Marzenia na rozdrożu

Na wojnie trzeba żyć szybko i cieszyć się, kiedy trafia się szansa na choć odrobinę szczęścia, bo nie wiadomo, kiedy znów się nadarzy taka okazja.

Helena to młoda dziewczyna, studentka farmacji, obdarzona bujną wyobraźnią. Wychowana na wierszach i poematach polskich romantyków sądzi, że wojna to czas bohaterstwa i wielkich czynów.

Wybuch drugiej wojny światowej weryfikuje te wyobrażenia, spodziewana pomoc nie nadciąga, a idealizm dziewczyny zderza się z okrutną

rzeczywistością. I nawet miłość, którą spotyka na swojej drodze, nie jest taka, jak z jej marzeń, bo naznaczona wojną.

Wojna wszystkim podcina skrzydła. Nawet najbardziej kolorowym ptakom.

Informacje dodatkowe o Marzenia na rozdrożu:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-04-27
ISBN: 9788381959445

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Marzenia na rozdrożu

Marzenia na rozdrożu - opinie o książce

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2022-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak zwykle wybrałam książkę po okładce; trafiony – zatopiony. Zobaczyłam i od razu chciałam ją mieć, jakież było moje zdziwienie, że jest druga część, a ja załapałam się na obie, bez czekania. Uff…

„Wojna wszystkim podcina skrzydła. Nawet najbardziej kolorowym ptakom”.

Z absolutną przyjemnością i spokojem przepłynęłam przez tę powieść. Wysłuchiwałam lekko infantylnych wyobrażeń Heleny o życiu, miłości, wzniosłych ideałach. Podziwiałam jej hart ducha w starciu z przeciwnościami losu, obserwowałam rozczarowanie pewnymi aspektami i ludźmi. Przyszła mi do głowy refleksja, czy my też tak nie robimy? Ileż to razy starcie z rzeczywistością Was zaskoczyło?

Autorka napisała książkę o emocjach, które umieściła w czasie trudnym dla Polaków. Jednak skupiła się na opisaniu etapów dojrzewania uczuciowego młodej dziewczyny, która jak kwiat dopiero otwierała się na dorosłość. Egzaltowana panienka, z dobrego domu, której celem jest złapanie męża. Następujące wydarzenia, zweryfikowały jej światopogląd i wydobyły cechy ukryte pod płaszczykiem poprawności i uległości. Polubiłam ją od razu, od pierwszych słów, intuicyjnie.

Jest to książka, przy której odpoczęłam, doładowałam akumulatory energii. Polecam.

Empikgo audo i e-book

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-05-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Jak to możliwe, że wokół jest jednocześnie tyle zła, i tyle piękna- pomyślała.

Im bardziej zagłębiała się w park, tym mniej było w niej myśli o wojnie, tak jakby to miejsce znajdowało się poza wszystkim, co złe i okrutne".

Poznajemy losy Heleny, młodej studentki farmacji z duszą romantyczki. Wychowana na poematach i wierszach, przekonana jest, że wojna to czas bohaterstwa i wielkich czynów. Jednak wybuch drugiej wojny światowej zmienia jej postrzeganie świata i sprawia, że dziewczyna bardzo szybko zmienia się z bujającej w obłokach studentki w dorosłą kobietę.
W obliczu wojny na swojej drodze spotyka dwóch mężczyzn. Czy któryś z nich skradnie jej serce? Czy marzenie o wielkiej miłości się spełni?

