Malarstwo w Muzeach Watykańskich

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2021-02-15
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-8144-373-9
Liczba stron: 380
Tłumaczenie: Krzysztof Stopa

Ocena: 0 (0 głosów)

Album prezentuje wybrane arcydzieła malarskie ze skarbów zgromadzonych w Muzeach Watykańskich. Jego autor, wybitny historyk sztuki i wieloletni dyrektor Muzeów, jak nikt potrafił dokonać atrakcyjnego wyboru dzieł do prezentacji i zadbać o bogaty komentarz rzeczowy. Proponuje spojrzenie na włoską sztukę przez pryzmat wielkich malarzy, którzy tworzyli jej historię – od Giotta po Francesca Podestiego. Zapoznaje nas z malowidłami na desce i płótnie oraz freskami z Muzeów Watykańskich, dziełami o różnym pochodzeniu i zamówionymi przez różnych zleceniodawców, ale połączonymi kolekcjonerską pasją kolejnych papieży.

Prezentacja zaczyna się od Pinakoteki i przechowywanych w niej skarbów, czyli dzieł Giotta, Fra Angelica, Benozza Gozzolego, Melozza da Forlì, Carla Crivellego, Pietra Pierugina, Rafaela, Leonarda, Tycjana, Belliniego, Veronese, Barocciego, Guercina, Reniego, Domenichina i Caravaggia. Następnie odwiedzamy kaplicę Mikołaja V z arcydziełem Fra Angelico, w Apartamencie Borgia oglądamy efekt pracy Pinturicchia, zatrzymujemy się w słynnych Stanzach Rafaela. Na kolejnych stronach trafiamy do Galerii Map Geograficznych, przechodzimy przez Salę Sobieskiego, w której możemy podziwiać ofiarowane przez papieżowi przez Polaków w 1883 roku dzieło Jana Matejki, by skończyć zwiedzanie w Sali Niepokalanego Poczęcia przed dziełem wielkiego portrecisty Francesca Podestiego.

Oprócz ogromnego waloru estetycznego i edukacyjnego album ma także wartość praktyczną i może służyć jako fachowy przewodnik po malarstwie zebranym w Muzeach Watykańskich. Po jego lekturze czytelnik będzie wiedział, przed którymi dziełami warto się na dłużej zatrzymać w czasie zwiedzania, pozna historię powstania poszczególnych malowideł i powody, dla których kolejni papieże chcieli je posiadać w zbiorach.

Autor: Anatonio Paolucci 
(ur. w 1939 r. w Rimini) to włoski historyk sztuki, specjalista w zakresie historii renesansu, minister kultury w latach 1995–1996, dyrektor Muzeów Watykańskich w latach 2007–2017, autor kilkuset artykułów naukowych, a także monografii poświęconych takim twórcom, jak Luca Signorelli czy Marco Palmezzano. 

Tagi: Muzeum Watykańskie obrazy album

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Malarstwo w Muzeach Watykańskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Malarstwo w Muzeach Watykańskich

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-04-25,

 Watykańskie Muzea kryją w sobie kolekcje najwspanialszych i najcenniejszych dzieł światowej sztuki, gromadzonych na przestrzeni ostatniego pięćsetlecia. Początek kolekcji szacuje się na lata pontyfikatu Sykstusa IV (1471-1484), zaś kolejni Papieże poszerzali konsekwentnie zasoby watykańskich muzeów - na czele z Pinakoteką, Muzeum Pio-Clementino i Muzeum Chiaramonti. To właśnie te miejsca odwiedzają każdego roku miliony turystów z całego świata, zachwycając się dziełami takich twórców, jak Giotto, Bellini, Leonardo da Vinci, czy też Caravaggio. Dziś oto możemy podziwiać tę sztukę także z w zaciszach własnych domów za sprawą premiery wspaniałego albumu pt. "Malarstwo w Muzeach Watykańskich", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Jedność!

 Antonio Paolucci - wybitny historyk sztuki i wieloletni dyrektor Muzeów Watykańskich, dokonał na potrzeby tej pracy niezwykle trudnej selekcji najważniejszych, najpiękniejszych i najciekawszych dzieł z muzealnych zasobów, ukazując zarówno obrazy największych malarzy w dziejach świata, jak i też prace obrazujące różnorodność światowej kultury i sztuki. To właśnie na stronach tego albumu znajdziemy piękne grafiki z malowidłami na desce, płótnie oraz freski, które nawiązują swoją tematykę do wiary w Boga, historii świata i tajemnicy ludzkiego życia. To podróż przez czas i przestrzeń, która to uwierzcie mi - zapiera dech w piersiach...

  Książkę tę rozpoczyna niezwykle interesujący wstęp autora na temat historii dziejów Watykańskich Muzeów, ich zasobów i okoliczności, w jakich trafiały one do Watykanu. Kolejne strony wypełnia już nasza czytelnicza podróż po stolicy Papiestwa, którą rozpoczynamy od Pinakoteki, następnie kierujemy się do Kaplicy Mikołaja V, by wreszcie trafić do przepięknych gmachów Apartamentu Borgiów, słynnego Północnego skrzydła Pałacu Watykańskiego i Stanze Rafaela (znane nam wszystkim freski) oraz do nie mniej intrygujących Sal Niepokalanego Poczęcia, Sobieskiego i Apartamentu Św. Piusa. Każde z tych miejsc wypełnia sztuka i piękno malarstwa...

 Konstrukcja albumu przybiera bardzo prostą i ze wszech miar udaną postać, gdzie to każdą ze stron (czasami dwie strony łącznie) wypełnia jedno z malowideł. Niekiedy jest to obraz w całościowy ujęciu, zaś innym razem podzielony na ogólny rzut i powiększone jego fragmenty, co również wydaje się być ciekawym posunięciem autora. Oczywiście, obok samego obrazu mamy również cenną notką informacją, które odnosi się do tytułu, autora, lat powstania oraz miejsca w Watykańskich Muzeach, w jakim się on obecnie znajduje. I jest w tym coś z prawdziwego zwiedzania muzealnych gmachów, co każe nam zachować ciszę, skupienie i wyrażać podziw dla tych dzieł...

 Album pt. "Malarstwo w Muzeach Watykańskich", to wspaniałe, pięknie wydane i przede wszystkim bogate w swojej artystycznej i edukacyjnej ofercie, dzieło z najwyższej półki. To właśnie za sprawą jego lektury możemy odkryć muzealne skarby Watykanu, poznać największe dokonania malarstwa i poczuć się tak, jakbyśmy sami byli w tych wszystkich gmachach. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli już wszyscy bez przeszkód podróżować po Europie i świecie, odwiedzając Watykan i jego muzea. Tymczasem jednak polecam wam sięgnięcie po ten tytuł, który z pewnością was sobą zachwyci i oczaruje od pierwszych chwil.

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy