Miasto 鈍i皻ych i z這dziei

ISBN: 978-83-62577-58-3
T逝maczenie: Marta Weronika Najman
Doda/a ksi捫k: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 5.4 (5 g這s闚)

Po陰czenie M篹czyzn, którzy nienawidz kobiet z Zaginion dziewczyn w zniewalaj帷ym kryminale, którego akcja osadzona jest w Kenii.

W cieniach miasta Sangui 篡je dziewczyna, która nie istnieje. Gdy Tina wraz matk uciek造 z Kongo do Kenii, liczy造 na rozpocz璚ie nowego 篡cia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalaz豉 prac jako pokojówka w domu wp造wowej rodziny, której g這w jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mie軼ie. Tina szybko dowiaduje si, 瞠 swoj fortun Greyhillowie zbudowali na korupcji i przest瘼czym 篡ciu. Kiedy wi璚 jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewno嗆, kto jest sprawc morderstwa.

Targana 膨dz zemsty, Tina sp璠za kolejne cztery lata, próbuj帷 prze篡 na ulicach Sangui i pracuj帷 jako z這dziejka dla Goondan, lokalnego gangu. To w豉郾ie ta praca ostatecznie pozwala jej wróci do posiad這軼i Greyhillów, gdzie b璠zie mog豉 wcieli w 篡cie d逝go wyczekiwan zemst. Ale gdy tylko dziewczyna przekracza próg okaza貫j rezydencji, odzywa si ból starych ran, a wspomnienie dawnych przyja幡i wprawia w ruch niebezpieczny bieg zdarze, które mog kosztowa Tin 篡cie. Ch耩 odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki − i o jego powodach − pozwala bohaterce przetrwa lawin wydarze.

Kup ksi捫k Miasto 鈍i皻ych i z這dziei

Miasto 鈍i皻ych i z這dziei to wci庵aj帷y thriller nie tylko dla nastolatków, dotykaj帷y najbardziej pal帷ych problemów dzisiejszej Afryki. Gdy matka Tiny zosta豉 zamordowana, dziewczyna postanowi豉 znikn望. Znalaz豉 dla swej przyrodniej siostry, Kiki, bezpieczne schronienie, a sama do陰czy豉 do Goondan - m這dzie穎wego gangu, z這穎nego z sierot i dzieci ulicy. Teraz pragnie zemsty. Tyle, 瞠 podczas akcji maj帷ej na celu ujawnienie wszystkich tajemnic i brudów Rolanda Greyhilla, kochanka matki, którego Tina obwinia o jej 鄉ier, nic nie idzie tak, jak powinno. To, co mia這 by przedsi瞝zi璚iem najzupe軟iej rutynowym, okazuje si pocz徠kiem wielkiej podró篡, podczas której Tina b璠zie musia豉 zmierzy si z tajemnicami matki i w豉sn przesz這軼i. Przede wszystkim Miasto 鈍i皻ych i z這dziei to bardzo sprawnie napisany, zgodny z regu豉mi gatunku, rasowy thriller. Debiutuj帷a t powie軼i Natalie C. Anderson potrafi umiej皻nie budowa atmosfer i trzyma czytelnika w napi璚iu a do ostatnich stron. Niezbyt d逝gie rozdzia造, wyra幡y, do嗆 szybki rytm narracji, wiele krótkich zda, cliffhangery i kolejne zwroty akcji - warsztatowo powie嗆 ta okazuje si zaskakuj帷o dopracowana - szczególnie jak na debiut. Oczywi軼ie, momentami zaskakiwa mo瞠, jak 豉two nastoletnie dzieciaki radz sobie z kolejnymi wyzwaniami, przedostaj帷 si przez ogarni皻e wojnami plemiennymi terytoria czy ...

