Lista Schindlera

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-08-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7469-828-3

Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki -  historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść Schindler's Ark, nagrodzoną prestiżową Booker Prize, która stała się podstawą filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na Listę Schindlera).

Kup książkę Lista Schindlera

Opinie o książce - Lista Schindlera

Książka zawiera historię człowieka, którego większość ludzi powinna kojarzyć. Chociażby przez to, że dzięki jego zakładom (obozom) pracy bardzo duża część Żydów przeżyła Holokaust podczas II Wojny Światowej. Powieść została napisana w całkiem ciekawy sposób. Wydarzenia nie zawsze zostały przedstawione chronologicznie i co jakiś czas możemy przeczytać zdanie wtrącone przez autora, odnoszące się do przyszłych wydarzeń. Z jednej strony to całkiem interesujący zabieg, ale z drugiej, dla czytelnika, który nie zna dobrze wydarzeń z tego okresu, tylko takie bardziej pobieżne szczegóły, książka może zbyt wiele zdradzać. Chociaż z mojej strony, przez te wtrącenia nie dowiedziałam się niczego, czego wcześniej bym się nie domyślała albo bym nie wiedziała. Styl książki i język nie jest zły, ale chwilami trochę męczący. Czasami miałam go już dość i musiałam na niedługo chwilę odłożyć książkę. Ale moim zdaniem warto się chwilę pomęczyć bo książka i wydarzenia w niej zawarte są naprawdę bardzo interesujące i zdecydowanie warte przeczytania.
Mimo najszczerszych chęci nie udało mi się ukończyć książki. Ba, poddałam się po 50 stronach. Historia na pewno ciekawa, lecz podana w tak nieprzyswajalny sposób, topornym jak dla mnie stylem, zdecydowanie przeładowanym informacjami. Ni to powieść, ni literatura faktu... Chyba będę musiała obejrzeć film Spielberga, by dowiedzieć się czegoś o Oskarze Schindlerze.

"Lista Schindlera" to nie tylko powieść o tytułowym bohaterze Oskarze Schindlerze, który widząc zło ideologii hitlerowskiej uratował ponad 1200 osób pochodzenia żydowskiego, ale także historia osób którym udało się przetrwać piekło obozów pracy. Powieść Schindlera pokazuje także zderzenie osobowości dwóch Niemców Oskara Schindlera dobrego Niemca oraz Amona Gotha komendanta obozu w Płaszowie, gdzie rozegrał się dramat wielu osób, który decydował o życiu wielu ludzi, którzy zazwyczaj ginęli, a przedtem pracowali w ciężkich warunkach.
Powieść Kenelly'ego pokazuje postać Schindlera który mimo niesprzyjających warunków pomagania Żydom decyduje się im pomóc,a konsekwencją złamania tego zakazu była kara śmierci.
Jest to powieść która pokazuje historie ludzi ocalonych głównie dzięki Schindlerowi ,który ukrywał ich w swojej fabryce pokazuje to że nawet w czasie II wojny światowej byli Niemcy gotowi na pomoc na i widzieli zło w ideologii faszyzmu.
Lista Schindlera to powieść o ludziach ,którzy nic złego nie zrobili ale ich naród miał być w całości wymordowany,wielu z nich straciło,życie,bliskich,majątek.W Liście Schindlera nie ma bohaterstwa,heroizmu jest tylko czekanie co przyniesie następny dzień,jest tylko walka o przeżycie,a niekiedy odczekiwanie na śmierć bo nigdy nie wiadomo co przyniesie następny dzień a takie były realia życia w niemieckich obozach pracy podczas okupacji niemieckiej.

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana