Miasto ¶wiêtych i z³odziei

Ocena: 5.2 (5 g³osów)

Po³±czenie Mê¿czyzn, którzy nienawidz± kobiet z Zaginion± dziewczyn± w zniewalaj±cym kryminale, którego akcja osadzona jest w Kenii.

W cieniach miasta Sangui ¿yje dziewczyna, która nie istnieje. Gdy Tina wraz matk± uciek³y z Kongo do Kenii, liczy³y na rozpoczêcie nowego ¿ycia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalaz³a pracê jako pokojówka w domu wp³ywowej rodziny, której g³ow± jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mie¶cie. Tina szybko dowiaduje siê, ¿e swoj± fortunê Greyhillowie zbudowali na korupcji i przestêpczym ¿yciu. Kiedy wiêc jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewno¶æ, kto jest sprawc± morderstwa.

Targana ¿±dz± zemsty, Tina spêdza kolejne cztery lata, próbuj±c prze¿yæ na ulicach Sangui i pracuj±c jako z³odziejka dla Goondan, lokalnego gangu. To w³a¶nie ta praca ostatecznie pozwala jej wróciæ do posiad³o¶ci Greyhillów, gdzie bêdzie mog³a wcieliæ w ¿ycie d³ugo wyczekiwan± zemstê. Ale gdy tylko dziewczyna przekracza próg okaza³ej rezydencji, odzywa siê ból starych ran, a wspomnienie dawnych przyja¼ni wprawia w ruch niebezpieczny bieg zdarzeñ, które mog± kosztowaæ Tinê ¿ycie. Chêæ odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki − i o jego powodach − pozwala bohaterce przetrwaæ lawinê wydarzeñ.

Informacje dodatkowe o Miasto ¶wiêtych i z³odziei:

T³umaczenie: Marta Weronika Najman

wiêcej

Kup ksi±¿kê Miasto ¶wiêtych i z³odziei

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Miasto ¶wiêtych i z³odziei - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2017-10-20, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, Recenzenckie,

Ca³o¶æ na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2017/10/niezwykle-brutalne-miasto-swietych-i.html

D³ugo siê przymierza³am do tej lektury, mimo, ¿e opis brzmi ciekawie, to jednak przeszkadza³y mi porównania do innych ksi±¿ek (strasznie, strasznie tego nie lubiê) i thriller, do którego to gatunku ksi±¿ka nale¿y. I co siê okaza³o? ¯e bardzo ³atwo siê pomyliæ, a pierwsze wra¿enie mo¿e byæ bardzo z³udne. Wystarczy³o kilkana¶cie stron, ¿ebym pozna³a Tinê i ¶wiat, w jakim przysz³o jej ¿yæ, a przepad³am.

"Miasto ¶wiêtych i z³odziei" to ¶wietna lektura, która pokazuje zupe³nie inny ¶wiat, a jednak bohaterowie s± bliscy, podejmuj± trudne wybory, czasami nie panuj± nad emocjami, czasami wybieraj± ¼le. "Miasto ¶wiêtych i z³odziei" to równie¿ bardzo trudna historia, która pokazuje ¶wiat zupe³nie nam obcy, taki, który czasami ogl±damy w wiadomo¶ciach, choæ Afryka nigdy nie by³a tam "na tapecie". Ksi±¿ka która z jednej strony niesamowicie wci±ga, trzyma w napiêciu do ostatniej kartki i ka¿e nam kibicowaæ bohaterom, a z drugiej porusza tematy gwa³tu i ¶mierci, to lektura, obok której nie mo¿na przej¶æ obojêtnie. Zdecydowanie polecam!

Avatar u¿ytkownika - whitekalmen
whitekalmen
Przeczytane:2017-09-25,

Sama nie wiem co mnie podkusi³o do chwycenia za t± powie¶æ. Szczerze przyznam, ¿e nie pa³am nie wiadomo jakim uwielbieniem do ksi±¿ek tego typu. I nie chodzi mi tu o gatunek literacki, bardziej o miejsce gdzie rozgrywa siê fabu³a. A rozgrywa siê ona w Afryce. Zawsze omija³am takie powie¶ci, szczerze przyznam sama nie za bardzo wiem czemu. Tym razem jednak postanowi³am sprawdziæ co tam w trawie piszczy. Zaskoczy³am siê. Pocz±tek mnie zaintrygowa³, zaciekawi³ i wzbudzi³ chêæ poznania dalszej czê¶ci historii. Wiêc wziê³am siê do czytania.

"Ka¿dej akcji towarzyszy reakcja równa co do warto¶ci i kierunku, lecz przeciwnie zwrócona - tak mówi Boyboy. Dzia³ania moich bohaterów nie s± skrajne. Oni po prostu robi± to, co konieczne, by przywróciæ równowagê we wszech¶wiecie."

W mie¶cie Sangui ¿yje dziewczynka, która jak twierdzi: nie istnieje. Tina wraz z matk± uciek³y z Konga do Kenii, licz±c na spokojne ¿ycie i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znajduje pracê, jako pokojówka w domu bardzo wp³ywowego cz³owieka: Rolanda Greyhill. Dziewczyna podczas mieszkania w jego domu, odkrywa, w jaki sposób mê¿czyzna dorobi³ siê takiego bogactwa. Na nikczemnym ¿yciu. Dlatego kiedy ginie matka dziewczynki i zostaje znaleziona w gabinecie mê¿czyzny, dziewczyna jest pewna, kto stoi za morderstwem. Targana ¿±dz± zemsty, Tina do³±cza do gangu, gdzie szlifuje swoje umiejêtno¶ci z³odziejskie i przez cztery lata planuje, co do joty plan zniszczenia mordercy jej matki.

"- Jak na kogo¶ tak bystrego, potrafisz byæ straszn± idiotk±"

Zasiadaj±c do ksi±¿ki spodziewa³am siê czego¶ zupe³nie innego. Otrzyma³am jednak co¶, co przesz³o moje naj¶mielsze oczekiwania. Intryguj±c±, ciekaw± i naprawdê wci±gaj±c± lekturê. Po¿era³am stronê za stron±, coraz bardziej zaintrygowana ¶wiatem dziewczynki o imieniu Tina. Dziêki tej lekturze poznajemy dog³êbnie zasady, jakimi rz±dzi siê Kenia. Osobi¶cie ksi±¿kê czyta³am z ogromn± ochot±. Nie powiem, ¿e powie¶æ leci jak z bicza strzeli³, bo tak nie jest. Zawiera ona s³owa i zwroty, którymi pos³uguj± siê ludzie z tamtego rejonu ¶wiata. Ka¿de takie s³owo (lub zwrot) zosta³o przet³umaczone na pocz±tku powie¶ci, wiêc aby zrozumieæ, o co chodzi w danym momencie, jeste¶my zmuszeni wróciæ na pocz±tek do t³umaczenia. Mi to ani trochê nie przeszkadza³o, ba! Mogê powiedzieæ, ¿e intrygowa³o, bo nie zna³am takich s³ów. I z wielk± przyjemno¶ci± owe poznawa³am.

"- Tak - mówi, nieco zniecierpliwiony. - Rozumiesz ju¿? Jestem twoim ojcem."

Szczerze przyznam, ¿e Tina zdoby³a moje uznanie. Na pocz±tku powie¶ci dziewczyna jest o¶lepiona zemst±. Waleczna, odwa¿na i siê nie poddaje. Posiada ostry i nieugiêty charakter. Lubiê kiedy takie cechy wystêpuj±  u g³ównych bohaterów, jednak tutaj w dziewczynie, w pewnym momencie, zachodzi zmiana. Nagle dostrzega, co¶ czym siê otacza³a, a tak naprawdê tego nie widzia³a. To mnie urzek³o. Autorka w ca³± powie¶æ wplot³a do tego delikatny w±tek romantyczny, który rozwija siê powoli, co tylko wzmaga nasz± ochotê na tê ksi±¿kê. W powie¶ci nie wystêpuje za du¿o scen, które nas zasmucaj±, czy powoduj± ¶miech. Szczerze powiedziawszy by³o ich naprawdê ma³o, mimo to polecam ksi±¿kê ka¿dej osobie, która ma ochotê poznaæ zakamarki tajemniczej Kenii. Powie¶æ jest warta uwagi nie tylko z powodu swojej niesamowitej tre¶ci, trzeba przyznaæ, ¿e ok³adka równie¿ zachêca nas niesamowicie do tej lektury. Polecam!

Avatar u¿ytkownika - just1morechapter
just1morechapter
Przeczytane:2017-09-21, Czytam, Mam,

jedenrozdzialwiecej.blogspot.com

Gdy wypatrzy³am tê ksi±¿kê na stronie wydawnictwa wiedzia³am, ¿e j± chcê. Jaki¶ czas pó¼niej dosta³am maila z propozycj± jej recenzji i bez d³u¿szego zastanowienia j± wziê³am. Jak ja siê cieszê, ¿e to zrobi³am! Ca³y wczorajszy wieczór spêdzi³am w jej towarzystwie i przyznajê, ¿e by³o to bardzo dobre towarzystwo.

Gdy Tina by³a ma³a, razem ze swoj± matk± Anju uciek³a do Kenii. Obie pragnê³y lepszego ¿ycia i na chwilê je tam znalaz³y. Wszystko za spraw± Rolanda Greyhilla, który zatrudni³ jej mamê jako pokojówkê, tym samym zapewniaj±c im wy¿ywienie i dach nad g³ow±. Po pewnym czasie dochodzi do tragedii- Anju zostaje zamordowana. Dziewczyna jest pewna, ¿e za t± zbrodni± stoi sam pan Greyhill. ¯±dna zemsty opuszcza jego dom i zaczyna pracowaæ jako z³odziejka dla miejskiego gangu. Jako jego cz³onkini wraca do posiad³o¶ci po to, by wcieliæ w ¿ycie swój plan zemsty. Jednak ju¿ po przekroczeniu progu wszystko dzieje siê nie tak jak powinno. Pojawia siê jej stary przyjaciel, a wraz z nim wspomnienia, które tak d³ugo t³amsi³a w sobie. Zawieraj±c z nim tymczasowy sojusz zyskuje szanse na odkrycie prawdy o ¶mierci swojej mamy. Z biegiem wydarzeñ okazuje siê, ¿e nic nie jest takie jak siê wydawa³o przedtem.

Powiedzcie mi, jak czêsto czytacie ksi±¿ki, których akcja dzieje siê w Kenii? Ja rzadko, o ile w ogóle. Jest to kraj biedny, pe³ny korupcji i g³odu. Wyobra¼cie sobie, ¿e w³a¶nie w takim miejscu musi odnale¼æ siê m³oda dziewczyna, któr± jest nasza bohaterka. Jedynym wyj¶ciem, które zapewni jej mo¿liwo¶æ prze¿ycia jest do³±czenie do gangu. Tam musi robiæ wszystko, by szef nie zdecydowa³ siê wystawiæ jej jako prostytutki. Uwierzcie mi- ten w±tek nie jest wyssany z palca. Zmuszanie m³odych kobiet do prostytucji w tym kraju jest zjawiskiem codziennym. Autorka za fasad± historii dla m³odzie¿y ukry³a prawdy o realiach ¿ycia Kenijczyków. Uwielbiam to, ¿e dziêki temu, dowiedzia³am siê o Kenii wiêcej ni¿ kiedykolwiek przedtem.

Przyznajê, ¿e akcji w tej pozycji nie brak. Nie ma jej a¿ tak du¿o, by¶my nie mogli za ni± nad±¿yæ, ale jest jej wystarczaj±co, by nas nie zanudziæ. Ka¿dy kolejny rozdzia³ powoli naprowadza nas na rozwi±zanie wszystkich  tajemnic z przesz³o¶ci, a powiem wam, ¿e po drodze trochê ich siê nazbiera³o. Koñcowego obrotu spraw kompletnie siê nie spodziewa³am. W moim scenariuszu nawet nie by³o mo¿liwo¶ci, ¿e tak to siê skoñczy. Ale to dobrze!  W koñcu chyba ka¿dy lubi gdy ksi±¿ka nie jest oczywista, co nie? Kolejne co polubi³am w tej historii to bohaterowie. Tinê polubi³am ju¿ po pierwszych stronach. Spodoba³o mi siê to jak dba³a o swoj± m³odsz± siostrzyczkê oraz to, jak potrafi³a podnie¶æ siê z ka¿dego upadku. Ano w³a¶nie, czy wspomina³am, ¿e ma siostrê? Chyba nie, dlatego robiê to teraz. Humoru powie¶ci doda³ ch³opak o przezwisku Boyboy, naprawdê interesuj±ca postaæ.

Uwaga! W ksi±¿ce nie zabrak³o w±tku mi³osnego! No bo jakby mog³o byæ inaczej... Ale spokojnie, nie gra³ on g³ównych skrzypiec. W prawdzie mówi±c by³ zepchniêty na dalszy plan. To tak¿e mnie ucieszy³o, bo powiem, ¿e w pewnym momencie zaczê³am siê baæ, ¿e wszystko zamieni siê w badziewny romans. Na szczê¶cie tak siê nie sta³o.

Historia wci±ga ju¿ po kilku stronach, nie daj±c nam ani chwili na nudê. Autorka zabra³a mnie w barwn± podró¿ do Kenii, gwarantuj±c mi kilka godzin ¶wietnej zabawy. Nie by³am w stanie jej od³o¿yæ, dopóki nie przewróci³am ostatniej kartki. Koniecznie dodajcie j± do swojej ksi±¿kowej listy (o ile tak± posiadacie) i biegnijcie po ni± jak tylko pojawi siê w sklepach! Polecam bez dwóch zdañ.

„Miasto ¶wiêtych i z³odziei” to wyj±tkowa pozycja na rynku literatury m³odzie¿owej, która wprowadza powiew ¶wie¿o¶ci do sektora wydawniczego od lat zdominowanego przez fantastykê i romanse YA. Utrzymana w stylistyce noir powie¶æ sensacyjno-przygodowa autorstwa Natalie C. Anderson to niebanalny utwór, w którym na czytelnika czekaj± sympatyczni bohaterowie, dobrze skonstruowana fabu³a i szalenie ciekawe t³o spo³eczno-polityczne.

Pisarka przenosi nas do Afryki, do fikcyjnego miasta Sangui, w którym mieszka Tina –  g³ówna bohaterka i zarazem narratorka opowie¶ci, szesnastoletnia sierota, z³odziejka nale¿±ca do gangu Goondan. Nastolatkê poznajemy w jednym z prze³omowych momentów jej ¿ycia. Tina realizuje w³a¶nie jeden z punktów planu zemsty na Rolandzie Greyhillu - cz³owieku, którego uwa¿a za mordercê swojej matki. Dziewczyna chce wykra¶æ poufne dane biznesmena, by obna¿yæ przed ¶wiatem jego machlojki, zniszczyæ go, a pó¼niej zabiæ. Perfekcyjny plan sypie siê, kiedy syn Greyhilla – dawny przyjaciel Tiny – przy³apuje j± podczas w³amania.

Spotkanie z Tin± jest dla Michaela szokiem, a jej oskar¿enia wydaj± mu siê absurdalne. Ch³opak nie wierzy, ¿e jego ojciec by³by zdolny do morderstwa z zimn± krwi±. M³ody Greyhill próbuje przekonaæ Tinê, i¿ jest w stanie udowodniæ, ¿e to nie Roland zabi³ jej matkê, obiecuje równie¿ pomoc w odkryciu prawdziwego zbrodniarza, je¶li zrezygnuje ona z planu zniszczenia reputacji Rolanda. Tina, by zyskaæ na czasie, zgadza siê przystaæ na warunki ch³opaka.

¦ledztwo, które pocz±tkowo mia³o stanowiæ tylko zas³onê dymn± i zapewniæ wspó³pracownikom Tiny czas do dzia³ania, przynosi niespodziewane rezultaty. Czy¿by Michael rzeczywi¶cie mia³ racjê i to nie jego ojciec sta³ za zamordowaniem Anju? Rozwi±zanie zagadki czeka na bohaterów w ogarniêtym konfliktami zbrojnymi Kongu, sk±d pochodzi³a matka g³ównej bohaterki i sk±d uciek³a z Tin± lata temu.

„Miasto ¶wiêtych i z³odziei” okaza³o siê interesuj±c±, kryminaln± opowie¶ci± o zem¶cie oraz poszukiwaniu prawdy, w któr± umiejêtnie wpleciono w±tki nawi±zuj±ce do wspó³czesnej sytuacji spo³ecznej i politycznej pañstw afrykañskich. Polecam ten tytu³ Waszej uwadze, je¶li poszukujecie nietuzinkowej lektury.

Do przeczytania tej pozycji zachêci³a mnie przede wszystkim klimatyczna ok³adka oraz fakt, i¿ akcja powie¶ci rozgrywa siê w Kenii. Mia³am nadziejê na niecodzienn± lekturê, która dostarczy mi zarówno rozrywki, jak i kilku ciekawostek na temat tego kraju. Nie wszystko wysz³o tak, jak bym chcia³a, niemniej jednak bawi³am siê dobrze.

Tina ma szesna¶cie lat, mieszka w Sangui i od czterech lat jest bezdomna. Robi wszystko, by byæ niewidoczna, co przychodzi jej bez trudu. Na co dzieñ para siê kradzie¿ami, przynale¿y do gangu a motorem jej wszelkich dzia³añ jest zemsta na cz³owieku, który wed³ug niej zabi³ jej mamê. Tina, wraz z mam± i m³odsz± siostr±, mieszka³a w domu szanowanego biznesmena Rolanda Greyhilla, który by³ nie tylko pracodawc±, lecz tak¿e kochankiem jej matki i ojcem siostry. Pewnego wieczoru dziewczyna jest ¶wiadkiem k³ótni pomiêdzy kochankami, a nastêpnego dnia jej matka ju¿ nie ¿yje. Tina nie czekaj±c na wyniki ¶ledztwa ucieka z domu, umieszcza siostrê w szkole z internatem a sama do³±cza do gangu i szkoli siê w z³odziejstwie, maj±c nadziejê, i¿ pewnego dnia uda jej siê dokonaæ zemsty na rodzinie Greyhillów. Pozostawia za sob± tak¿e wieloletniego przyjaciela, Michaela.

Kiedy szef Goondan proponuje jej uk³ad, dziêki któremu bêdzie mog³a zaszkodziæ Greyhillowi, Tina nie waha siê ani chwili. I wszystko idzie g³adko do momentu, w którym dziewczyna zostaje przy³apana na zgrywaniu danych z twardego dysku biznesmena, przez jego syna a jej dawnego przyjaciela. Od tego momentu rozpoczyna siê przygoda wiod±ca czytelnika przez kilka krajów afrykañskich, miêdzy innymi Tanzaniê i Rwandê, by wyl±dowaæ w Kongu.

"Miasto ¶wiêtych i z³odziei" to przygodowo - sensacyjna powie¶æ m³odzie¿owa, która swoj± budow± i klimatem bardzo przypomina ksi±¿ki fantasy, choæ oczywi¶cie elementów fantastycznych w niej nie ma. Autorka stworzy³a bardzo fajnych bohaterów, z którymi m³ody czytelnik mo¿e siê uto¿samiæ. Tina, dziewczyna zdana tylko na siebie, twarda, sprytna a jednocze¶nie wra¿liwa. Michael pragn±cy udowodniæ, ¿e to nie jego ojciec jest morderc±, oraz Boyboy, komputerowy geniusz lubuj±cy siê w torebkach. Pod przykrywk± powie¶ci przygodowej Pani Anderson przemyca wiadomo¶ci na temat kraju ogarniêtego wieczn± wojn± oraz losu, jaki spotyka wielu uchod¼ców. Pos³uguj±c siê przyjaznym, pozbawionym wulgaryzmów jêzykiem, maluje obraz Konga, w jakim raczej nie chcia³abym siê znale¼æ. Tina jest narratorem i zwraca siê wprost do czytelnika, dziêki czemu czujemy siê, jakby snu³a sw± opowie¶æ w³a¶nie dla nas, siedz±c obok. Akcja jest równa, wci±gaj±ca, z dobrym tempem. Chocia¿ jest to typowo rozrywkowa literatura, to wyró¿nia siê tym, i¿ nie jest p³ytka ani przeciêtna. Mo¿na z niej co¶ wynie¶æ. I pomimo tego, ¿e bohaterowie s± nastolatkami, powie¶æ przypadnie do gustu równie¿ doros³emu czytelnikowi.

"Miasto ¶wiêtych i z³odziei" to powie¶æ lekka a zarazem trudna, lecz przede wszystkim nietuzinkowa i wci±gaj±ca. G³ówna bohaterka od pocz±tku wzbudza sympatiê a dosyæ obszerna fabu³a nie gubi swojego charakterystycznego klimatu. £±cz±c w sobie opowie¶æ o zem¶cie, mi³o¶ci, przyja¼ni oraz biedzie, wojnie, niewolnictwie i zale¿no¶ciach politycznych, autorka stworzy³a ¶wietnie siê czytaj±c± historiê, która powinna siê spodobaæ zarówno m³odym, jak i starszym, mi³o¶nikom przygody, jak i sensacji, czy te¿ zwyczajnie tym, którzy lubi± dobre, ciekawie napisane powie¶ci. Polecam.

Avatar u¿ytkownika - Kate1986
Kate1986