Marlene

Prawie osiemnaście miesięcy po śmierci Marleny Dietrich do Berlina trafia 25 ton rzeczy będących wcześniej jej własnością. Są wśród nich szmaty do podłogi, rolki papieru toaletowego i niedopałki, a także egzotyczne ptasie pióra szmuglowane przez granice, bo zakazane ze względów ekologicznych... Jest też notes. Czerwony, niewielki, siedem i pół na jedenaście i pół centymetra. Na ostatniej stronie pod napisem "Pologne, Poland" kilka polskich nazwisk. Wśród nich: Zbigniew Cybulski. Gdy zimą 1964, a potem w 1966 roku Marlena Dietrich przyjechała z koncertami do Polski, było to dla brudnoszarego, kolejkowego PRL-u zetknięcie ze zjawiskiem tak luksusowym i egzotycznym, że nie miało znaczenia nawet to, że gwiazda jest po sześćdziesiątce, pod suknię zakłada specjalistyczny kostium wyszczuplający i pozwala się fotografować tylko z jednej strony. Przyjmowano ją entuzjastycznie jako tą, która zwróciła się przeciw faszyzmowi. Tymczasem przez dużą część Niemców traktowana była ciągle jako nikczemna zdrajczyni i dawano tej opinii publiczny wyraz. Angelika Kuźniak pisze historię żywą, bogatą i w całym tego słowa znaczeniu zakulisową. Daje czytelnikowi do rąk kalejdoskop, w którym wrażenia fotografów i konferansjerów, wspomnienia przyjaciół, wpisy z ostatnich, nigdy niepublikowanych dzienników Dietrich, zapiski o pogodzie i kursach walut oraz artykuły prasowe układają się w coraz ciekawsze i barwniejsze obrazy, dla których ważnym tłem jest powojenna historia Europy. Dzięki temu dostajemy narysowany z pasją dokumentalisty portret niezwykłej kobiety i niezwykłego czasu. "Portret Marleny Dietrich pióra Angeliki Kuźniak jest barwny, krwisty i pełen sprzeczności. Czyli prawdziwy." Agata Tuszyńska "Książka łączy dwie cechy pozornie sprzeczne - jest bezlitosna w tropieniu faktów, a jednocześnie pełna zrozumienia dla bohaterki, która jest człowiekiem z krwi i kości, chociaż kreuje się na nieskazitelne zjawisko w łabędzim puchu. A opisy rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturalnej, mające wielką wartość poznawczą, godne świetnego reportera, łączą się z wątkami scenicznymi i prywatnymi w sposób, który z zwykle określamy słowami "to się czyta." Małgorzata Szejnert

Informacje dodatkowe o Marlene:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7536-114-8
Ilustracje:Agnieszka Pasierska/Eve Arnold i inni

Kup książkę Marlene

Marlene - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, polskie czytanie,
To nie jest książka biograficzna, to jest reportaż o pewnym okresie życia Marleny Dietrich. 63-letnia niemiecka aktorka, piosenkarka przyjeżdża do Polski na występy.Pomimo podeszłego wieku, Marlena jest piękną gwiazdą, perfekcyjnie przygotowaną do każdego występu. W szarej codzienności lat sześćdziesiątych, występ wielkiej aktorki był barwnym błyskiem. Polacy otaczali ją wielkim uwielbieniem i miłością, odwrotnie do zachowań jej rodaków, którzy jej nienawidzili. Do dzisiejszego dnia wzbudza u Niemców skrajne odczucia. Nie mogą jej wybaczyć, że porzuciła nazistowskie Niemcy. Uważali, że powinna wrócić, wspierać niemieckich żołnierzy. Reporterskie podejście do tematu bardzo mi się podobało.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Kolejna nieszablonowa postać, artystyczna dusza, niewolna od kobiecej próżności i ekscentrycznych nawyków, wzięta pod zręczne pióro Angeliki Kuźniak. Barwny, ciekawy i ujmujący kobiecy portret, który przyswaja się szybko i z dużą przyjemnością.
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Chaotyczna, jakby bez wątku wspólnego, bez wyraźnego celu i powodu do jej napisania. To nie jest biografia Marleny Dietrich, ale trudno ocenić, o jakim fragmencie życia jest ta książka- czy o wątku polskim w życiorysie aktorki i pieśniarki, czy o jej drugim, nie scenicznym obliczu, czy o jej starzeniu się, odchodzeniu i śmierci, czy o nieuregulowanej relacji między nią a jej rodakami i ojczyzną, czy o nagromadzonej przez nią przez lata spuściźnie materialnej- uporządkowanej i skatalogowanej. Nie najlepszy start dla kogoś, kto chciałby w literaturze odkryć dla siebie Dietrich.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
To nie jest biografia, raczej zbiór wspomnień, szczególnie tych, które łączyły postać artystki z naszym krajem. Ciekawie napisane.
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Smutna historia o smutnej kobiecie. Mimo takiej sławy, mimo popularności okazuje się, że rodzina jest ważniejsza niż cała sława i blichtr. Myślę, że równie dekrukcyjne było dążenie do stworzenia a potem utrzymania ideału czy też obrazu siebie samej zamiast prawdziwego, satysfakcjonującego życia.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789