Locke & Key. Złoty wiek

Przez pokolenia Locke'owie przemierzali mroczne korytarze Keyhouse, uwalniając jego cuda i tajemnice. W pięciu wyjątkowych historiach Joe Hill oraz Gabriel Rodriguez odkrywają przed czytelnikami minioną epokę, sprzed sagi Locke & Key, wrzucając zupełnie nowych bohaterów w objęcia niepojętej grozy. Zwieńczeniem tego albumu jest przebojowy crossover z serią Sandman.

W Złotym wieku zostało zaprezentowane pięć prequelowych opowieści. Mały świat, Otwórz księżyc oraz Dźwięki muzyki stanowią wprowadzenie dla nakreślonych z prawdziwym rozmachem, połączonych ze sobą historii: Blady batalion oraz Piekła kres. W ostatniej z nich, będącej crossoverem z uniwersum Sandmana, pojawią się również Sen, Lucyfer, a także inne znane postaci.

Każdy z tych rozdziałów daje czytelnikom wgląd w życie przodków rodziny Locke z początku XX wieku. Korzystając z kluczy, muszą oni toczyć swoje mniejsze i większe walki. Czy to na potępieńczych polach Europy podczas I wojny światowej, czy w najgłębszych czeluściach piekieł, rodzina Locke desperacko stara się ochronić swój świat przed napływem mrocznych sił.

Informacje dodatkowe o Locke & Key. Złoty wiek:

Locke & Key. Złoty wiek - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-07-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Locke & Key: Złoty wiek to pozycja znacząco rozszerzająca znane komiksowe uniwersum, którego popularność eksplodowała wraz z pojawieniem się Netflixowej adaptacji. Nie jest to jednak tytuł, po który mogą sięgnąć tylko i wyłącznie fani serii. Mamy tutaj bowiem do czynienia z komiksem, który wiernym fanom dostarczy nowej porcji wrażeń, zaś dla nowych czytelników będzie doskonałym wstępniakiem, do dalszego poznawania mrocznej historii.

Złoty wiek pod twardą oprawą skrywa ponad dekadę prac pisarza Joe Hilla i współpracującego z nim ilustratora Gabriela Rodrigueza. Znajdziemy tutaj pięć prequelowych opowieści, w których mamy okazję obserwować przeróżne losy rodu Locke’ów i odkrywać tajemnice ich rezydencji. Największą perełką albumu, która zdecydowanie powinna mocniej zwrócić uwagę wielkich fanów komiksów, jest historia będąca crossoverem L&K z uniwersum Sandmana. Nie chcąc zagłębiać się w jej szczegóły fabularne, wystarczy nadmienić, że sam ten rozdział jest doskonałym powodem, aby mieć ten tytuł w swojej kolekcji (szczególnie jeśli ktoś jest fanem dzieła Gaimana).

Pozostałym zawartym w albumie opowiadaniom oczywiście również niczego nie brakuje. Każde z nich to jakaś wartość dodana, która pokazuje talent Joe Hilla do kreślenia intrygujących i zaskakujących historii. Zasadniczo komiks można podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to zbiór opowiadań przybliżających rodzinę Locke’ów na początku XX wieku i skupiających się na niezwykłych osobliwościach złożonych charakterów poszczególnych członków rodu. W dalszej części autor przenosi czytelnika w realia I Wojny Światowej, serwując mu dawkę wyrazistej przemocy, głębokiego przesłania i licznych dramatycznych zwrotów. Kulminacją całej historii jest wspomniany już rewelacyjny crossover z uniwersum Sandmana.

Jedyną rzeczą, do jakiej można przyczepić się w kontekście scenariusza to brak bardziej wyrazistej dawki horroru. Przez cały album czytelnikowi towarzyszy przemyślana i intrygująca dawka mroku i niepokoju. W kilku scenach brakuje tutaj jednak „mocniejszej treści”, która emanowałaby jeszcze większą grozą i naprawdę przeraziła odbiorcę.

Niemniej istotnym elementem komiksu obok dobrego scenariusza, jest również świetna oprawa rysunkowa. Gabriel Rodriguez to komiksowy artysta, bez którego część fanów nie mogłaby sobie wyobrazić Locke & Key. Kolejny raz stawia on tutaj na mroczny styl, z którego emanuje nietuzinkowość i piękno. Jego eleganckie i doskonale rozplanowane plansze stają się idealnym uzupełnieniem scenariusza i znacząco podbijają klimat wielu scen.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Zapewne wielu z nas zna znakomitą, komiksową serię „Locke & Key”, przedstawiając losy mieszkańców pewnego tajemniczego, starego domu w Nowej Anglii. Dziś mamy przyjemność pogłębić ten nasz stan wiedzy i tym samym fascynację ową serią za sprawą premiery pięknie wydanego albumu „Locke & Key. Złoty wiek”, który ukazał się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Taurus Media.

Na pozycję tę składa się pięć klimatycznych historii: „Mały świat”, „Otwórz księżyc”, „Dźwięki muzyki”, „Blady batalion” oraz „Piekła kres”, gdzie ta ostatnia stanowi sobą niezwykle intrygujący crossover z uniwersum Sandmana. Każdą z tych mini opowieści łączy niezwykła atmosfera grozy, tajemniczości i niepewności tego, co jest jawą, a co koszmarnym snem. Oczywiście łączy je również stary dom rodziny Locke’ów i kryjące się w nim sekrety, otwierane magicznymi kluczami... A zapraszają nas do odbycia tej fascynującej, komiksowej wyprawy dwaj znamienici twórcy - Joe Hill (scenariusz) i Gabriel Rodriguez (ilustracje).

* „MAŁY ŚWIAT” - pierwsza z historii przedstawia losy pewnej familii, a w zasadzie małych dzieci, które w znanym nam starym domu cieszą się mocą magii ukrytych w kluczach, która pozwala zaginać czasoprzestrzeń, czynić małe wielkim i na odwrót, jak i wreszcie walczyć z nieopatrznie przywołanym złem. To opowieść pełna symboli, emocji i czarów, ale też nie brak na jej stronach wartkiej akcji i wielkiej przygody.

* „OTWÓRZ KSIĘŻYC” - to piękna, symboliczna i niezwykle poruszająca relacja o miłości ojca do syna, który każdego dnia zmaga się z postępującą, śmiertelną chorobą. Chcąc spełnić jego największe marzenie - dotrzeć do gwiazd i zajrzeć na druga stronę księżyca, wykorzystuje w tym celu jedne z magicznych kluczy, za sprawą którego oboje udają się w piękną podróż. To znów wielkie emocje, pomysłowe nawiązania do przodków rodziny Locke'ów, jak i wspaniały morał, który płynie z tej opowieści.

* „DŹWIĘKI MUZYKI” - to najkrótsza z udostępnionych nam tu historii, której przewodnim motywem jest rzecz jasna muzyka, zaoferowana przez doktora Locke'a swoim dzieciom, by te mogły się świetnie bawić. I tak zapewne by było, gdyby nie wmieszał się w ów zabawę pewien monstrualny, psotny kot... To groteska, humor i szczypta makabry w tle, które to trzy element składają się na ciekawą i świetnie nam podaną, komiksową całość.

* „BLADY BATALION” - jak wskazuje tytuł tej opowieści, jest to historia o piekle I wojny światowej, której zazna syn doktora Locke’a - Jack. Zanim jednak tak się stanie, skorzysta on z magii kluczy by uzyskać dorosły wygląd, dzięki czemu będzie mógł zaciągnąć się do armii wbrew woli ojca. I gdy uda mu się to już osiągnąć, bardzo szybko przekona się na własnej skórze o tym, że wojna ta wygląda zupełnie inaczej, niż mógłby przypuszczać - zwłaszcza dla niego, członka rodu Locke'ów. To interesująca, mocno rozbudowana, inteligentnie poprowadzona i chyba też najmroczniejsza z całego zbioru relacja, którą wieńczy dramatyczny i zaskakujący finał...

* „PIEKŁA KRES” - ostatnia i zarazem najdłuższa opowieść w tym albumie, która znajduje swój początek w wizycie panny Mary Locke u potężnego i wpływowego człowieka w osobie Rodericka Burgessa, gdzie kobieta prosi go o pomoc w uratowaniu duszy brata cierpiącego w piekle. Burgess więzi bowiem w swej piwnicy istotę, która może tego dokonać... Oczywiście nie wszytko idzie zgodnie z planem, wobec czego członków obu familii czeka cała seria mrocznych i niebezpiecznych zdarzeń. To rozbudowana, poprowadzona wieloma pobocznymi wątkami i zapewniająca nam sentymentalne spotkania z doskonale znanymi postaciami - na czele z Sandmanem, Snem i Lucyferem, opowieść z najwyższej, komiksowej półki.

Jak widzimy, fabularna oferta tego albumu jest niezwykle bogatą, zróżnicowaną i efektowną. Podobnie ma się rzecz z ilustracyjnym obliczem tej pozycji, gdzie to Gabriel Rodriguez dał nam bardzo malownicze, pociągnięte nieco surową kreską i przede wszystkim niezwykle złożone na polu swej konstrukcyjnej formy, rysunki. To mnogość szczegółów, rozmach na pierwszym i dalszym planie, perfekcyjne oddawanie dynamiki scen akcji oraz emocji na twarzach bohaterów, jak i wreszcie mroczny klimat. Całość efektu dopełniają piękne i idealnie dobrane dla danej sekwencji scen, kolory.

Powyższe opowieści stanowią sobą swoiste dopełnienie znanych nam już historii z tego Uniwersum, jak i jednocześnie niezwykle intrygujące wyjaśnienie wielu kwestii, które nurtowały nas podczas lektury innych część tej serii. To prequele, swoista podróż w przeszłość i niezwykłe spotkania z członkami rodziny Locke'ów, które fundują nam znakomitą rozrywkę, zapewniają wielkie emocje i sprawiają, że ten komiksowy świat starego domu i magicznych kluczy jest dla nas jeszcze ciekawszym i bardziej fascynującym. To również zabawa Joe Hilla i Gabriela Rodrigueza, którzy pozwalają tu sobie na spełnianie własnych marzeń, czego najlepszym przykładem jest ostatnia z opowieści tego zbioru.

Komiksowy album pt. “Locke & Key. Złoty wiek”, to rzecz wielka, pod wieloma względami wręcz wybitna i z pewnością mająca sobą wiele do zaoferowania. Mam tu na myśli ciekawą fabułą, piękne ilustracje oraz emocje, które oscylują gdzieś pomiędzy strachem, czarnym humorem i autentycznymi wzruszeniami. Wielkim plusem tego tytułu jest także to, że można sięgnąć po niego śmiało również wtedy, gdy nie znamy poprzednich odsłon tej serii. Ze swej strony oczywiście gorąco polecam i zachęcam was do tego, byście poznali ten album – naprawdę warto!

Locke & Key. Witamy w Lovecraft
Joe Hill, Gabriel Rodriguez0
Okładka ksiązki - Locke & Key. Witamy w Lovecraft

"Locke Key" to nadprzyrodzony thriller opowiadający o trójce dzieciaków, którzy są dozorcami niezwykłej rezydencji Keyhouse...

Forget Me Not
Julie Soto