Loki. Poradnik złego boga, jak być dobrym

Loki, największy oszust wśród bogów, po swoim kolejnym wybryku został wygnany na

Ziemię i uwięziony w ciele jedenastolatka. Oto jego pamiętnik!

Loki może wrócić do Asgardu tylko pod warunkiem, że w ciągu miesiąca wykaże się poprawą

swojego zachowania. A jeśli nie? Wtedy czekają na niego wieczne tortury w dole z wściekłymi

wężami! To takie okrutne! Aby śledzić jego postępy, Odyn dał mu ten magiczny pamiętnik, w

którym notoryczny oszust Loki może pisać tylko prawdę. Co gorsza, musi znosić obecność

jedenastoletniego Thora, który łazi za nim cały czas i go zaczepia. A Loki nawet nie może używać

swoich niesamowitych boskich mocy! Czy w końcu nauczy się odróżniać dobro od zła, zaufanie od

oszustwa i przyjaciół od wrogów?

Niesamowicie dowcipne teksty i szalone ilustracje Louie Stowell sprawią, że nie będziecie mogli

się oderwać od przygód Lokiego!

Informacje dodatkowe o Loki. Poradnik złego boga, jak być dobrym:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-03-28
ISBN: 9788382028478
Tytuł oryginału: Loki: A Bad God's Guide To Being Good

Kup książkę Loki. Poradnik złego boga, jak być dobrym

Loki. Poradnik złego boga, jak być dobrym - opinie o książce

Loki z mitologii nordyckiej jest symbolem kłamstwa, oszustwa oraz psot. To ostatnie słowo brzmi niewinnie, ale psocąc można nieźle narozrabiać. Tym razem Loki przesadził, a Odyn, jego przybrany ojciec, wysłał go za karę na ziemię i – o zgrozo! – umieszcza w ciele jedenastolatka. Loki musi chodzić do szkoły, słuchać się rodziców, a przede wszystkim musi udowodnić, że potrafi się dobrze zachowywać, że ma w sobie chociaż drobinki dobroci. Swoje postępy ma zapisywać w dzienniku. Jego zwierzenia możemy przeczytać w publikacji „Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym”.

Louie Stowell napisał dziennik antybohatera. Sam Loki mówi o sobie: „Jestem chaosem. NIE pomagam. Doskonale mi idzie obrażanie ludzi”[1]. Jak możecie się domyślić proces budzenia w nim iskierki miłosierdzia będzie długotrwały, a po drodze nasz (anty)bohater zdąży dużo nawywijać. To jak przekornie postrzega on czynienie dobra będzie źródłem wielu zabawnych sytuacji. Wisienką na torcie są jego ciągłe przekomarzania z przybranym bratem, czyli doskonałym Thorem, który pomału staje się szkolną gwiazdą.

„Loki. Poradnik złego boga (…)” w humorystyczny sposób przemyca elementy mitologii nordyckiej. Oczywiście gwiazdą publikacji jest Loki i jego „życiorys”, jednak znajdziemy tu kilka słów o innych bogach oraz nieziemskich istotach. Szczególnie lodowe olbrzymy dadzą się bohaterom we znaki.

Są zwolennicy i przeciwnicy tzw. „dzienników łobuzów”. Ja bardzo lubię takie publikacje. Bawiły mnie, kiedy byłam dzieckiem, nastolatką, a i będąc dorosła ich czytanie sprawia mi wielką frajdę. Ten lekko niesmaczny, przekorny humor ma w sobie coś relaksującego. Książka autorstwa Louie Stowella przy okazji przybliża czytelnikom elementy mitologii nordyckiej. Bardzo mi się to podoba. Zabawny styl sprawia, że mimowolnie zapamiętuje się postacie i mity traktujące o nich, a także pobudza ciekawość.

[1] Louie Stowell, „Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym”, tłum. Magdalena Ciszewska, Poznań 2023, s. 156.

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2023-06-08, Ocena: 6, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się pierwsza część nowego cyklu skierowanego do dzieci i młodzieży. Jego autor Louie Stowell w oryginalny i zaskakujący sposób wykorzystuje postaci z nordyckiej mitologii, na czele z bogiem oszustw i psot Lokim. Wiele osób zapewne kojarzy go z jego niecnych występków, prób przejęcia władzy nad Asgardem i wywyższania się nad Thorem. Tak się akurat składa, że to złe zachowanie bohatera wprowadza Odyna w na tyle dużą złość, że ten zsyła go na Ziemię!

To jednak nie wszystko. Najwyższy z nordyckich bogów postanawia bowiem ukarać Lokiego w nietypowy sposób. Zamienia go bowiem w jedenastolatka i zmusza do przemyślenia swojego postępowania. Daje mu miesiąc na poprawę. Swoje codzienne działania i starania ku poprawie ma zapisywać w specjalnym pamiętniku i tym właśnie jest LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym.

Na kartach książki czytamy przezabawne przemyślenia Lokiego na temat ludzi, a przede wszystkim nastolatków. Oczywiście, robi to z charakterystyczną dla siebie arogancją i butą. Jakby tego było mało, jest to magiczny pamiętnik stworzony przez Odyna. Dlatego za każdym razem, gdy bohater chce zapisać kłamstwo, ten go poprawia. Można wręcz powiedzieć, że prowadzi z nim dialog. Dodatkowo każdy dzień rozpoczyna się od podsumowania Wyniku Cnót Lokiego, który musi być na poziomie +3000 by bohater mógł wrócić do Asgardu i uniknąć bycia zjedzonym przez węże.

Lokiemu na Ziemi towarzyszą Thor – również w postaci nastolatka – oraz występujący jako rodzice Heimdall i Hyrrokkin. Autor w zabawny sposób korzysta z nordyckiej mitologii. Udaje mu się nie tylko rozśmieszyć czytelnika, ale także zainteresować tym światem. Nie zarzuca nas zbędnymi informacjami, czy tzw. naukowym bełkotem. Postaci mówią ludzkim, naturalnym, luźnym językiem. Czyta się to łatwo i bardzo, ale to bardzo przyjemnie. Nawet dojrzałe osoby (patrz: mama i tata) będą się z tym tytułem świetnie bawić.

Dodatkowo książka jest bogata w ekstra ilustracje. Doskonale odpowiadają charakterowi oraz opiniom tytułowego bohatera! Nie spodziewajcie się zatem sztuki na poziomie Moneta, Rubensa, czy Picasso, lecz pięknego wyolbrzymiania i przedrzeźniania świata otaczającego tego psotnika. LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym pozytywnie zaskakuje zatem nie tylko treścią i formą, ale także tymi ilustrowanymi dodatkami....

Lubię gdy książki dla dzieci i młodzieży oprócz dobrej zabawy wnoszą coś więcej.

I tak też było z książką ,,Loki. Poradnik złego boga jak być dobrym".

Loki to największy oszust wśród bogów. Za kare Odyn wysyła go na ziemie w ciele jedenastolatka. Chciał aby Loki zmienił się, a żeby śledzić jego postępy dał mu magiczny pamiętnik.

Oj Lokiemu na początku nie szło tak jak powinno. Chociaż nie ukrywam, że było to zabawne, nie raz śmiałam się przy jej czytaniu.

Jednak powoli zachodzi zmiana w tym bogu, ale nie chciał tak łatwo ulec tej zmianie i walczył zawzięcie.

Ta książka jest naprawdę świetna, aby pokazać młodemu czytelnikowi jak powinien się zachowywać , jak niektóre zachowania mogą krzywdzić innych, mimo, że miały być dla żartu.

Loki powoli zauważać co jest ważne, a i po złym postępowaniu zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia.

Niemniej jednak ta książka jest zabawna, można się przy niej świetnie bawić.

Do tego wydana jest w świetny sposób. Książka jest pamiętnikiem Lokiego, więc znajdziemy w niej zabawne rysunki i przemyślenia boga.

Bardzo się cieszę, że to nie pojedynczy tytuł i pojawi się kolejny tom przygód Lokiego. Jestem ciekawa czy całkiem się zmieni czy zostanie w nim ta cząstka oszusta jakim był zanim trafił na ziemię.

Avatar użytkownika - julabookyfreak
julabookyfreak
Przeczytane:2023-06-21, Ocena: 6, Przeczytałem,

Niesforny Loki po obcięciu złotych włosów Sif staje przed sądem Odyna i oczywiście zostaje ukarany. Zesłany do Midgardu w ciele jedenastolatka będzie musiała udowodnić, że zasługuje na powrót do Asgardu. Przez miesiąc ma prowadzić pamiętnik. Książka jest zaklęta więc nasz kłamca będzie musiał pisać tylko prawdę (jeżeli skłamie, dziennik to odnotuje). W dodatku książka będzie przydzielać lub odejmować punkty, w zależności od uczynków, które potem zdecydują albo o ukaraniu albo o przebaczeniu Boga kłamstw. Żeby samotny mały chłopiec nie był podejrzany w oczach ludzi, Odyn wysyła Heimdalla i Hyrrokkin jako rodziców chłopca i Thora jako jego brata. Pod tak czujnym okiem to oczywiste, że Loki napsoci jeszcze bardziej. Szczególnie gdy w grę wchodzi szkoła i bycie dobrym!
.....

Uwielbiam!? Genialna książka, ociekająca humorem ale także w przyjemny sposób ukazująca fragmencik mitologii. Przemycone wątki mitów tylko podsycają apetyt czytelnika. Humor jest tu chyba na każdej stronie ale wiecie co jest najlepsze? Że to jest z życia wzięte. Kojarzycie ten moment gdy nie chce wam się wychodzić z domu a rodzice wyciągają was na spacer? Albo gdy spisujecie odpowiedzi na sprawdzianie od koleżanki/kolegi z ławki (nawet bardzo, prawda?) Książka jest wzbogacona cudownymi ilustracjami, mazajami, dopiskami. Wszystkim co tylko można znaleźć w zwykłym dzienniki czy zeszycie dziecka.
Najbardziej podoba mi się to, że Loki ma tu charakterek i cięty język co dodaje uroku całej historii. Jak można się domyślić Loki kombinuje na każdym kroku i te dobre uczynki trochę mu nie wychodzą (nie zawsze się stara)

Nie mogę doczekać się następnego poradnika "bardziej osobistego", a zapowiada się mitologicznie i wspaniale!

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-06-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Loki. Poradnik złego boga jak być dobrym" to genialna pozycja dla młodszych czytelników. Nie jest to żaden retelling mitów nordyckich, a jedynie wykorzystanie Lokiego i całej otoczki do stworzenia czegoś niesamowitego co przede wszystkim nawiązuje do obecnych realiów dzieciaków.

Wyobraźcie sobie, że Loki tak wkurza Asgard, że Odyn chce go skazać na wieczne potępienie. Jednak łaskawie postanawia dać mu jeszcze jedną szansę i tak o to Loki musi zmagać się z codziennością pod ludzką powłoką i to nie byle jaką bo dziecięcą. I tak oto w formie dzienniczka poznajemy jego codzienne koszmary związane ze szkołą, czy rodziną, a robi to w sposób przekomiczny i zarazem boski ;)

Książka opatrzona jest w wiele ciekawych i nagryzmolonych ilustracji, które są pełne humoru i sprawiają, że odnosi się wrażenie jakby czytało się prawdziwy dziennik. Do tego pierwszoosobowa narracja jedynie potęguje te doznania. Humor Lokiego jest przezabawny i podczas czytania można się naprawdę świetnie bawić.

Co bardzo mi się spodobało to pośród wszystkich ,,ludzkich" wydarzeń często znajdują się także nawiązania do nordyckich mitów, które nadają całości dość oryginalnego i ciekawego charakteru. Nawiązania te są na tyle ciekawe, że mogą zainteresować młodszego czytelnika do dalszych poszukiwań źródeł.

,,Loki. Poradnik złego boga jak być dobrym" to pełna humoru książka nie tylko dla młodszych czytelników, ale tak naprawdę każdego. Zabawne sytuacje, lekki i przede wszystkim luźny styl gwarantują dobrą rozrywkę i odrobinę wytchnienia od codzienności. Jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów :) Zdecydowanie polecam!

Cyferkowo: 8/10

***

We współpracy reklamowej z

Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę
Louie Stowell0
Okładka ksiązki - Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę

Kontynuacja przygód Lokiego, uwięzionego na Ziemi w ciele jedenastolatka Loki dostał kolejną szansę, aby udowodnić, że jest godny Asgardu.Jednak kiedy...