Milczenie owiec

Data wydania: 2001-10-01
Tytuł oryginału: The Silence of the Lambs
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Ilustracje: -

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą - doktorem Hannibalem ecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

Kup książkę Milczenie owiec

Opinie o książce - Milczenie owiec

Minęło zdecydowanie dużo czasu odkąd obejrzałam film "Milczenie owiec" oraz "Czerwony smok". Zdecydowanie było to coś na czym potrafiłam się skupić, co mnie zaciekawiło i co pochłonęło moją uwagę od początku do końca. Od wielu lat zabierałam się też by w końcu przeczytać książki, na podstawie których te filmy powstały. No i w końcu zaczęłam. To nic, że niepokolei - filmy również tak oglądałam. Nawet ja, która pilnuje porządków w czytaniu potrafi się pogubić i zrobić coś nie w tej kolejności co trzeba.

Clarice Starling to młoda kobieta, która rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej FBI, która zajmuje się seryjnymi mordercami. Z dnia na dzień zostaje rzucona na głęboką wodę, gdyż jej pierwsze zadanie to spotkanie i rozmowa z wielokrotnym mordercą i kanibalem - Hannibalem Lecterem. Z zawodu jest on psychiatrą, więc konwersacja z nim jest nielada wyczynem, bo to on trzyma stery i potrafi manipulować jak mało kto. Przebywający w szpitalu dla umysłowo chorych doktor jest ogromnym zagrożeniem. Żeby móc się z nim spotkać kobieta musi przejść krótkie szkolenie i przestrzegać wielu zasad by nie ucierpieć. Po co w ogóle to spotkanie? FBI chce wskazówek na temat grasującego seryjnego mordercy, ale Lecter z nikim nie chce rozmawiać. Co ciekawe z Clarice nawiązuje dialog praktycznie odrazu. Jest tylko jeden problem. Doktor poddaje Starling psychoanalizie i wciąga ją w niebezpieczną grę w zamian za okruchy informacji, które pomogą im posunąć się choć trochę do przodu, a być może pozwolą uratować życie kolejnej porwanej kobiecie...

Buffalo Bill, bo o nim mowa terroryzuje Amerykę już od kilku miesięcy. Porywa, obdziera ze skóry, a potem topi w rzekach kobiety w różnych miastach Stanów Zjednoczonych, a policja oraz FBI nie potrafią posunąć się ani o krok do przodu. Giną kolejne kobiety, a od momentu porwania do zabicia i odnalezienia zwłok czas w każdym przypadku się skraca. Ile mają go teraz? Tydzień? 5 dni? A może 3 dni? Czy zdążą? Czy Hannibal Lecter pomoże? Tylko on zna zasady tej gry. Niezwykle koszmarnej gry. Mało tego on zna jej zakończenie. Czy coś z tym zrobi?

Nie miałam okazji czytać "Czerwonego smoka", ale na pewno to nadrobię. Zarys historii tam ukrytej pamiętam z filmu, ale dla mnie to nie to samo. Trzeba będzie to nadrobić, poukładać i napawać się genialną grą psychologiczną, jaką stworzył autor. Dzięki temu, a może przez to, iż obejrzałam ekranizację czytając miałam przed oczami "gotowych" bohaterów w postaciach Anthony'ego Hopkinsa (to był poprostu strzał w 10!) oraz Jodie Foster. Polecam, bo nie wyobrażam sobie miłośników thrillerów szczególnie tych psychologicznych bez znajomości książek Thomasa Harrisa z cyklu o doktorze Hannibalu Lecterze! To obowiązek, każdego czytelnika by zapoznać się z tą serią i dopiero potem ruszyć dalej - być może nie umiejąc znaleźć nic godnego ich następstwa.

Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2017-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Opinie, Thomas Harris,
Motyle fascynowały mnie od zawsze. Tym razem również mnie nie zawiodły. To urocze stworzenia o bogatej symbolice związanej z duszą, przemianą, ulotnością krótkiego i kruchego życia. Przypominają złudzenia, które Clarice Starling bardzo sobie ceni. Konfrontacja, do jakiej doszło między nią a doktorem Lecterem to clou utworu. Ich dialogi wciągają i nie pozwalają odłożyć książki na półkę, dopóki się jej nie skończy. Gra podjęta z Hannibalem wymagała sporej odwagi, inteligencji, sprytu, cierpliwości i opanowania. Psychiatra - kanibal jest bardzo czujny. Kłamstwo wyczuwa na kilometr. Jak on to robi? Świetnie skomponowana fabuła powieści, doskonale skonstruowane portrety psychologiczne postaci. I owce, które nie chcą zamilknąć.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Bardzo długo zabierałam się do przeczytania "Milczenia owiec", w końcu udało mi się to zrobić. Genialnie skonstruowana fabuła i odpowiednio dawkowana akcja z kilkoma nagłymi zwrotami sprawiają, że powieść czyta się z zapartym tchem. Czytając ten kryminał towarzyszyły mi uczucia obrzydzenia i zafascynowania, i to z reguły równocześnie. Rozwiązanie zagadki zupełnie nieprzewidywalne i to zakończenie, które tylko sprawia, że nie możemy doczekać się aż sięgniemy po kontynuację. I jeszcze ten przenikliwy umysł doktora Hannibala, swoją drogą historia dotycząca jego przeszłości również była bardzo intrygująca. To jedna z tych książek, którą podczas czytania mamy ochotę odłożyć na półkę, gdyż mamy już dosyć tych przerażających obrazów pojawiających się w naszych głowach, ale równocześnie nie możemy tego zrobić, bo jakaś tajemnicza siła nie pozwala nam oderwać się od lektury. Zdecydowanie polecam.
Najsłabsza z części. Clarice Starling jest mało ciekawą bohaterką z którą trudno się utożsamiać. Morderca także w żaden sposób nie intryguje.
Avatar użytkownika - Tudej
Tudej
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015 rok,
Może trudno w to uwierzyć, ale nie widziałem filmu więc postanowiłem przeczytać książkę. I miałem szczęście trafić na dobrze napisaną książkę. Szybka akcja, zwroty w fabule, napięcie. Z chęcią porównam teraz książkę z filmem, ale nie będę ukrywał, że i tak w czasie lektury miałem przed oczami Anthonego Hopkinsa i Jodie Foster. ;)
Jako fanka kryminałów nie moglam przejść obojętnie obok drugiej części z Hanibalem w tle. Akcja wartka, trzyma w napięciu i zdążyłam obgryźć wszystkie paznokcie z nerwów. Ale czy agentka Starling zdoła uciszyć owce w swojej glowie...? Zdecydowanie polecam!
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Ostatnio znalazłam tą książkę na strychu i chociaż historia ta jest mi znakomicie znana z filmów, postanowilam przeczytac Milczenie Owiec. Trochę mi wstyd, że tak późno się za nią zabrałam, ale lepiej późno niż wcale! Pozycja obowiązkowa dla każdego. jest to bardzo dobrze napisany i intrygujący thriller psychologiczny. Thomas Harris ma właśnie taki styl, jaki lubię. Zakochałam się w ksiażkowym Lecterze. Szczerze polecam.
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2013-10-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Azumi
Azumi
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Mroczny, trzymający w napięciu thriller, z postacią psychopaty-kanibala, który na trwałe wszedł do kultury masowej - to wręcz pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku. Myślę, że "Milczenie owiec" nie jest tak szokujące i brutalne jak "Czerwony smok", jednak równie skutecznie może zaintrygować i przykuć uwagę czytelnika.
Avatar użytkownika - Pharea
Pharea
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2014, Mam,
NIesamowicie wciągająca ksiażka. Tak jak w pierwszej części cyklu tak i tu Hannibala Lectera jest mało, ale bardzo oddziałowuje swoją osobą na całą fabułę. Książką jestem zachwycona, czytam teraz kolejną część i nie mogę się oderwać. Mimo tego, ze film "Milczenie owiec" widziałam nie raz, to i tak książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Z czystym sumieniem mogę polecić
Avatar użytkownika - Igneriss
Igneriss
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Niesamowicie wciągająca akcja i świetne zakończenie. Pojawiające się postaci zostały bardzo dobrze wykreowane, i nie tylko te pierwoszplanowe. Nie wiem jak odebrałabym książkę gdybym wcześniej oglądała film albo czytała jego streszczenia, ale autor tak dobrze oddaje emocje i zmagania wewnętrzne bohaterów, że nawet znając już fabułę 'Milczenia owiec' będzie się je czytać z przyjemnością.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Antyfanka kryminałów, którą jestem właśnie zmieniła swoje nastawienie do tego gatunku o 180 stopni. Książka była fantastyczna, zagadka ciekawa i skomplikowana a postać Hannibala Lectera świetnie wymyślona. Najbardziej mnie przerażało to, że ciągle czekałam na konfrontacje z doktorem. Ta postać po prostu mnie zafascynowała :) Zamierzam niedługo oglądnąć film, bo jestem ciekawa czy Hopkins poradził sobie w głównej roli, ale książkę mogę śmiało polecić już teraz.
Avatar użytkownika - Madlene
Madlene
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ladowarka
ladowarka
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Musialam przeczytac ksiazke z przymusu- byla mi potrzebna do prezentacji maturalnej z ustnego polskiego. Myslalam,ze bedzie nudna, szablonowa itd- nigdy w zyciu tak bardzo sie nie pomylilam! Kupiona na aukcji jako nowa, wyglada juz jak staroc- to od kilkukrotnego czytania- zawsze chetnie do niej wracam. Mistrzostwo!!
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2018-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