Opinie o ksi捫ce - Miasto 鈍i皻ych i z這dziei

Avatar u篡tkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2017-10-20, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, Recenzenckie,
Ca這嗆 na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2017/10/niezwykle-brutalne-miasto-swietych-i.htmlD逝go si przymierza豉m do tej lektury, mimo, 瞠 opis brzmi ciekawie, to jednak przeszkadza造 mi porównania do innych ksi捫ek (strasznie, strasznie tego nie lubi) i thriller, do którego to gatunku ksi捫ka nale篡. I co si okaza這? 疾 bardzo 豉two si pomyli, a pierwsze wra瞠nie mo瞠 by bardzo z逝dne. Wystarczy這 kilkana軼ie stron, 瞠bym pozna豉 Tin i 鈍iat, w jakim przysz這 jej 篡, a przepad豉m. "Miasto 鈍i皻ych i z這dziei" to 鈍ietna lektura, która pokazuje zupe軟ie inny 鈍iat, a jednak bohaterowie s bliscy, podejmuj trudne wybory, czasami nie panuj nad emocjami, czasami wybieraj 幢e. "Miasto 鈍i皻ych i z這dziei" to równie bardzo trudna historia, która pokazuje 鈍iat zupe軟ie nam obcy, taki, który czasami ogl康amy w wiadomo軼iach, cho Afryka nigdy nie by豉 tam "na tapecie". Ksi捫ka która z jednej strony niesamowicie wci庵a, trzyma w napi璚iu do ostatniej kartki i ka瞠 nam kibicowa bohaterom, a z drugiej porusza tematy gwa速u i 鄉ierci, to lektura, obok której nie mo積a przej嗆 oboj皻nie. Zdecydowanie polecam! ...
Avatar u篡tkownika - whitekalmen
whitekalmen

Sama nie wiem co mnie podkusi這 do chwycenia za t powie嗆. Szczerze przyznam, 瞠 nie pa豉m nie wiadomo jakim uwielbieniem do ksi捫ek tego typu. I nie chodzi mi tu o gatunek literacki, bardziej o miejsce gdzie rozgrywa si fabu豉. A rozgrywa si ona w Afryce. Zawsze omija豉m takie powie軼i, szczerze przyznam sama nie za bardzo wiem czemu. Tym razem jednak postanowi豉m sprawdzi co tam w trawie piszczy. Zaskoczy豉m si. Pocz徠ek mnie zaintrygowa, zaciekawi i wzbudzi ch耩 poznania dalszej cz窷ci historii. Wi璚 wzi窸am si do czytania.

"Ka盥ej akcji towarzyszy reakcja równa co do warto軼i i kierunku, lecz przeciwnie zwrócona - tak mówi Boyboy. Dzia豉nia moich bohaterów nie s skrajne. Oni po prostu robi to, co konieczne, by przywróci równowag we wszech鈍iecie."

W mie軼ie Sangui 篡je dziewczynka, która jak twierdzi: nie istnieje. Tina wraz z matk uciek造 z Konga do Kenii, licz帷 na spokojne 篡cie i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znajduje prac, jako pokojówka w domu bardzo wp造wowego cz這wieka: Rolanda Greyhill. Dziewczyna podczas mieszkania w jego domu, odkrywa, w jaki sposób m篹czyzna dorobi si takiego bogactwa. Na nikczemnym 篡ciu. Dlatego kiedy ginie matka dziewczynki i zostaje znaleziona w gabinecie m篹czyzny, dziewczyna jest pewna, kto stoi za morderstwem. Targana 膨dz zemsty, Tina do陰cza do gangu, gdzie szlifuje swoje umiej皻no軼i z這dziejskie i przez cztery lata planuje, co do joty plan zniszczenia mordercy jej matki.

"- Jak na kogo tak bystrego, potrafisz by straszn idiotk"

Zasiadaj帷 do ksi捫ki spodziewa豉m si czego zupe軟ie innego. Otrzyma豉m jednak co, co przesz這 moje naj鄉ielsze oczekiwania. Intryguj帷, ciekaw i naprawd wci庵aj帷 lektur. Po瞠ra豉m stron za stron, coraz bardziej zaintrygowana 鈍iatem dziewczynki o imieniu Tina. Dzi瘯i tej lekturze poznajemy dog喚bnie zasady, jakimi rz康zi si Kenia. Osobi軼ie ksi捫k czyta豉m z ogromn ochot. Nie powiem, 瞠 powie嗆 leci jak z bicza strzeli, bo tak nie jest. Zawiera ona s這wa i zwroty, którymi pos逝guj si ludzie z tamtego rejonu 鈍iata. Ka盥e takie s這wo (lub zwrot) zosta這 przet逝maczone na pocz徠ku powie軼i, wi璚 aby zrozumie, o co chodzi w danym momencie, jeste鄉y zmuszeni wróci na pocz徠ek do t逝maczenia. Mi to ani troch nie przeszkadza這, ba! Mog powiedzie, 瞠 intrygowa這, bo nie zna豉m takich sów. I z wielk przyjemno軼i owe poznawa豉m.

"- Tak - mówi, nieco zniecierpliwiony. - Rozumiesz ju? Jestem twoim ojcem."

Szczerze przyznam, 瞠 Tina zdoby豉 moje uznanie. Na pocz徠ku powie軼i dziewczyna jest o郵epiona zemst. Waleczna, odwa積a i si nie poddaje. Posiada ostry i nieugi皻y charakter. Lubi kiedy takie cechy wyst瘼uj  u gównych bohaterów, jednak tutaj w dziewczynie, w pewnym momencie, zachodzi zmiana. Nagle dostrzega, co czym si otacza豉, a tak naprawd tego nie widzia豉. To mnie urzek這. Autorka w ca陰 powie嗆 wplot豉 do tego delikatny w徠ek romantyczny, który rozwija si powoli, co tylko wzmaga nasz ochot na t ksi捫k. W powie軼i nie wyst瘼uje za du穎 scen, które nas zasmucaj, czy powoduj 鄉iech. Szczerze powiedziawszy by這 ich naprawd ma這, mimo to polecam ksi捫k ka盥ej osobie, która ma ochot pozna zakamarki tajemniczej Kenii. Powie嗆 jest warta uwagi nie tylko z powodu swojej niesamowitej tre軼i, trzeba przyzna, 瞠 ok豉dka równie zach璚a nas niesamowicie do tej lektury. Polecam!

Avatar u篡tkownika - just1morechapter
just1morechapter
Przeczytane:2017-09-21, Czytam, Mam,

jedenrozdzialwiecej.blogspot.com

Gdy wypatrzy豉m t ksi捫k na stronie wydawnictwa wiedzia豉m, 瞠 j chc. Jaki czas pó幡iej dosta豉m maila z propozycj jej recenzji i bez d逝窺zego zastanowienia j wzi窸am. Jak ja si ciesz, 瞠 to zrobi豉m! Ca造 wczorajszy wieczór sp璠zi豉m w jej towarzystwie i przyznaj, 瞠 by這 to bardzo dobre towarzystwo.

Gdy Tina by豉 ma豉, razem ze swoj matk Anju uciek豉 do Kenii. Obie pragn窸y lepszego 篡cia i na chwil je tam znalaz造. Wszystko za spraw Rolanda Greyhilla, który zatrudni jej mam jako pokojówk, tym samym zapewniaj帷 im wy篡wienie i dach nad g這w. Po pewnym czasie dochodzi do tragedii- Anju zostaje zamordowana. Dziewczyna jest pewna, 瞠 za t zbrodni stoi sam pan Greyhill. 秧dna zemsty opuszcza jego dom i zaczyna pracowa jako z這dziejka dla miejskiego gangu. Jako jego cz這nkini wraca do posiad這軼i po to, by wcieli w 篡cie swój plan zemsty. Jednak ju po przekroczeniu progu wszystko dzieje si nie tak jak powinno. Pojawia si jej stary przyjaciel, a wraz z nim wspomnienia, które tak d逝go t豉msi豉 w sobie. Zawieraj帷 z nim tymczasowy sojusz zyskuje szanse na odkrycie prawdy o 鄉ierci swojej mamy. Z biegiem wydarze okazuje si, 瞠 nic nie jest takie jak si wydawa這 przedtem.

