedziczonej w spadku po ciotce swojego męża. Po namyśle kobieta postanawia wyremontować nieruchomość i zamienić ją w dochodowy pensjonat. W przygotowaniach do renowacji pomagają jej dorosłe dzieci oraz Tomasz, niegdyś znany i ceniony poeta, obecnie bezdomny włóczęga. Tymczasem okazuję się, że nad Dworkiem ciąży klątwa, związana z samobójczą śmiercią Eleonory, młodej panienki z rodu Lewiczów. Miejscowi uważają, że duch zmarłej dziewczyny nadal przebywa w swoim dawnym pokoju. Anna początkowo sceptycznie podchodzi to tych zapewnień, ale pewnego dnia na własne oczy przekonuje się, że to nie żadne bajki. Co z tego dalej wyniknie? Dlaczego Eleonora nawiedza Annę? Jakie ma wobec niej plany? Cenię twórczość Haliny Kowalczuk za bogactwo treści i skarbnicę emocji. Poprzednie książki autorki: debiutancka ''Chata pod jemiołą'' oraz ''Dwie Anny'' wspominam niezwykle entuzjastycznie. I tym razem również śmiało mogę napisać, że jestem w pełni usatysfakcjonowana lekturą ''Leśnego dworku''. Otrzymałam to, czego się spodziewałam, a nawet o wiele, wiele więcej. Fabuła wydaje się dość oklepana, wszak motyw duchów pojawia się w wielu powieściach, niemniej trudno doszukać się sztampowości i skopiowanych wątków. Historia podzielona jest na dwie linie czasowe: współczesną i rozgrywającą się w XVIII wieku, które śledzimy naprzemiennie. Anna, świeżo upieczona rozwódka próbuje zacząć wszystko od nowa pod dachem posiadłości odziedziczonej przez ciotkę Krystynę. Na szczęście ma wokół siebie wielu serdecznych, życzliwych ludzki, którzy przychodzą jej z pomocą, między innymi: Tomasz, niezwykły poeta, pokiereszowany przez los, Basia- właścicielka osiedlowego sklepiku, Marcelina - stara zielarka, szeptucha oraz duch Eleonory, zawieszony pomiędzy światami, który wciąż nie może znaleźć ukojenia. Pisarka się postarała. Niezwykle umiejętnie połączyła wiele wątków, dzięki czemu miałam wrażenie, że równocześnie jestem w teraźniejszym świecie, jak i w 1982 roku, gdzie poznajemy dramatyczne losy młodziutkiej Leny, zakochanej z wzajemnością w kimś, w kim nie powinna. Nieprzychylność otoczenia i wrogo nastawiona rodzina rozdzieliła kochanków skazując ich na bezpowrotne rozstanie. Teraz obie dusze błądzą po tym świecie i czekają na pomoc. Czy dzięki Annie uda im się wspólne przejść na drugą stronę? Tego musicie dowiedzieć się sami. Perypetie Anny także stanowią ważny element tej powieści. W jej życiu rozpoczyna się zupełnie nowy rozdział, ale nie będzie tak sielsko i anielsko. Były mąż i jego młoda narzeczona ewidentnie mają chrapkę na rodzinną posiadłość. Także pani wójt, ekscentryczna, władcza bizneswoman, która zagięła parol na Tomasza, patrzy nieprzychylnym okiem na swoją potencjalną rywalkę. Jedno jest pewne, na brak nudy raczej nie będziemy narzekać. Bardzo lubię styl pisarski Pani Haliny. Pisze żywym, zwięzłym i plastycznym językiem, bez zbędnych przerysowań i egzaltacji. Akcja cały czas trzyma dobre równe tempo. Obfituje w wiele nieprzewidzianych sytuacji, zrządzeń losu, kłamstw, intryg, a przede wszystkim zagadek. Do tego dochodzą pełnokrwiści, wielowymiarowi bohaterowie. Wspaniałym dodatkiem są rónież wiersze autorstwa Krystiana Karola Lisowskiego z 2013 roku (http://lisowsky.com.pl/powitanie.php). Nie przepadam za poezją, ale przytoczone przez autorkę utwory są po prostu wyjątkowe. Natomiast nietypowe i oryginalne zakończenie wywołuje uśmiech na twarzy. Jestem pod wrażeniem wizji pisarki i realizacji pomysłu. Nie sposób w pełni oddać całego uroku tej książki. To ciepła, romantyczna, chwytająca za serce, z domieszką zjawisk paranormalnych opowieść o miłości, zdradzie, śmierci, zmaganiach z przeciwnościami i z poczuciem winy. W piękny i mądry sposób pokazuję, że nie należy się poddawać, nawet, gdy wszystko wydaje się już stracone oraz uświadamia, że sprawiedliwość prędzej czy później dogoni tych złych, a dobro zwycięży. Zapraszam więc do ''Leśnego dworku'', miejsca owianego mgłą legendy i atmosferą nieodkrytej tajemnicy. Jestem pewna, że nie będziecie zawiedzeni.
Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2019-08-06, Ocena: 5, Przeczytałem, Wypożyczone, 52 książki 2019,

To jest rewelacyjne pierwsze spotkanie z twórczością Haliny Kowalczuk.Ta książka jest napisana lekkim piórem,proste słowa ale docierają do samego serca.Historia nie jest skomplikowana ,można by powiedzieć,że .."to już tyle razy było przerabiane",bo...kobieta po przejściach,rozwódka,spotyka mężczyznę,którego z początku nic nie łączy jednak z czasem rodzi się uczucie.Ale w tej historii jest coś co przyciąga uwagę i nie da się o niej tak łatwo zapomnieć.
"Leśny Dworek" to historia rozwódki Anny,która po rozwodzie ,traci majątek i przeprowadza się do dworku ,który dostaje w spadku.Jak się okazuje w tym dworku mieszkała w przeszłości Lena,która nieszczęśliwie zakochała się w Janie,który zostaje zabity a sama Lena popełnia samobójstwo.
Książka jest podzielona na części,które przeplatają czas przeszły(listy Leny z 1812r)i teraźniejszość.Mamy tu również zjawiska paranormalne,wilki,jest oczywiście wątek miłosny(podwójny),zazdrość i piękne opisy gór,które dopełniają całości.Oczywiście jak w takich książkach bywa główna bohaterka spotyka sporo przyjaciół,jest i szeptucha oraz wróg.Autorka doskonale poradziła sobie z połączeniem tylu wątków i zrobiła to doskonale,gdyż obfituje w wiele nieprzewidzianych sytuacji, zrządzeń losu, kłamstw, intryg, a przede wszystkim zagadek.
Czytając tą książkę miałam ochotę znaleźć się w takim dworku,natknąć się na jego tajemnice i odkryć piękno naszych gór.
To książka,która jest idealna na letni odpoczynek,przy niej można się zrelaksować,odpocząć od codzienności.Chwyta ona za serce,jest ciepłą i przyjemną książką,którą gorąco polecam każdemu.

Historia Anny - dziś można byłyoby powiedzieć - kobiety po przejściach. Zdrada, rozwód, pusta kieszeń. Ma jednak coś, co pozwala jej zacząć nowe życie. Dziedziczy Leśny Dworek, który przeznacza na pensjonat i swój nowy dom. Tam zaczyna się jej nowa droga. Droga pełna zaskoczeń, nieoczekiwanych wątków, możliwości na miłość. Ale w tym wszystkim jest jeszcze ukryta historia Eleonory. Kim ona jest? Co Anna musi dla niej zrobić? Co je łączy? To wszystko zaczyna wyjaśniać się w Leśnym Dworku.

Powieść kobieca, przyjemnie się ją czyta przede wsystkim dlatego że jest nietypowa. Idealnie nawiązuje do legend wselkich polskich zamków, dworów i dworków w każdym z nich jest bowiem tajemnica (najczęściej nawiedzający zamek duch). Tutaj także znajdziemy ciekawą historię o duchu młodej dziewczyny, który nie może przejść "na drugą stronę", a główna bohaterka staje się łącnikiem pomiędzy tym co realne a tym co niektórym niemieści się w głowie.

W pieknych sceneriach remontowanego dworku w małej miejscowości Ciche na Podhalu zadomawia się Warszawianka, która już nie szuka miłości a spokoju i radości z życia. Dworek staje się przyciągającym turysów pensjonatem, ona odnajduje drogę do serca Tomka (który nigdy nie myślał, że się jeszcze kiedyś zakocha) lecz nic nie dzieje się prosto i przyjemnie. Na ich drodze pojawiają się różne przeciwności, inna kobieta, inny mężczyzna, niepewności... a wszystko to przyprawione wątkiem z przeszłości - duchem Eleonory który szuka spotkania z Janem Kryczką bowiem oboje utknęli i nie mogą odejść w zaświaty. I pamiętnik dzięki któremu główna bohaterka rozwiązuje zagadkę. Ach.. i wilki, które także odegrały rolę w tej historii. Mnie zaś najbardziej zaciekawiło zakończenie w którym... nie tego nie zdradzę bo popsułoby czytanie :) Jednym słowem polecam na dłużące się wieczory.

Avatar użytkownika - ramcia2
ramcia2
Przeczytane:2018-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Piękna, wciągająca książka. Polecam!

Chata pod jemiołą
Halina Kowalczuk0
Okładka ksiązki - Chata pod jemiołą

"Chata pod jemiołą" to wspaniała powieść na długie jesienne wieczory. Monika planuje w wakacje wspólny wyjazd ze swoim narzeczonym do Zakopanego, jednak...

Pałacyk za mostem
Halina Kowalczuk0
Okładka ksiązki - Pałacyk za mostem

Halina Kowalczuk napisała nam idealną książkę na wakacyjny czas. Elżbieta jest lekarzem w Łodzi. Przeżywa załamanie po tym, jak jej mąż zginął w wypadku...

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix