Marsz w mrok

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2019-10-16

Miłosz Fryzeł debiutuje w brawurowym stylu, serwując czytelnikom zwroty akcji bez uprzedzenia i bez litości. Jego ,,Marsz w mrok" to gęsty i duszny kryminał, który trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Dotknąłem wielu istnień, odbierając jedno. Zostawiłem ślad, który będzie trwać do końca ich dni. Tego jeszcze nie widać, może nawet nie będzie to widoczne przez lata, ale zmieniłem trajektorię losów wielu osób.

Cięcie było jedno, precyzyjne. Zwłoki kobiety znalazł o świcie przypadkowy przechodzień. Podkomisarz Daniel Delner oraz jego partnerka, sierżant sztabowa Julia Samarska rozpoczynają śledztwo, którego przebieg utrudniają ich osobiste problemy. On tkwi w długoletnim romansie, coraz bardziej zagrażającym jego małżeństwu, a ona żyje bez snu, popadając w paranoję związaną z tajemnicą sprzed lat.

Choć bardzo szybko aresztują mordercę, to po kolejnych przesłuchaniach sprawa komplikuje się bardziej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Każda uzyskana od podejrzanego odpowiedź prowadzi do nowych pytań. Policjanci rozpoczynają rozgrywkę z przebiegłym osobnikiem, nie mając pojęcia, w jak trudnej sytuacji się znaleźli ani jak wiele poświęceń będzie od nich wymagać to śledztwo. Pozornie proste dochodzenie przeradza się w poszukiwanie zaginionej kobiety, sprawę serii brutalnych zabójstw oraz próbę odkupienia win przez ludzi, którzy popełnili zbyt wiele błędów.

,,Miłosz Fryzeł zabrał mnie w podróż przez ogarnięty mrokiem Wrocław. Dobrze znam to miasto, ale w czasie lektury co chwilę skręcałam w ślepy zaułek. Bo tutaj i policjanci, i przestępcy mają swoje ciemne obsesje. Mocny, klimatyczny kryminał". Olga Gitkiewicz, autorka Nie hańbi i Nie zdążę

,,Takie kryminały lubię! Wciągająca intryga, mroczna atmosfera, skomplikowane relacje między głównymi bohaterami. Do tego wartka akcja i nieprzewidywalny zabójca w tle. Bardzo gorąco polecam!" Mieczysław Gorzka, autor Martwego sadu i Iluzji

Miłosz Fryzeł - urodzony w 1993 roku. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor powieści, scenariuszy, opowiadań. Powieść ,,Marszw mrok" stanowi jego literacki debiut, będąc jednocześnie otwarciem planowanego sześciotomowego cyklu.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Marsz w mrok

Marsz w mrok to studium rozpadu społeczeństwa, wyrażone w opowieści, która jest niczym sen szaleńca. Na jednej z wrocławskich ulic ginie młoda kobieta. Zabójca nie zostawia żadnych śladów, a jednak daje się ująć. Popełnia banalny błąd, dzięki któremu policja bez trudności odnajduje go w mieszkaniu, brudnym i pełnym zwierzęcych zwłok. I to tyle, jeśli chodzi o proste elementy, ułatwiające władzy ustalenie winnego. Potem wszystko zaczyna się gmatwać. Pomimo schwytania mordercy pojawiają się kolejne ofiary. Sam zabójca zachowuje się tak, jakby był chory psychicznie. Nic w jego biografii się nie zgadza. Na dodatek nikt nie wie, gdzie jest żona szaleńca, z którą podobno rok wcześniej wyjechał do Dublina. Para śledczych – Daniel Delner i Julia Samarska – podejmują działania, ale niewiele z nich wynika. Jednak obserwowanie tej dwójki zaczyna być elementem gry, którą z czytelnikiem prowadzi narrator. Ich życiorysy – a raczej ich problemy – stają się istotną częścią fabuły. Tak istotną, że chwilami nie wiemy już, czy to książka o zabójstwie, czy o tym, co po pracy robią Delner i Samarska. A robią wiele i jest to nie mniej destrukcyjne od podążania tropem obłąkanych opowieści mordercy. Marsz w mrok książka napisana z wielką pasją, która udziela się czytającemu. Szybkie tempo akcji, drobiazgowo opisane działania śledcze i sceny walki tworzą ...

Opinie o książce - Marsz w mrok

Kiedy pojawiają się na rynku kryminały, łapię się za nie w ciemno. Stąd też nie miałam najmniejszych oporów żeby przeczytać dzieło pana Miłosza. I to jest dla mnie kolejna, doskonała pozycja na ten rok!

Pana Fryzieła nie miałam okazji poznać wcześniej, nic dziwnego, przecież „Marsz w mrok” jest debiutem autora. Jakim? Jak dla mnie doskonałym! Partnerzy Daniel i Julia rozwiązują sprawę, w której winny poniekąd bawi się w kotka i myszkę. Fabuła jest obłędna, a ja zupełnie przypadkowo czytając dzieło autora miałam na myśli film „Prawo do zemsty” z Gerardem Butlerem oraz Jamiee Foxxem. Dlaczego? Bo właśnie w obu przypadkach – i książce i filmie – zbrodniarz niemalże w 100% był lepszy od ręki sprawiedliwości!

Bohaterowie są konkretni, nie tacy rozleźli, nie tacy smętni – tylko twardo stąpający po ziemi. Bardzo mi przypadli do gustu i nie mogę złego słowa powiedzieć, bo ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, nie ma to tamto! Akcja jest konkretna, nie jest nudna jak motylki na tapecie i mogę śmiało nawet zażartować, że „zaskakuje nas niczym diesel na mrozie”. I to naprawdę mocno! Nie tak sobie wyobrażałam tę historię, a ona zupełnie odebrała mi obraną przeze mnie ścieżkę domysłów i wrzuciła w tytułowy mrok do tego stopnia, że podnosiłam szczękę z podłogi! I co jak co, ale pragnę kolejnej książki pana Miłosza! Żonglerka śladami i domysłami jaką mi zafundował zostanie w mojej pamięci naprawdę długo, ale to znak, że pan Fryzieł wiedział co robił pisząc tę właśnie opowieść!

Avatar użytkownika - patt1331
patt1331
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Tajemniczy kiler bez jakichkolwiek skrupułów grasuje po mieście i namierza swoich przyszłych denatów w niewyjaśniony sposób… Analizie motywów zbrodni przygląda się bezkompromisowa, twardo stąpająca po ziemi Julia Samarska oraz nieustabilizowany uczuciowo Daniel Delner. Zarówno myśli Samarskiej dotyczące jej innego i prywatnego śledztwa, jak i rozdarcie Delnera wpływają na odbywające się dochodzenie. Już od samego początku dostrzegłam, że między parą detektywów iskrzy, a niekiedy mocno cięte wymiany zdań przysparzały mi uśmiech na twarzy. Dzięki humorystycznemu podejściu autora chętniej i z większym zaciekawieniem przewracałam kartki lektury. Później, w miarę prowadzonego śledztwa odniosłam wrażenie, że czar humoru prysł i pojawił się element lęku i większej koncentracji. Morderca nie zadowolił się bowiem jedną zdobyczą…

Przyszedł nawet taki moment, że zastanawiałam się jak to możliwe, by policja była tak słabo przygotowana na działania domniemanego mordercy. Niby mają broń, ale wystarczył jeden bodziec by nie umieli się nią posłużyć… A może to morderca był na tyle silny i nieprzewidywalny? Choć sam zabójca nie ma wyszukanego narzędzia, którym się posługuje. Jego ofiary charakteryzują się precyzyjnym podcięciem gardła.

Samarska i Delner szybko znajdują podejrzanego, który nawet przyznaje się do wszystkich zarzucanych mu czynów, ale w tej książce nic nie jest tak oczywiste na jakie wygląda. Śledztwo staje się bardzo zawiłe i nawet ciężko się domyślić o co właściwie tutaj chodzi. I tytułowy Marsz w mrok to bardzo udana zabawa w kotka i myszkę mordercy z czytelnikiem. Akcja jest szybka i równie szybko zmienia się bieg wydarzeń, więc nie wolno nam zmrużyć oka! Ale to nawet nie możliwe, bo książkę czyta się bardzo przyjemnie. Ponadto dobrze wykreowane postaci to podstawa porządnej lektury, a biorąc pod uwagę, że jest to debiut należą się powinszowania.

Jak już wspomniałam akcja toczy się we Wrocławiu, ale generalnie nie poznamy go tu w dużym stopniu. Głównie podążamy ciemnymi ulicami i owa ciemność to baza dla świata, w którym toczy się akcja książki. Czy w tej ciemności można dostrzec niuanse, które mogą przesądzić o odkryci prawdy?

Marsz w mrok to debiut literacki, który aż prosi się o jak najszybszą kontynuację! Końcówka jest bardzo obiecująca, więc jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy pary detektywów Samarska & Delner.

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna