Quantcast
reklama

Milczące bliźniaczki

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788381915342
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: The Silent Twins

Ocena: 5 (2 głosów)

O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze - dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały.

June i Jennifer Gibbons jako małe dzieci były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jednak w wieku kilku lat zaczęły coraz bardziej oddalać się od swoich rodziców i trójki rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne.

Milczące bliźniaczki Marjorie Wallace to fascynująca historia przedziwnej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.

,,Przedziwna, fascynująca opowieść. Dzięki niesamowitej historii bliźniaczek spisanej przez Marjorie Wallace przekonujemy się, co to znaczy spoglądać w mroczne zwierciadło." ,,London Review of Books"

,,Niezwykła, choć tragiczna historia, która ukazana w sposób przenikliwy i głęboki, świadczy o wybitnym talencie autorki." ,,The New York Times Review of Books"

Tagi: Psychiatric & mental disorders

Kup książkę Milczące bliźniaczki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Milczące bliźniaczki

Majorie Wallace pokusiła się o coś, co nie udało się nikomu innemu. Zdecydowała się nawiązać – i to z powodzeniem – kontakt z bardzo popularnymi, milczącymi bliźniaczkami. W wyniku ich, często bardzo niełatwej współpracy, pełnej niedociągnięć i nieporozumień związanych z trudnym kontaktem z bliźniaczkami, Jennifer i June, powstała jedna z ciekawszych książek na światowym rynku. Reportaż zatytułowany „Milczące bliźniaczki”, którego autorka ze wszystkich sił starała zgłębić się psychikę dziewcząt, poznać ich zainteresowani i pasje, słabości i mocne strony, ciemne charaktery i ich obsesje. Wielu uważało, że bliźniaczki są po prostu chore i przypisywało im, jedna za drugą, jakąś chorobę psychiczną. Inni, walcząc o swoje miejsce w klinikach, czy zakładach, zupełnie tracili z oczu sens własnej pracy i to, że bliźniaczkom należało jak najszybciej pomóc, zamiast skupiać się na sobie samym i swojej karierze.

Bliźniaczki, Jennifer i June, od najmłodszych lat porozumiewały się ze sobą w niezwykle specyficzny sposób. Albo mówiąc bardzo szybko i kładąc akcent w zupełnie innych miejscach, niż pozostali ludzie, albo przekazując sobie ustalone wcześniej sygnały. Były ze sobą jednocześnie bardzo zżyte i najbardziej w świcie się nienawidziły. Jedno, o ironio, szło w parze z drugim. Nie dopuszczały do siebie prawie nikogo; pozostałych członków swojej rodziny – rodziców, brata i siostrę – traktowały niemal jak powietrze. Odzywając się do nich jedynie wtedy, gdy czegoś od nich potrzebowały. Wyjątek stanowiła ich najmłodsza siostra, która została dopuszczona do ich świata, zabaw i gier i przez długi czas dzieliła z nimi pokój, dopóki nie zdecydowały, że mają jej dosyć i bezlitośnie się jej pozbyły. Co ta ostatnia, nawiasem mówiąc, bardzo mocno przeżyła.

Ojciec bliźniaczek pracował dla RAF-u, co spowodowało, że co jakiś czas przenosiły się z miejsca na miejsce. Matka byłą tak pochłonięta domowymi obowiązkami i resztą swojej rodziny, że nie dostrzegła, iż coś złego dzieje się z bliźniaczkami. A kiedy już to zauważyła, ona i jej mąż zrobili wszystko, by bliźniaczkom została zaoferowana specjalistyczna i profesjonalna pomoc. Niestety, bardzo przeliczyli się, licząc w tym przypadku na lekarzy, biegłych przysięgłych, specjalistów, psychiatrów, czy sędziów.

Ale zacznijmy od początku…

Bliźniaczki, choć nikt tego nie dostrzegał, znalazły się w pułapce, z której nie potrafiły się wydostać. Zaczęły więc się dopuszczać aktów wandalizmu, zażywały używki i piły bez umiaru. W ich życiu pojawiły się tez pierwsze, niezbyt pozytywne, doświadczenia seksualne, czego żadna z dziewcząt nie mogła dostrzec, ponieważ nie miała na tym polu żadnego doświadczenia.

To zaprowadziło ich do więzienia, gdzie, wbrew pozorom, całkiem nieźle sobie radziły. Raz lepiej, raz gorzej, ale wiadomo, że każdy z nas ma słabsze i lepsze dni.

Wtedy, niemal za nie, zdecydowano, że trafią do zamkniętego poddziału psychiatrycznego Broadmoor. Przedstawiono dziewczętom tę perspektywę, jako coś wspaniałego, co odmieni ich życie, wyleczy je i w końcu, niezależnie od siebie, będą mogły zacząć żyć. Nadzieje okazały się jednak złudne.

June i Jennifer wpadły w kolejny, trudny dla nich do zrozumienia system, pełen pułapek i zasad, gdzie trzeba bardzo uważać na wszystko, nie tylko to, co się robi, ale również o  czym się myśli i jakie układy zawiera się z innymi ludźmi.

June odzyskała w końcu upragnioną wolność, gdy jej siostra, Jennifer, zmarłą w niewyjaśniony sposób w dniu, w którym obie opuściły zakład. Skończyła się och gra, bo z dwóch została tylko jedna. I ta jedna mogła w końcu żyć pełnią życia. Tak, jak zawsze chciała.

Majorie Shinona Wallace to wzięta dziennikarka śledcza. Założycielka i dyrektora fundacji SANE, która zajmuje się zdrowiem psychicznym. Absolwentka kierunku filozoficznego zafundowała nam iście ciekawa i zajmującą przejażdżkę w głąb zniszczonych i poranionych dusz dwóch bliźniaczek. To bardzo dobre studium psychologiczne, zasługujące na wybite uznanie i nagrody.

Jest częścią zespołu „The Sunday Times”, gdzie publikowała wiele prekursorskich artykułów o zdrowiu psychicznym. Tym tez na co dzień się zajmuje.

Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego.

Warto bliżej poznać się z jej twórczością.

 

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy