Losy żydowskich żołnierzy Hitlera

Nieznane opowieści o ludziach żydowskiego pochodzenia, \r\nktórzy walczyli za Trzecią Rzeszę\r\n\r\nByli szeregowymi żołnierzami i oficerami, służyli w regularnej armii \r\ni w Waffen-SS. Według osławionych nazistowskich ustaw rasowych i byli także Żydami. Pochodzili z różnych rodzin, często o tradycjach wojskowych i chrześcijańskich, wstępowali do armii z rozmaitych pobudek: powodowani patriotyzmem, ze strachu, chcąc ochronić rodziny przed prześladowaniami… \r\nAutor rozwija wątek po raz pierwszy podjęty w książce Żydowscy żołnierze Hitlera \r\ni szczegółowo analizuje doświadczenia żołnierzy, których uznano za Żydów. Zamieszcza zapisy rozmów z ludźmi o fascynujących i zarazem strasznych biografiach. Z ich opowieści \r\no przeżyciach na froncie, o nieustannym zagrożeniu w kraju; z powojennych refleksji dotyczących zarówno minionych wydarzeń, jak i patriotyzmu oraz lojalności, wyłania się wstrząsający obraz ludzi usiłujących przetrwać w ekstremalnych warunkach. Książka Losy żydowskich żołnierzy Hitlera pogłębia nasze zrozumienie skomplikowanej sytuacji tych, którzy walczyli za Trzecią Rzeszę, padając przy tym ofiarami jej rasistowskich praw.\r\n\r\n„Rigg buduje swoją książkę na podstawie indywidualnych narracji, równie poruszających jak niepowtarzalnych, które przypominają nam o złożoności ludzkiej kondycji i ostrzegają przed wydawaniem pochopnych sądów”.\r\nDennis Showalter, autor książki Patton i Rommel – dowódcy XX wieku\r\n \r\nBryan Mark Rigg za książkę Żydowscy żołnierze Hitlera otrzymał nagrodę im. Williama \r\nE. Colby’ego; prezentowano ją w telewizji NBC i przetłumaczono na 11 języków. Napisał także Rescued from the Reich: How One of Hitler’s Soldiers Saved the Lubavitcher Rebbe. Jest byłym oficerem amerykańskiej piechoty morskiej, walczył jako ochotnik w armii izraelskiej. W latach 2000–2006 był wykładowcą American Military University.

Informacje dodatkowe o Losy żydowskich żołnierzy Hitlera:

Wydawnictwo: Rebis