Lisy. Historia miłości i odrazy

Lis nie jest dużym drapieżnikiem, ale efektownym: smukła ognista sylwetka, gruba kita z białą końcówką i dzikie, ale przenikliwie inteligentne oczy. Poza tym potrafi zjeść niemal wszystko (poluje na gryzonie, zające, wydry i ptaki, wyjada jaja z gniazd, nie pogardzi dżdżownicami, padliną ani owadami, a jesienią zdarza mu się przejść na dietę owocową) i zasiedlić niemal każde terytorium - od Afryki aż po krąg polarny. I coraz częściej przenika do miast.

Od wieków wzbudza też kontrowersje. W mitologii greckiej był potworem, jednym z dzieci Echidny. W folklorze francuskim zapisała się postać Renarta, uosobienia przebiegłości i sprytu. W arabskim uważane są za stworzenia tchórzliwe, słabe i przebiegłe, ale wierzy się, że potrafią oszukać śmierć. W Biblii lisami nazywano fałszywych proroków.

Lucy Jones, zgłębiając prawdę o lisach, musi konfrontować się z różnymi postawami - także z własną historią rodzinną. Rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników, a także z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Bierze udział w pogoni za lisem i z grupą sabotażystów przerywa polowanie.

Ta pasjonująca historia opowiada nie tylko o fascynującym stworzeniu, ale i o tym, co nasz stosunek do lisa mówi o nas i o naszym związku ze światem przyrody.

Jones z prawdziwym uczuciem pisze o lisach realnych i tych zasiedlających ludzką wyobraźnię, a także o jej szczerej fascynacji do uwodzicielskich stworzeń.

Jane Shilling, ,,Daily Mail"

Lisom przez stulecia przypisywano niezbyt miłe cechy, jak przebiegłość, chytrość i okrucieństwo. Jednak tym, co najsilniej wyłania się z książki Lucy Jones, jest ich niejednoznaczność. To intrygujące kompendium wiedzy o lisach.

Michael Prodger, ,,The Times"

Odważna, śmiała i szczera książka - wreszcie naga prawda o lisach!

Chris Packham, prezenter telewizyjny i przyrodnik

Wrażliwe i pouczające studium na temat naszego złożonego i nieustannie ewoluującego związku z najbardziej intrygującym, niesamowitym i trudnym do zniesienia ssakiem. Bystrym okiem Jones śledzi tropy lisa poprzez historię, mit i aktualne debaty, w pięknym stylu odkrywając korzenie naszej miłości i nienawiści. To piękna książka, która zmieni wasz sposób myślenia o lisach, nawet jeśli dotąd o nich nie myśleliście wcale.

Rob Cowen, autor Common Ground i Skimming Stones

Lucy Jones jest pisarką i dziennikarką z Hampshire w Anglii. Wcześniej pracowała w magazynie ,,NME" i w ,,The Daily Telegraph". Jej teksty o kulturze, nauce i naturze ukazywały się w ,,BBC Earth", ,,BBC Wildlife", ,,Guardianie", ,,Time" i ,,New Statesmanie". Prowadzi blog Wildlife Daily. Za Lisy otrzymała nagrodę Roger Deakin Society of Authors.

Informacje dodatkowe o Lisy. Historia miłości i odrazy:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-10-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Foxes Unearthed: A Story of Love and Loathing in Modern Britain

Tagi: Historie życia zwierząt

Przeczytane:2020-01-01, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2020, Mam,
Fabryka strachu
Lucy Jones0
Okładka ksiązki - Fabryka strachu

Nigdzie nie jest bezpiecznie… Nawet jeśli to tylko sen Co gdyby nasze najgorsze koszmary stały się rzeczywistością? Gdyby można było porywać...