"Marzenia na rozdrożu" to powieść, która mnie zauroczyła a historia Heleny zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Sposób, w jaki Autorka ukazuje nam przemianę Heleny z młodej dziewczyny w dorosłą kobietę, która powoli odkrywa realia straszliwej wojny jest wprost niezwykły. Joanna Tekieli zaczarowała mnie swoim stylem i cudownym językiem, poruszyła najczulsze strony serca. Czytałam z zapartym tchem, chłonęłam strona po stronie nie mogąc się oderwać od lektury, pragnienie poznania zakończenia było ponad wszystkim. Bez wątpienia będę chciała nadrobić pozostałe książki spod pióra Autorki.
"Marzenia na rozdrożu" to przepiękna, wzruszająca i dająca do myślenia powieść, którą z całego serca polecam. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek z wątkiem wojennym i z pewnością każda z nich jest wyjątkowa i warta poznania. Taka też jest historia Heleny. Niezwykle emocjonująca, zapadająca w pamięć ale i dająca nadzieję na lepsze jutro. Polecam i z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Avatar użytkownika - brunettebooks
brunettebooks
Przeczytane:2022-05-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Bohaterką powieści jest młoda dziewczyna Helena, studentka farmacji, która musi zmierzyć się z okrutną rzeczywistością. Wybuch drugiej wojny światowej zmienia jej sposób myślenia i zmusza do podejmowania trudnych decyzji.  Helena zaczyna działać w podziemiu.  Zakochuje się, ale czy w czasach wojny można marzyć o miłości? Czy lepiej odłożyć uczucia na lepsze czasy?
Jakie decyzje podejmie Helena?
Dowiecie się tego czytając tę książkę.
Wow! Ta książka jest rewelacyjna! Bardzo poruszyła moje serce.  Ta historia pokazuje z czym musiała zmierzyć się bohaterka.  Wszystkie jej plany i marzenia prysnęły jak bańka mydlana.  Helena buntowała się, ale musiała nauczyć się żyć w obliczu wojny i zagrożenia.
Znakomita i wciągająca fabuła.  Świetnie wykreowani bohaterowie.  Autorka dostarczyła mi wiele emocji i wrażeń. Czytając tę książkę  przeżywałam razem z bohaterami powieści ich ciężkie chwile. Lekki styl autorki sprawił, że książkę przeczytałam szybko.
Jeśli lubicie czytać książki o tematyce wojennej to tutaj akcja rozgrywa się w tych trudnych czasach.
Ta powieść zmusza do refleksji nad życiem.
Z niecierpliwością będę czekała na kolejną część.
Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - _read_andzia_
_read_andzia_
Przeczytane:2022-05-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Ależ to była cudowna książka! Nie mogę się doczekać aż przeczytam drugą część.
Emocje, które towarzyszyły mi w trakcie czytania są nie do opisania!
Żal, strach, smutek ale i nie raz szczęście, ulga.
Niepohamowanie lecące po twarzy łzy, a to za sprawą dobrze napisanej książki, realnej fabuły i bohaterów, w którzych wczuwałam się tak, jakbym była koło nich, współodczuwała wszelkie uczucia.

Historia, która obrazuje jak okropny jest czas wojny dla każdego- jak trudno było żyć żołnierzom, cywilom, w ciągłym strachu, tęsknocie i niepewności o bliskich, przyszłość swoją i okupowanej ojczyzny.

Gówna bohaterka, która swoim heroizmem pokazała jak wiele i zarazem niewiele potrzeba było, by pomóc Polsce. Roznoszenie ulotek, które z pozoru wydaje się proste, a jednak wtedy groziła za nie śmierć, lecz dzięki nim ludzie dowiadywali się co dzieje się na froncie, w obozach, o zbrodniach dokonywanych przez nazistów na bezbronnych ludziach.

Jak wielu było bohaterów, którzy wytrzymywali przerastające ludzką wyobraźnię tortury, by nie wsypać konspiracji, położenia walczących.

Jak ważna i jednocześnie niepewna była miłość w tych czasach. Ilu młodych ludzi musiało zdecydowanie za wcześnie wejść w dorosłość, nie raz ocierając się o śmierć.

"Na wojnie trzeba żyć szybko i cieszyć się, kiedy trafia się szansa na choć odrobinę szczęścia, bo nie wiadomo, kiedy znów nadarzy się taka okazja. "
"Wojna wszystkim podcina skrzydła. Nawet najbardziej kolorowym ptakom."

Jeśli lubicie czytać o II wojnie światowej, obozach itd, polecam Wam tę pozycję. Pochłonęłam ją w jeden dzień.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-04-24, Ocena: 6, Przeczytałem,

Helena jest młodą studentką farmacji, jest przekonana, że wojna to czas bohaterstwa j wielkich czynów. Kiedy wybucha II Wojna Światowa Helena przekonuje się, że jej wyobrażenia nijak mają się do rzeczywistości. Młoda kobieta w obliczu wojny na swojej drodze spotyka dwóch mężczyzna, Henryka i Antoniego. Który z nich skradnie serce Heleny? Czy kobieta zazna w końcu szczęścia?