Powiedzcie mi, jak cz瘰to czytacie ksi捫ki, których akcja dzieje si w Kenii? Ja rzadko, o ile w ogóle. Jest to kraj biedny, pe軟y korupcji i g這du. Wyobra嬈ie sobie, 瞠 w豉郾ie w takim miejscu musi odnale潭 si m這da dziewczyna, któr jest nasza bohaterka. Jedynym wyj軼iem, które zapewni jej mo磧iwo嗆 prze篡cia jest do陰czenie do gangu. Tam musi robi wszystko, by szef nie zdecydowa si wystawi jej jako prostytutki. Uwierzcie mi- ten w徠ek nie jest wyssany z palca. Zmuszanie m這dych kobiet do prostytucji w tym kraju jest zjawiskiem codziennym. Autorka za fasad historii dla m這dzie篡 ukry豉 prawdy o realiach 篡cia Kenijczyków. Uwielbiam to, 瞠 dzi瘯i temu, dowiedzia豉m si o Kenii wi璚ej ni kiedykolwiek przedtem.

Przyznaj, 瞠 akcji w tej pozycji nie brak. Nie ma jej a tak du穎, by鄉y nie mogli za ni nad捫y, ale jest jej wystarczaj帷o, by nas nie zanudzi. Ka盥y kolejny rozdzia powoli naprowadza nas na rozwi您anie wszystkich  tajemnic z przesz這軼i, a powiem wam, 瞠 po drodze troch ich si nazbiera這. Ko鎍owego obrotu spraw kompletnie si nie spodziewa豉m. W moim scenariuszu nawet nie by這 mo磧iwo軼i, 瞠 tak to si sko鎍zy. Ale to dobrze!  W ko鎍u chyba ka盥y lubi gdy ksi捫ka nie jest oczywista, co nie? Kolejne co polubi豉m w tej historii to bohaterowie. Tin polubi豉m ju po pierwszych stronach. Spodoba這 mi si to jak dba豉 o swoj m這dsz siostrzyczk oraz to, jak potrafi豉 podnie嗆 si z ka盥ego upadku. Ano w豉郾ie, czy wspomina豉m, 瞠 ma siostr? Chyba nie, dlatego robi to teraz. Humoru powie軼i doda ch這pak o przezwisku Boyboy, naprawd interesuj帷a posta.

Uwaga! W ksi捫ce nie zabrak這 w徠ku mi這snego! No bo jakby mog這 by inaczej... Ale spokojnie, nie gra on gównych skrzypiec. W prawdzie mówi帷 by zepchni皻y na dalszy plan. To tak瞠 mnie ucieszy這, bo powiem, 瞠 w pewnym momencie zacz窸am si ba, 瞠 wszystko zamieni si w badziewny romans. Na szcz窷cie tak si nie sta這.

Historia wci庵a ju po kilku stronach, nie daj帷 nam ani chwili na nud. Autorka zabra豉 mnie w barwn podró do Kenii, gwarantuj帷 mi kilka godzin 鈍ietnej zabawy. Nie by豉m w stanie jej od這篡, dopóki nie przewróci豉m ostatniej kartki. Koniecznie dodajcie j do swojej ksi捫kowej listy (o ile tak posiadacie) i biegnijcie po ni jak tylko pojawi si w sklepach! Polecam bez dwóch zda.

Do przeczytania tej pozycji zach璚i豉 mnie przede wszystkim klimatyczna ok豉dka oraz fakt, i akcja powie軼i rozgrywa si w Kenii. Mia豉m nadziej na niecodzienn lektur, która dostarczy mi zarówno rozrywki, jak i kilku ciekawostek na temat tego kraju. Nie wszystko wysz這 tak, jak bym chcia豉, niemniej jednak bawi豉m si dobrze.