„ Nie mamy go czym przestraszyć, bo i tak zabrano mu już sedes i książki . Nie ma nic do stracenia . ”

Pamiętacie może jeszcze świetny film o tytule '' Milczenie owiec '' ? Film ten miał swoją premierę w czasach niemal już zamierzchłych , bo w roku 1991 . Jest to jeden z puli lepszych filmów jakie zdarzyło mi się oglądać . Kiedy go oglądałam , obiecałam sobie , że kiedyś przeczytam książkę na podstawie której obraz ten powstał . Jednak wiecie jak to najczęściej bywa z takimi obietnicami ? '' Kiedyś '' po prostu jest bezczasowe i nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie i czy w ogóle :) . Moje '' kiedyś '' dotyczące '' Milczenia owiec '' , nadeszło właśnie teraz . '' Nadejszła więc wiekopomna chwila '' i zabrałam się za czytanie . Od razu przed oczami stanął mi film . Zobaczyłam trochę badawcze , trochę ironiczne , a na pewno bardzo błękitne oczy Hannibala Lectera i trochę przestraszone , a trochę zafascynowane oczy agentki Clarise Starling , czyli wyglądającej bardzo jeszcze młodo wtedy , aktorki Jodie Foster . Przypomniało mi się też że z ust Dr. Hannibala " Kanibala " Lectera , ukrytych za okropną hokejową maską wydobywał się jakiś dziwny dźwięk , ni to zgrzytanie zębów , ni to jakieś chrząkanie , czy może mlaskanie , pamiętacie ? , normalnie miałam wtedy stracha ! . W każdym razie książka okazała się równie świetna jak film . Ekranizacja bardzo wierna i dokładna , a książka napisana bardzo ciekawie . Z odpowiednio dawkowanym napięciem . Mimo że znałam już treść (mniej więcej) i wiedziałam co się wydarzy dalej i jakie będzie zakończenie , czytałam z wielkim zainteresowaniem . Portrety psychologiczne obydwu zwyrodniałych psychopatów ( i Hannibala Lectera i Buffalo Billa ) wprost doskonałe . Do pełnej satysfakcji i z książki i z filmu zabrakło mi tylko tego samego czego między innymi , chciał od Starling Lecter , informacji , czy jej owce w końcu umilkły...Książki nie będę polecać , bo pewnie do tej pory kto miał ją przeczytać , to już to zrobił . Jeśli jednak nie , to tym nielicznym polecam z czystym sumieniem .

Avatar użytkownika - Justynyc
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Czerwony smok
Thomas Harris0
Okładka ksiązki - Czerwony smok

Były pracownik FBI Will Graham, znany ze swoich sukcesów w tropieniu seryjnych morderców, powraca do czynnej służby, aby dopomóc policji...

Cari Mora
Thomas Harris0
Okładka ksiązki - Cari Mora

Thomas Harris, twórca Hannibala Lectera, autor Milczenia owiec i Czerwonego smoka, wraca po 13 latach z nową książką. Cari Mora to wciągająca opowieść...

Bezmiar
Grzegorz Kapla