Aż wstyd przyznać, ale było to dopiero moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, już teraz wiem, że z pewnością jeszcze sięgnę po książki @joannatekieli. W ostatnim czasie czytam dużo książek z tematyką wojenną i każda z nich w moim odczuciu jest naprawdę na wysokim poziomie. "Marzenia na rozdrożu" autorki, to bardzo ciekawa, poruszająca oraz niezwykle realistyczna historia. Powieść jest napisana bardzo przyjemnym w odbiorze językiem, co sprawiło, że kartki po prostu same się przewracają. Ja zostałam wciągnięta do świata Heleny już od pierwszych stron i muszę przyznać, że przez całą powieść towarzyszyło mi wiele skrajnych emocji, byłam ogromnie ciekawa jak zostaną poprowadzone losy Heleny oraz jej bliskich. Młoda kobieta przekonana, że w trakcie wojny wszyscy walczący są bohaterami, sama zaczyna działać w konspiracji, chcąc wspierać swój kraj. Pewnego dnia w piwnicy znajduje tajemniczego mężczyznę, któremu oczywiście postanawia udzielić pomocy, z dnia na dzień poznając Antoniego coraz lepiej. Pomaga jej w tym lekarz - Henryk, w którym Helena się podkochuje. Który z mężczyzn utoruje sobie drogę do serca kobiety i jak ta drogą będzie wyglądała? Żeby się tego dowiedzieć musicie koniecznie przeczytać tą historię! Autorka w bardzo prawdziwy, brutalny sposób ukazała tragedię wojny. Pokazała jak panującą wokół okrutna rzeczywistość, zwana wojną weryfikuje nasze cele i marzenia, stawia nas przez trudnymi wyborami oraz wręcz zmusza do cieszenia się tym co tu i teraz, bo nie wiadomo czy nadejdzie jakieś jutro. Książkę czytałam naprawdę z zapartym tchem i wyczekuję już kontynuacji losów Heleny oraz jej bliskich. Ogromnie polecam! Moja ocena to 9/10.

Pierwsza książka w 2023 ?

Oczywiście nie zawiodłam się, biorąc do ręki "Marzenia na rozdrożu" Asi Tekieli. Tym razem autorka zabrała mnie w czasy II Wojny Światowej. Poznałam młodą i odważną Helenę, przystojnego lekarza Henryka i walczącego o wolną Polskę Antoniego. Zobaczyłam Polskę bombardowaną przez okupantów, oraz ludzi, którzy nawet w obliczu tortur i śmierci nie zdradzili jej. Widziałam przyrodę, która ukazywała swe piękno poprzez zmienność pór roku. Podziwiałam, współczułam, trzymałam kciuki, płakałam.

I jakież było moje szczęście, gdy dowiedziałam się o tym, że ta książka ma swój ciąg dalszy ? "Dom na przełęczy" już jest na mojej półce.

Helena, młoda dziewczyna, żyjąca lekko, bujająca w obłokach. Widmo zbliżającej się wojny jakoś ją nie przeraża, przecież to czas gdy trzeba walczyć, być bohaterskim i bez problemu pokonać przeciwnika. Wydarzenia wojenne zmieniają młodą dziewczynę, często sprowadzając ją na ziemię. Jej wyidealizowany pan doktor, nie jest tak romantyczny, ani bohaterski jak o tym marzyła. A wojna to nie strzelanie do wroga i wygnanie go z własnej ziemi, wojna to strach i to nie o siebie, a o swoich bliskich.

Sama główna bohaterka działała mi na nerwy, jej brak dojrzałości i narażanie na niebezpieczeństwo wręcz drażnił. Jednak wątek konspiracyjny i wątek miłosny bardzo mnie zafascynował, więc brnęłam w książkę dalej. Polubiłam wszystkich bohaterów, najbardziej Irenkę, ale z Heleną do końca było mi nie po drodze. Jestem zdziwiona tym, że może podobać się książka, mimo że z głównym bohaterem nie jest się za pan brat.

Napisana prostym i lekkim językiem, szybko się czyta. Mimo że to książka opowiadająca o wojnie, to ta jest tylko tłem dla całej historii, przede wszystkim miłosnej. Polecam zabrać ją ze sobą na urlop i nie rzucajcie jej w kąt, jeśli nie polubicie się z Heleną.

Obdarzona bujną wyobraźnią studentka farmacji Helena uważa, że wojna to czas niesłychanego bohaterstwa ale i wielkich czynów. Niestety wybuch II wojny światowej mocno weryfikuje jej wyobrażenia zderzając wszystko z okrutną rzeczywistością. Pracując w aptece podejrzewa swojego pracodawcę o działania w podziemiu do którego sama chciałaby dołączyć. Gdy pewnego dnia w piwnicy swojego domu znajduje ciężko rannego partyzanta postania mu pomóc. O Pomoc prosi mieszkającego piętro wyżej młodego lekarza, którym od dawna jest zauroczona. Partyzantowi z trudem udaje się ujść z życiem, a Helena wydaje się coraz bardziej rozdarta pomiędzy jednym, a drugim mężczyzną..

,,Marzenia na rozdrożu" to przejmująca historia o trudnych wyborach i miłości w czasach wojny. Książka jest pełna emocji, porywa i zmusza do refleksji. Całość została napisana pięknym językiem, ujmuje swoją subtelnością, ciepłem, nadzieją ale i dramatyzmem. Autorka uświadamia, iż należy doceniać i chwytać każdy dzień. Niezwykle ciekawi i dobrze wykreowani bohaterowie uświadamiają, iż każdy w obliczu wojny reaguje inaczej. Nie wszyscy byli na tyle odważni by walczyć, niektórzy chcieli wyłącznie przeżyć nie rzucając się w oczy. Dużym plusem jest widoczna przemiana głównej bohaterki która zaczyna dostrzegać realia wojenne uświadamiając sobie własną ignorancję i nieświadomość. To cudowna powieść, która wzrusza i porywa od pierwszych stron. Uzmysławia, iż zawsze warto walczyć o swoje marzenia czy czucie, że bohaterem może być każdy z nas bo każda pomocy czy odwaga jest ważna.

Oto kolejna wojenna historia, tym razem polskiej autorki Joanny Tekieli @joannatekieli i jej MARZENIA NA ROZDROŻU. Jedno wam zdradzę w sekrecie odnośnie tej książki?.. to jest dopiero pierwszy tom z serii. Kto czeka już na kolejny?
7/10?
W MARZENIACH poznajemy losy młodej Heleny i jej rodziny. Z początku dziewczyna ma sobie nieodpartą wolę walki i jej wewnętrzny głos podpowiada jej ,że to właśnie ona została stworzona do wielkich rzeczy. Jednak z czasem jej niezłomny zapał zostaje lekko zachwiany. Jej duchowy idealizm zderza się z okrutną rzeczywistością. Bowiem wojna, która nadeszła niesie ze sobą spustoszenie oraz ogram strat, bólu i smutku.
MARZENIA NA ROZDROŻU to przejmująca opowieść ukazująca bezlitosny obraz wojny. Ale to również powieść pełna ciepła i nadziei. To w tej historii autorka pokazuje, że w obliczu tragedii należy doceniać i chwytać każdy dzień, oraz cieszyć się każdą chwilą. Bo miłość i szczęście może przydarzyć się również na wojnie.
We współpracy @wydawnictwofilia

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2023-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Malownicza jesień w Olszowym Jarze
Joanna Tekieli0
Okładka ksiązki - Malownicza jesień w Olszowym Jarze

JESIEŃ W OLSZOWYM JARZE JEST RÓŻNORODNA I PEŁNA NIESPODZIANEK. CZASEM OTULA WIOSKĘ PŁASZCZEM SREBRNEJ MGŁY, OPRÓSZY PŁATKAMI ŚNIEGU, POSTRASZY ULEWĄ, A...

Leśniczówka Wszebory
Joanna Tekieli0
Okładka ksiązki - Leśniczówka Wszebory

Zanurzcie się wraz z Olą w pięknej krainie otoczonej wszeborowską puszczą, gdzie dzieje się dobro, a uczucia mają nieposkromioną siłę. Kiedy firma...