Matka. Go³oborze

Tom 2 cyklu Go³oborze
Ocena: 5.6 (5 g³osów)

W mrokach ¶redniowiecza, w czasach wojen i lêku, w epoce wielkich rycerzy dwie kobiety - matka i córka, ¶wiat³o i cieñ - odkryj± moc przeznaczenia.

Jest zima 1422 roku, okres panowania W³adys³awa Jagie³³y. To niespokojne czasy wojen polsko-krzy¿ackich, obaw o integralno¶æ i przysz³o¶æ pañstwa polskiego. W zimnym pó¼no¶redniowiecznym zamku w Mokrsku mieszka m³oda i bogata szlachcianka Brygida z córk± Barbar±. Jej m±¿ Henryk to du¿o starszy, zas³u¿ony w walce rycerz. W obliczu nadchodz±cej wojny Brygida decyzj± mê¿a udaje siê na d³ugie rekolekcje do Opactwa na ¦wiêtym Krzy¿u. Czy wymodli syna, którego tak pragnie jej m±¿?

Stary klasztor i £ysa Góra, magiczne miejsca pogañskich S³owian, maj± wiele tajemnic. Czy odkrycie ich sprawi, ¿e Brygida zrozumie wyznaczon± jej rolê? Jaki los przypadnie jej córce, niepokornej Barbarze? Czy bohaterowie pogodz± siê ze ¶cie¿k± ¿ycia, któr± wyznaczy³o im spo³eczeñstwo i bezwzglêdne przeznaczenie?

,,Matka" to kontynuacja powie¶ci ,,Panna", która ukaza³a siê w cyklu Go³oborze.

Informacje dodatkowe o Matka. Go³oborze:

Tagi: Proza literacka

wiêcej

Kup ksi±¿kê Matka. Go³oborze

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Matka. Go³oborze - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-07-23,

"Go³oborze. Matka" to drugi tom serii, którego wprost nie mog³am siê doczekaæ! Pierwszy mnie urzek³ i z niecierpliwo¶ci± chcia³am poznaæ dalsze losy bohaterów! Jak¿e wielkie by³o moje zdziwienie, gdy okaza³o siê, ¿e autorka zastosowa³a przeskok w czasie... I to o 300 lat...

Przyznajê, by³am wkurzona 😅 no jak tak mo¿na?! Na szczê¶cie pó¼niej dosta³am swoje odpowiedzi i sporo siê wyja¶ni³o, ale trochê musia³am na nie poczekaæ. I jak ju¿ siê oswoi³am z t± du¿± zmian±, to da³am siê porwaæ historii z tej czê¶ci.

Podobnie jak poprzednia jest niezwykle klimatyczna! Bardzo s³owiañska, osadzona w realiach, do których kreacji autorka mocno siê przy³o¿y³a i widaæ ile pracy w³o¿y³a w pisanie powie¶ci z t³em historycznym.

Nie zabrak³o te¿ w±tku fantastycznego, s³owiañskich wierzeñ, emocji i czarownic! Nie urzek³y mnie mo¿e w tym samym stopniu co w pierwszym tomie, ale równie¿ bardzo dobrze czyta³o mi siê tê czê¶æ serii.

Autorka potrafi zaanga¿owaæ mnie w tworzone przez siebie historie, czyta³am je z du¿ym zainteresowaniem i prze¿ywa³am to, co dzia³o siê z bohaterami. Ich kreacje ponownie przypad³y mi do gustu, choæ têsknota za tymi z pierwszej czê¶ci mocno siê przebija³a przy czytaniu o nowych postaciach.

Brzemiê, los i symbolika matki mocno wybrzmiewa w tej ksi±¿ce i my¶lê, ¿e mo¿e siê ona spodobaæ fanom sag rodzinnych 😁

Ta seria na d³ugo i pozytywnie zapisze siê w mojej pamiêci, a my¶lê te¿, ¿e bêdê do niej wracaæ. Klimat S³owian i czarownic to co¶, co kocham 😍

Mam nadziejê, ¿e bêdzie powstawaæ wiêcej takich ksi±¿ek! Ogromnie polecam tym, którzy lubi± takie klimaty, lecz b±d¼cie ¶wiadomi ogromnego przeskoku czasowego 😁 a w zasadzie dwóch, ale ten drugi to ju¿ nie by³ taki du¿y 😅

