Matrioszka Rosja i Jastrząb

Najbliższy sąsiad, nieznany kraj…

Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak aż do ostatniej, najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją duszą matrioszki. Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm. Bywa tak, że przez długi czas nie mamy odwagi zajrzeć głębiej. Wątpię też, aby kiedykolwiek nam się udało dotrzeć do tej najmniejszej, nagiej laleczki. Jak mawiają Rosjanie:„Rosji nie da się ogarnąć rozumem — w Rosję trzeba wierzyć”.

Rosja to dla wielu wciąż nieodkryty ląd, intrygujący, lecz obcy nam w swojej kulturze, mentalności, wielości narodów i religii. Choć słyszeliśmy o słynnej gościnności Rosjan, to wciąż się ich obawiamy. Winne są tu historia, tradycja, a czasami po prostu brak informacji. Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, odsłania przed nami Rosję, jakiej nie znamy. Zaprasza w podróż od tętniącej nowoczesnym życiem Moskwy, po zimne krańce ziemi, gdzie spotkamy duchy syberyjskich zesłańców. Opowiada o problemach, z jakimi boryka się współczesna Rosja. Zbiera okruchy, które składają się na mozaikę rosyjskiej kultury. Próbuje też spojrzeć na Rosjan ich własnymi oczami i porównuje ten obraz z tym, jaki malują cudzoziemcy odwiedzający ten kraj. Jednocześnie snuje opowieść, która — niczym matrioszka — ukazuje nam wciąż nowe, bardziej interesujące oblicza naszego wielkiego wschodniego sąsiada.

Informacje dodatkowe o Matrioszka Rosja i Jastrząb:

Matrioszka Rosja i Jastrząb - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
"Jeździłem też metrem, wsłuchując się w rozmowy pasażerów. To w ich smutkach i radościach zaklęta jest historia współczesnej Rosji" - pisze na początku swojej opowieści Maciej Jastrzębski. Ponieważ kilka lat temu spędziłam pół roku w Moskwie, szczególnie bliskie były mi opisy Moskwy właśnie, Arbatu, Trietiakowki, Biblioteki im. Lenina, gdzie pisała się znaczna część mojej pracy magisterskiej;) Bardzo klimatyczne opisy, miałam wrażenie, że znów spaceruję po moskiewskich uliczkach, zaułkach i zakamarkach. "Matrioszka Rosja i Jastrząb" to opowieść o Rosji, tej dawnej, jak i tej dzisiejszej; o rosyjskiej muzyce, o historii, o wojnach, o diamentach, tajnych dokumentach, o wódce, armii rosyjskiej, o ateistach, muzułmanach i katolikach. Warto przeczytać!
Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Książka o wszystkim. O polityce, historii, rosyjskich gustach itd. Mimo, że nie dowiedziałam się może z niej niczego nowego, bardzo dobrze mi się ją czytało. Ci, którzy spodziewają się dogłębnej analizy - rozczarują się. Autor prześlizguje się jedynie po powierzchni, jakby sygnalizuje. O dziwo, zupełnie mi to nie przeszkadzało. Może dlatego, że widać, że Autor po prostu lubi swoich bohaterów. Polecam rusofilom i rusofobom!
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Książka dla tych, którzy lubią rzetelne dziennikarskie materiały i realne spojrzenie na wiele wieków stosunków polsko-rosyjskich. Nie ma tutaj żadnych wyjątkowych informacji, jest za to konkret, odpowiedź na pytanie, dlaczego Rosję się kocha albo nienawidzi i dlaczego o Rosji więcej można się dowiedzieć, poznając bliżej chociaż jednego Rosjanina, niż z materiałów prasowych.
Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy
Maciej Jastrzębski0
Okładka ksiązki - Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy

Jest w Moskwie pod Kremlem kryjówka, a w niej dwie komnaty, aż do sufitu zastawione skrzyniami. A komnaty te są dobrze zabezpieczone: drzwiami żelaznymi...

Przekleństwo cara Iwana
Maciej Jastrzębski 0
Okładka ksiązki - Przekleństwo cara Iwana

Historie starych miast pełne są tajemnic i duchów. A Moskwa jest bardzo stara i na każdej ulicy mieszka tam jakieś licho. Wsłuchując się wszmer...