Tina ma szesna軼ie lat, mieszka w Sangui i od czterech lat jest bezdomna. Robi wszystko, by by niewidoczna, co przychodzi jej bez trudu. Na co dzie para si kradzie瘸mi, przynale篡 do gangu a motorem jej wszelkich dzia豉 jest zemsta na cz這wieku, który wed逝g niej zabi jej mam. Tina, wraz z mam i m這dsz siostr, mieszka豉 w domu szanowanego biznesmena Rolanda Greyhilla, który by nie tylko pracodawc, lecz tak瞠 kochankiem jej matki i ojcem siostry. Pewnego wieczoru dziewczyna jest 鈍iadkiem kótni pomi璠zy kochankami, a nast瘼nego dnia jej matka ju nie 篡je. Tina nie czekaj帷 na wyniki 郵edztwa ucieka z domu, umieszcza siostr w szkole z internatem a sama do陰cza do gangu i szkoli si w z這dziejstwie, maj帷 nadziej, i pewnego dnia uda jej si dokona zemsty na rodzinie Greyhillów. Pozostawia za sob tak瞠 wieloletniego przyjaciela, Michaela.

Kiedy szef Goondan proponuje jej uk豉d, dzi瘯i któremu b璠zie mog豉 zaszkodzi Greyhillowi, Tina nie waha si ani chwili. I wszystko idzie g豉dko do momentu, w którym dziewczyna zostaje przy豉pana na zgrywaniu danych z twardego dysku biznesmena, przez jego syna a jej dawnego przyjaciela. Od tego momentu rozpoczyna si przygoda wiod帷a czytelnika przez kilka krajów afryka雟kich, mi璠zy innymi Tanzani i Rwand, by wyl康owa w Kongu.

"Miasto 鈍i皻ych i z這dziei" to przygodowo - sensacyjna powie嗆 m這dzie穎wa, która swoj budow i klimatem bardzo przypomina ksi捫ki fantasy, cho oczywi軼ie elementów fantastycznych w niej nie ma. Autorka stworzy豉 bardzo fajnych bohaterów, z którymi m這dy czytelnik mo瞠 si uto窺ami. Tina, dziewczyna zdana tylko na siebie, twarda, sprytna a jednocze郾ie wra磧iwa. Michael pragn帷y udowodni, 瞠 to nie jego ojciec jest morderc, oraz Boyboy, komputerowy geniusz lubuj帷y si w torebkach. Pod przykrywk powie軼i przygodowej Pani Anderson przemyca wiadomo軼i na temat kraju ogarni皻ego wieczn wojn oraz losu, jaki spotyka wielu uchod嬈ów. Pos逝guj帷 si przyjaznym, pozbawionym wulgaryzmów j瞛ykiem, maluje obraz Konga, w jakim raczej nie chcia豉bym si znale潭. Tina jest narratorem i zwraca si wprost do czytelnika, dzi瘯i czemu czujemy si, jakby snu豉 sw opowie嗆 w豉郾ie dla nas, siedz帷 obok. Akcja jest równa, wci庵aj帷a, z dobrym tempem. Chocia jest to typowo rozrywkowa literatura, to wyró積ia si tym, i nie jest p造tka ani przeci皻na. Mo積a z niej co wynie嗆. I pomimo tego, 瞠 bohaterowie s nastolatkami, powie嗆 przypadnie do gustu równie doros貫mu czytelnikowi.

"Miasto 鈍i皻ych i z這dziei" to powie嗆 lekka a zarazem trudna, lecz przede wszystkim nietuzinkowa i wci庵aj帷a. Gówna bohaterka od pocz徠ku wzbudza sympati a dosy obszerna fabu豉 nie gubi swojego charakterystycznego klimatu. ㄠcz帷 w sobie opowie嗆 o zem軼ie, mi這軼i, przyja幡i oraz biedzie, wojnie, niewolnictwie i zale積o軼iach politycznych, autorka stworzy豉 鈍ietnie si czytaj帷 histori, która powinna si spodoba zarówno m這dym, jak i starszym, mi這郾ikom przygody, jak i sensacji, czy te zwyczajnie tym, którzy lubi dobre, ciekawie napisane powie軼i. Polecam.

Avatar u篡tkownika - Kate1986
Kate1986