Podoba³o mi siê, polecam, czekam na kolejn± czê¶æ!🥰

Nie ukrywam - s³owiañsko¶æ jest mi bardzo bliska, a dawne s³owiañskie wierzenia zwi±zane s± ze mn± tak mocno, ¿e ju¿ nie pamiêtam, kiedy nie zalicza³am sie do grona wied¼m. Czytam ksi±¿ki o tej tematyce bardzo czêsto - trafiaj± siê lepsze, gorsze, ale i takie, które sprawiaj±c, ¿e czujê jak moc lasu p³ynie w moim ¿y³ach, a Perun, Weles i ¦wiêtowit przemawiaj± do mnie z kart powie¶ci. Stanowczo ksi±¿ki Aleksandry Seligi to literatura, która otwiera we mnie trzecie oko i pozwala poczuæ wiê¼ z przodkami.

Autorka w drugiej czê¶ci Go³oborza pokusi³a siê o ciekawy i do¶æ ryzykowny zabieg. Ryzykowny ze wzglêdu na to, jak zakoñczy³a "Pannê". Seliga, koñcz±c poprzedni± czê¶æ porz±dnym cliffhangerem, rzuca nas o trzysta lat w przód, by rozpocz±æ akcjê zupe³nie innymi postaciami. Jednak postacie te, jak szybko siê oka¿e, maj± ¶cis³y zwi±zek z akcj± "Panny" i nawet cliffhanger z poprzedniej czê¶ci zostaje wyja¶niony.

Brygida, któr± Seliga zastêpuje Nawojkê, jest do gruntu chrze¶cijañsk± dam±. Dobr± ¿on±, kochaj±c± matk±, która daje siê prowadziæ za rêkê przez ca³e swoje ¿ycie. Pozwala mê¿czyznom decydowaæ o swoim losie bez mrugniêcia okiem. Jednak gdy przybywa na £ys± Górê, miejsce, które upodoba³y sobie czarownice i ich bogowie, zaczynaj± jej siê otwieraæ oczy - na ¶wiat, na chrze¶cijañstwo, na swoj± rolê w kole ¿ycia. Jednak nie tylko Brigida jest g³ówn± bohaterk± powie¶ci - jej córka, Barbara, tak¿e bêdzie mia³a co¶ do powiedzenia, a bêdzie to opowie¶æ tak brutalna, jak i piêkna,

Aleksandra Seliga ma prawdziwy dar. Potrafi namalowaæ s³owem dawne wierzenia tak, jak utalentowany malarz za pomoc± farb maluje tajemniczy fresk. Czytaj±c "Matkê", czujesz ch³ód murów klasztornych, zapach lasu i ogniska. ¦redniowiecze przedstawione przez autorkê, to nie tylko modlitwy, rz±dy mê¿czyzn, wieczna walka wielkich o w³adze i niepewno¶æ jutra. To tak¿e ukryte po domach duchy, ciep³o matczynej mi³o¶ci i dziko¶æ starej wiary. Wszystko opisane jest z - poniewa¿ nie znajdujê innego s³owa - dusz±. To dusza dawnych dni unosi siê nad powie¶ci±, piêkn±, bo pokazuj±c± co¶, czego ju¿ nie ma, a do czego serce rwie siê niczym ptak pragn±cy wyrwaæ siê z klatki.

Muszê przyznaæ, ¿e druga czê¶æ Go³oborza podoba mi siê jeszcze bardziej ni¿ pierwsza. "Panna" dzia³a siê odrobinê za szybko, podczas gdy "Matka" to niespieszna droga do celu, powolne odkrywanie tajemnic - tak £ysej Góry jak i w³asnego serca. Jest g³êbia w tej ksi±¿ce, poruszaj±ca czu³e struny. My¶lê, ¿e ka¿da osoba zwi±zana w jakikolwiek sposób z dawnymi wierzeniami, ze s³owiañskim dziedzictwem, te¿ to poczuje, tê niæ ³±cz±ca go poprzez "Matkê" z czasami przodków. I muszê powiedzieæ, ¿e czu³am siê tak po raz pierwszy, czytaj±c powie¶æ.

Widzê teraz wyra¼nie co autorka od pocz±tku zamierza³a stworzyæ i przedstawiæ za pomoc± Go³oborza. I nie mogê doczekaæ siê kolejnej czê¶ci... która byæ mo¿e bêdzie mia³a tytu³ "Starucha"... a byæ mo¿e nie. Wszystko w rêkach Welesa, jego duchów... i wied¼m.

Avatar u¿ytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-04-12, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2023,

"Matka" jest wspania³± kontynuacj±, kolejn± czê¶ci± uk³adanki wyj±tkowego "Go³oborza". Jak autorce uda³o siê oddaæ atmosferê ¶redniowiecza z ca³ym jego mrokiem i ch³odem kamiennych murów, religijnymi pie¶niami i modlitwami, z dawnym jêzykiem, niby tak obco brzmi±cym, a jednocze¶nie w pe³ni zrozumia³ym? Nie mam pojêcia, to musi byæ jaka¶ magia.

Podczas czytania "Matki" a¿ mnie szarpa³o w ¶rodku, ¿eby otworzyæ znowu "Pannê", czyli tom pierwszy serii. Przypomnieæ sobie dok³adnie, co dzia³o siê 300 lat wcze¶niej, porównaæ ¿ywoty nowych bohaterów z ju¿ znanymi. Co¶ fascynuj±cego jest w ksi±¿kach Aleksandry Seligi, zarówno w stylu jak i w tre¶ci. By³am bardzo ciekawa wydarzeñ, ale jednocze¶nie chcia³am sobie tê przyjemno¶æ dawkowaæ.

Nie ukrywam, ¿e "Matka" spodoba³a mi siê jeszcze bardziej od "Panny". By³am zachwycona ¶rodowiskiem, w którym wyl±dowali¶my wraz z bohaterami. Mury klasztorne i czarni bracia mamrocz±cy ³aciñskie modlitwy przera¿ali mnie bardziej ni¿ mamuny czaj±ce siê w mroku. Powie¶æ ¶wietnie ³±czy ze sob± warstwê historyczn± z fantastyk±.

Polecam bardzo. Ksi±¿ka jest warta ka¿dej minuty jej po¶wiêconej. Rozbudza ciekawo¶æ i chêæ odwiedzenia wszystkich wymienionych historycznych miejsc, a tak¿e wprowadza czytelnika w ekscytuj±cy magiczny ¶wiat s³owiañskich wierzeñ.

Zacznê tak jak autorka ,,Pos³uchacie, bracia mi³a...":

Minê³o 300 lat od poprzednich wydarzeñ na £ysej Górze i budowie klasztoru benedyktynów. Zim± 1422 roku Polsk± rz±dzi W³adys³aw Jagie³³o. Zbli¿a siê kolejna wojna polsko-krzy¿acka. Zas³u¿ony w walce rycerz Henryk z zamku w Mokrsku wysy³a sw± ¿onê Brygidê na d³ugie rekolekcje do Opactwa na ¦wiêtym Krzy¿u. M³oda i bogata szlachcianka ma wymodliæ upragnionego syna mê¿owi, który niewiele uwagi po¶wiêca córce Barbarze. Matka i córka. ¦wiat³o i cieñ. Przeznaczenie i spo³eczeñstwo wyznaczy³o tym kobietom ¶cie¿kê ¿ycia. W epoce wielkich rycerzy, w czasach wojen i lêku Brygida i Barbara odkrywaj± moc przeznaczenia, gdy¿ stary klasztor i £ysa Góra to pogañskie miejsca S³owian. Skrywaj± wiele tajemnic.

Da³am siê uwie¶æ ¶redniowiecznej historii inkarnowania Nawojki i Wojciecha. Bohaterowie pierwszego tomu pojawili siê w nowym wcieleniu. Historia Barbary, Brygidy i Huberta poch³onê³a mnie na wiele dni. Delektowa³am siê ka¿dym s³owem, wyobra¿a³am sobie malownicze sceny. Niektóre fragmenty czyta³am po dwakroæ. Du¿o siê tu dzieje w klasztorze, w skryptorium, infirmerii czy katakumbach, w zamku w Mokrsku, w Jaskini Piek³o, w okolicach £ysej Góry. Czasami ¿a³ujê, ¿e nie mo¿na jeszcze podró¿owaæ w czasie.

Powie¶æ sk³ada siê z dwóch czê¶ci, których akcja rozgrywa siê w ¶redniowieczu. Jedna z nich przenosi czytelnika do roku 1422. Poznaje on dzieje Brygidy zwi±zane g³ównie z jej pobytem w klasztorze. Druga za¶ dotyczy jej córki Barbary i wnuka Lela, syna Jerzego i brata Huberta. Akcja rozgrywa siê w 1455 roku.

Autorka zadba³a o realia historyczne i klimat oraz warstwê jêzykow± charakterystyczn± dla XV wieku. Napisa³a powie¶æ w stylizacji staropolskiej, zadba³a o jej ró¿ne odmiany w zale¿no¶ci od grupy spo³ecznej. Mamy tu szlachtê, s³u¿bê, zakonników, ch³opów,  rozbójników, a tak¿e przedstawicieli Rusi. Fabu³ê wzbogacaj± ³aciñskie modlitwy i sformu³owania, ruska mowa w transkrypcji polskiej, wszystko po to, aby stworzyæ odpowiedni klimat i oddaæ ducha tamtych czasów.

Warto¶ci± dodan± s± fragmenty ,,Kazañ ¶wiêtokrzyskich", ,,Lament ¶wiêtokrzyski", regu³y benedyktyñskie, tekst pierwszej kolêdy polskiej, pie¶ni i modlitwy po polsku i ³acinie, tekst egzorcyzmów, plotki o Jagielle oraz fragment autentycznej pie¶ni na cze¶æ Barbary Rusinkowej, kobiety-rozbójniczki, ³otrzycy jezdnej, która w XV wieku przewodzi³a bandzie grasuj±cej w Górach ¦wiêtokrzyskich, a o której do dzi¶ opowiadaj± legendy. Ta postaæ autentyczna pos³u¿y³a za pierwowzór literackiej Barbary. Warto zwróciæ uwagê na imiona i ich znaczenie. Barbara od greckiego 'barbarzyñca'. Hubert patron my¶liwych, ale te¿ lunatyków i chorych na epilepsjê. Jerzy - symbol rycerstwa, a Lel i Polel to znani z mitologii s³owiañskiej boscy bli¼niacy.

Du¿o symboliki w tej powie¶ci, nawi±zañ. Aleksandra Seliga nie tylko zrobi³a dok³adny research. Czuæ jej pasjê do literatury, historii Polski oraz czarownictwa. Autorka jest nie tylko pisark±. Sama siebie nazywa te¿ czarownic±. Tropi ¶lady Wielkiej Bogini na ca³ym ¶wiecie. Odprawia rytua³y, rzuca zaklêcia, ¶piewa mantry. Czê¶æ siebie ukry³a w powie¶ci. Fabu³a opleciona jest magi±, spowita wiar± w pradawne bóstwa, których wyznawcy walcz± o obalenie klasztoru na ¦wiêtym Krzy¿u. £ysa Góra od zawsze by³a miejscem ¶wiêtym dla pogan, lecz benedyktyni upatrzyli j± sobie dla siebie. Ta powie¶æ to powrót do s³owiañskich korzeni.

Jest co¶ w tej ksi±¿ce, co niektórym mo¿e siê nie spodobaæ. Aspekt teologiczny. To opowie¶æ o tym, jako Ko¶ció³ z pogañstwem siê mierzy³. Aleksandra Seliga otwiera czytelnikowi oczy na to, jak to z wiar± chrze¶cijañsk± by³o. Cz³owiek jest tylko cz³owiekiem, a zakonnicy i ksiê¿a od wieków pope³niaj± te same grzechy, które czêsto uchodz± im p³azem. K³amstwa, ukrywanie niewygodnych faktów, ob¿arstwo, pijañstwo, wyzysk, bogacenie siê kosztem wiernych, gwa³ty... Do tego ,,przyw³aszczenie" wielu obrzêdów i rytua³ów pogañskich na swój u¿ytek. Malowanie jajek, karmienie zwierz±t w wigiliê, ¶wiêto Matki Boskiej Zielnej. Kult maryjny przej±³ wiele z oddawania czci bogini Mokosz. Motanki s± znane do dzi¶.

Powie¶æ Matka to nie tylko polska literatura piêkna zachwycaj±ca pod ka¿dym wzglêdem. To powie¶æ historyczna, religijna, spo³eczno-obyczajowa, awanturnicza, a nawet z lekka mi³osna. Nie jest ³atwa w czytaniu i odbiorze, poniewa¿ jêzyk mo¿e przysparzaæ problemów z dok³adnym zrozumieniem tekstu, ale warta jest czasu z ni± spêdzonego. Ksi±¿kê pokochaj± mi³o¶nicy mroków ¶redniowiecza, piêknej staropolszczyzny, prastarych wierzeñ, pogañskich bogów i rytua³ów, rozwoju chrze¶cijañstwa na ziemiach polskich, a tak¿e ciekawi regu³y benedyktyñskiej. Mi³o¶nicy historii spojrz± na ni± okiem naukowców.

,,Matka. Go³oborze" to bardzo wa¿na powie¶æ o naszej to¿samo¶ci kulturowej wywodz±cej siê z czasów pogañskich, o odwiecznym konflikcie i wyzysku ko¶cio³a i ludu, o przyw³aszczeniu sobie przez chrze¶cijañstwo na swój u¿ytek s³owiañskich zwyczajów i tradycji. O ludziach, którymi rz±dz± te same emocje, pragnienia, ¿±dze. Warto przeczytaæ powie¶æ i spojrzeæ na nasze s³owiañskie korzenie i wiarê chrze¶cijañsk± trze¼wym okiem i oddaæ siê refleksji. Z ca³ego ¶redniowiecznego serducha polecam.

"Matka" to drugi tom cyklu Go³oborze od @a.e.seliga

W tym tomie mamy przeskok czasowy o 300 lat. Poznajemy historiê Brygidy, szlachcianki z Mokorska, której los jest tak ró¿ny, a zarazem tak podobny do losu Nawojki.

Ksi±¿ka podzielona jest na dwie czê¶ci. Pierwsza czê¶æ opowiada historiê wspomnianej wy¿ej Brygidy, a druga jej córki Barbary.

Oczywi¶cie w obu opowie¶ciach nie zabraknie £ysej Góry oraz nawi±zañ do poprzedniego tomu.

Pocz±tkowo by³am zawiedziona tak du¿ym przeskokiem czasowym oraz brakiem Nawojki. Jednak im wiêcej stron przeczyta³am tym historia bardziej mnie wci±ga³a. Do tego stopnia, ¿e drugi tom podoba³ mi siê jeszcze bardziej od pierwszego.

Je¶li tak jak mnie zainteresowa³y Was dalsze losy Nawojki to "Matka" rozwieje wszelkie domys³y i niedopowiedzenia. A nawi±zania autorki do wydarzeñ historycznych oraz symboliki tylko zwiêkszy Wasz apetyt na s³owiañskie klimaty w ksi±¿kach.

"Matka" to drugi tom s³owiañskiego cyklu Go³oborze autorstwa Aleksandry Seligi. Cudowna ok³adka koresponduje z tomem pierwszym oraz zachêca do siêgniêcia po powie¶æ i powrotu do ¶wiata s³owiañskich wierzeñ walcz±cych z wiar± chrze¶cijañsk±, krzewion± w¶ród ludu przez zakonników.

Fabu³a tomu pierwszego rozpoczyna siê w XII wieku, tymczasem druga czê¶æ to dalsze losy znanych nam bohaterów, ale akcja rozgrywa siê znacznie pó¼niej, od roku tysi±c czterysta dwudziestego drugiego. Jak to mo¿liwe? Nie zdradzê szczegó³ów, musicie sami dowiedzieæ siê, jakim cudem spotkamy postacie wystêpuj±ce w "Pannie" tyle lat pó¼niej.

Mamy schy³ek ¶redniowiecza w Polsce, która nêkana jest ci±g³ymi zmianami dotycz±cymi zarówno polityki, jak i obyczajów czy wiary. Na zamku w Mokrsku mieszka szlachcianka Brygida. Jej m±¿, zas³u¿ony w wielu bitwach rycerz Henryk, wyrusza na wojnê. Brygida na ten czas przenosi siê do klasztoru, gdzie ma oczekiwaæ na powrót ma³¿onka. Nie ma nic do powiedzenia, nawet w kwestii zabrania ze sob± piêcioletniej córeczki. Dziewczynka musi zostaæ w zamku pod opiek± piastunki ¯egocinki, aby nie zak³ócaæ swoim g³o¶nym zachowaniem spokoju panuj±cego w klasztornych murach. Zamiast niej do klasztoru udaje siê równie¿ m³odszy braciszek Brygidy, niezwykle wra¿liwy dziesiêciolatek, Hubert. Ch³opiec jest ju¿ wprawdzie znacznie starszy ni¿ siedmioletni nowicjusze, jednak zakonnicy zgadzaj± siê na przyjêcie go w swoje szeregi. Jest to ogromna ulga dla Brygidy, która zdaje sobie sprawê, z jak± pogard± traktuje ch³opca jego w³asny ojciec, nie mog±cy pogodziæ siê z tym, ¿e syn ze swoim delikatnym zdrowiem i spolegliwym charakterem nie nadaje siê na rycerza.

Brygida nie spodziewa siê, jakie tajemnice czekaj± na ni± w Opactwie na ¦wiêtym Krzy¿u. W klasztorze kobietê dopadaj± niejasne wspomnienia, które wywo³uj± chaos w jej g³owie. Ze zdziwieniem i bardzo powoli poznaje zupe³nie inny ¶wiat, którego kiedy¶ by³a czê¶ci±... Czy Brygida zdecyduje siê zaakceptowaæ czekaj±ce na ni± przeznaczenie?

Druga czê¶æ tego tomu to ju¿ kolejna historia, wraz z któr± przenosimy siê czterdzie¶ci lat pó¼niej. Barbara, córka Brygidy, jest ju¿ doros³± kobiet±, w dodatku przewodzi bandzie zbójców, a sama jest Królow± Czarownic z £ysej Góry. Jedno, czego pragnie, to usuniêcie benedyktynów z Opactwa, które wiele lat wcze¶niej nale¿a³o do s³owiañskich bogów. Wyznawcy Starej Wiary uwa¿aj± zakonników za uzurpatorów i planuj± odzyskanie swojej w³asno¶ci, a tak¿e przywrócenie wiary w s³owiañskie bóstwa. Aby tego dokonaæ, Barbara musi odnale¼æ brata bli¼niaka swojego syna Lelka, którego sp³odzi³a z Welesem. Jak g³osi przepowiednia, drugi syn Welesa jest niezbêdny, by mogli wygraæ wojnê z zakonem. Gdzie jednak szukaæ m³odzieñca? I czy zechce on do³±czyæ do dru¿yny ³otrzycy jezdnej, jak okre¶lano Barbarê?

Autorka przygotowa³a siê do napisania kontynuacji "Panny", o czym ¶wiadczy nie tylko dopracowany jêzyk powie¶ci, ale tak¿e opisy i t³o historyczno-spo³eczne. ¦wietnie uchwycony klimat ¶redniowiecza wci±ga i wrêcz nak³ania do przewracania kolejnych kart. Drugi tom ma w sobie zdecydowanie wiêcej mroku, symboliki, i dynamicznej akcji. Poszczególne etapy starcia wyznawców Starej Wiary z chrze¶cijanami zosta³y przedstawione w bardzo plastyczny sposób. I mam wra¿enie, bior±c po uwagê pewne przes³anki ukryte w finale, ¿e mo¿emy liczyæ na trzeci tom cyklu. Liczê na to, ¿e mam racjê i bêdziemy mogli wróciæ do ¶wiata Nawojki i kolejnych pokoleñ od niej siê wywodz±cych.

Dodam jeszcze istotn± dla mnie informacjê - ksi±¿ka jest SZYTA, a nie klejona. Wydana przepiêknie, w twardej oprawie, z wymalowanymi na wklejkach iluminacjami. Wraz z tomem pierwszym mo¿e byæ fantastycznym prezentem nie tylko dla pasjonata s³owiañskich czy ¶redniowiecznych klimatów.

Zdecydowanie polecam!

Wspó³praca reklamowa z Wydawnictwem Kobiecym

Inne ksi±¿ki autora
Go³oborze (Tom 3). Starucha
Aleksandra Seliga0
Ok³adka ksi±zki - Go³oborze (Tom 3). Starucha

Porywaj±cy fina³ mistrzowskiej, przesi±kniêtej s³owiañszczyzn± trylogii Go³oborze. S³owiañscy bogowie, rytua³y, przes±dy i mity zawarte w trzymaj±cej...

Panna. Go³oborze
Aleksandra Seliga0
Ok³adka ksi±zki - Panna. Go³oborze

Porywaj±ca powie¶æ, której akcja rozgrywa siê na £ysej Górze, w legendarnym miejscu spotkañ czarownic. 1137 rok. Na £ysej Górze, w miejscu legendarnego...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa