Lód

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-08-03985-4
Liczba stron: 1050
Język oryginału: polski

Ocena: 4.86 (7 głosów)

Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamarzając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami Mrozu – Lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie… Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generał-gubernatura – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość. To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach "inną możliwą" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Lód

Avatar użytkownika - Ronja
Ronja
Przeczytane:2017-02-07, Ocena: 2, Przeczytałam, 2017, 35 książek 2017, Mam,
Jak żyję, takiej nudy jeszcze nie czytałam. Końcówkę książki, już po Odwilży, można po prostu usunąć, bo jak dla mnie nic nie wnosi w historię właściwą. Tak samo jak 3/4 pseudofilozoficznych wywodów głównego bohatera, bez których czytałoby się książkę dużo lepiej i przyjemniej, a samo opasłe tomiszcze straciłoby na objętości znacznie. Całą książkę odnosiłam wrażenie, że autor próbował zbyt dużo srok za ogon na raz złapać i nie mógł się do końca zdecydować, o czym to ma być (o Historii, o miłości, thriller polityczny, powieść przygodowa, czy diabli wiedzą co) i wyszło z tego pomieszanie z poplątanym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Niezwykle inteligentna; z oryginalną, stylizowaną narracją; dająca dużo do myślenia; zainteresuje moim zdanie zarówno fizyków (umysły ścisłe) jak i humanistów. Alternatywna wersja historii i ciekawe pomysły związane z prawami fizyki powodują, że stworzony świat pozwala autorowi snuć rozważania, które normalnie należałoby traktować jako abstrakcję.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2011-10-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Genialna książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sumire
Sumire
Przeczytane:2010-12-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo dobra powieść.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Gutek
Gutek
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - LikierCzekoladow
LikierCzekoladow
Przeczytane:2013-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Avatar użytkownika - miriel3
miriel3
Przeczytane:2011-11-26, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Alitea-Berbelek
Alitea-Berbelek
Przeczytane:2011-02-28, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Po piśmie
Jacek Dukaj0
Okładka ksiązki - Po piśmie

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja. Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej...

Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe
Jacek Dukaj0
Okładka ksiązki - Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny – oto wydarzenia, jakich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje