Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo

Wydawnictwo: MCK
Data wydania: 2015-04-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-63463-25-0

Książka „Lwów. O odczytaniu miasta na nowo” ukazała się właśnie nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury. To pierwsza w Polsce monografia obrazu Lwowa w literaturze różnych narodów. Katarzyna Kotyńska analizuje współczesną prozę, powieści z XX i XXI wieku: tytuły takich twórców jak: Oksana Zabużko, Jurij Andruchowycz, książki dziecięce i młodzieżowe Kornela Makuszyńskiego („Bezgrzeszne lata” i „Uśmiech Lwowa”), Krystyny Chiger, Marii Nurowskiej i Jana Parandowskiego.

- Chciałam pokazać, w jaki sposób powstają kuszące swoją prostotą obrazy Lwowa jako idylli, oraz co w rzeczywistości za nimi stoi. Interesują mnie różne perspektywy patrzenia na to samo miasto, na tę samą przestrzeń miejską i te same wydarzenia historyczne – mówi Katarzyna Kotyńska. – Próbowałam zrobić to, co robią antropolodzy - zawiesić perspektywę narodową i oddać głos bohaterom. Pokazuje miasto widziane ich oczyma i to, jak na przestrzeni XX wieku zmieniał się obraz Lwowa w literaturze. Dlatego „Lwów” jest przede wszystkim opowieścią o Polakach i Ukraińcach.

Autorce zależy na uzmysłowieniu czytelnikom, w jaki sposób pewne obrazy, które są wspólne, mogą być ukazane w zupełnie inny sposób i do czego innego służą.

Jak pisze Katarzyna Kotyńska: Wszystko wskazuje na to, że na naszych oczach zaczyna konstytuować się nowy lwowski dyskurs. Do głosu dochodzą – zarówno w dyskusjach tożsamościowych, jak i w literaturze- ludzie, dla których wielonarodowa historia i tradycja są źródłem satysfakcji i natchnienia, ale już nie polem bitwy o wyłączność praw do miasta.

Kup książkę Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo

Opinie o książce - Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo