Mentaci Diuny

Tom 2 cyklu Wielkie Szkoły Diuny

Wygrana wojna z myślącymi maszynami uratowała ludzkość, ale też postawiła ją w trudnej sytuacji - kuleją wszystkie dziedziny, w których dużą rolę odgrywały komputery.

Na niechęci do zaawansowanej technologii zyskuje Szkoła Mentatów, w której ludzie uczą się technik mentalnych dawniej zarezerwowanych dla maszyn. Gilbertus Albans, założyciel szkoły, balansuje jednak na cienkiej linie - przeciwnicy technologii nie przebaczyliby mu przywiązania do robota Erazma, którego pamięć wciąż przechowuje.

Przywódca tych fanatyków, Manford Torondo, zagraża - jak wcześniej maszyny - wszystkim. I wszyscy muszą podjąć wyzwanie, bo inaczej ludzkość na zawsze pogrąży się w mrokach niewiedzy...

,,Jeśli jesteś fanem serii o Diunie, albo generalnie science fiction, szczerze polecam ci tę książkę. Nawet ci, którzy kochają powieści Franka Herberta, powinni dać szansę tej trylogii" - Steve Lovelace

Stanęła w drzwiach bogato zdobionego gabinetu Salvadora w wyzywającej pozie, ze wzniesioną głową, piorunując męża spojrzeniem ciemnych, migdałowych oczu.

-- Za cóż to poniżyłeś przedstawiciela mojej rodziny? -- zapytała. -- Nie miałeś żadnego powodu, by aresztować pana Davidę. Nie dano mu nawet szansy obrony!

-- Dostał szansę udzielenia odpowiedzi na szczegółowe pytania -- odparł Roderick. -- Jego rozmowa z Quemadą była krótka, ale owocna.

Oczy Tabriny się rozszerzyły.

-- Torturowaliście go? Żądam natychmiastowego widzenia z nim!

Roderick odwrócił wzrok.

-- Niestety, wina okazała się zbyt ciężka dla jego serca. Nie zniosło tego ciężaru.

BRIAN HERBERT (ur. 1947) to najstarszy syn Franka Herberta, pisarz znany głównie jako kontynuator ,,Kronik Diuny". Z jego powieści polski czytelnik zna ,,Ród Atrydów", ,,Ród Harkonnenów" i ,,Ród Corrinów" (wraz z Kevinem J. Andersonem). Jest też autorem biografii Franka Herberta ,,Dreamer of Dune".

KEVIN J. ANDERSON (ur. 1962) zasłynął powieściami osadzonymi w świecie ,,Gwiezdnych wojen" i cyklem ,,Z archiwum X". Jego ,,Budowniczowie nieskończoności" (wraz z Dougiem Beasonem) byli w roku 1993 nominowani do nagrody Nebula.

Obaj autorzy kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali m.in. trylogię ,,Legendy Diuny", zwieńczenie legendarnych ,,Kronik Diuny" i uzupełniające je tomy, a także pierwszy tom nowej trylogii, zatytułowany ,,Zgromadzenie żeńskie z Diuny".

WOJCIECH SIUDMAK (ur. 1942) -- polski malarz. Mieszka i tworzy we Francji. Uważany za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Prace wystawiał m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. Honorowy Obywatel Miasta Wielunia i Ozoir-la-Ferriere. Otrzymał Order Zasługi RP.

Dom Wydawniczy REBIS wydał oryginalny cykl ,,Kroniki Diuny" Franka Herberta, na który składają się powieści: ,,Diuna", ,,Mesjasz Diuny", ,,Dzieci Diuny", ,,Bóg Imperator Diuny", ,,Heretycy Diuny" i ,,Kapitularz Diuną".

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się powieści Briana Herberta i Kevina J. Andersona ,,Łowcy Diuny", ,,Czerwie Diuny", ,,Paul z Diuny" i ,,Wichry Diuny", trylogia ,,Legendy Diuny" (,,Dżihad Butleriański", ,,Krucjata przeciw maszynom" i ,,Bitwa pod Corrinem"), trylogia ,,Preludium do Diuny" (,,Ród Atrydów", ,,Ród Harkonnenów" i ,,Ród Corrinów"), a także ,,Zgromadzenie żeńskie z Diuny" - pierwszy tom trylogii ,,Wielkie Szkoły Diuny".

Informacje dodatkowe o Mentaci Diuny:

Przeczytane:2017-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zgromadzenie żeńskie z Diuny
Kevin J. Anderson, Brian Herbert0
Okładka ksiązki - Zgromadzenie żeńskie z Diuny

Pierwszy tom nowej trylogii uzupełniającej cykl "Kroniki Diuny". Od bitwy pod Corrinem i zwycięstwa ludzi nad myślącymi maszynami minęło nieco ponad osiemdziesiąt...

Paul z Diuny
Kevin J. Anderson, Brian Herbert0
Okładka ksiązki - Paul z Diuny

Chani usiadła obok niego i wzięła go w ramiona, dodając mu siły i otuchy. Nagle w jego umyśle, jak niespodziewany skok napięcia w sieci, rozległo się ostrzeżenie...