Milczenie owiec

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2019-02-27
Tytuł oryginału: The Silence of the Lambs

,,Rozrywka ostra jak brzytwa, pięknie skonstruowana i genialnie napisana. Naprawdę trudno o lepszy thriller." - Clive Barker

,,Podręcznik sztuki budowania napięcia, arcydzieło, które bezbłędnie prowadzi czytelnika do punktu kulminacyjnego. W kwestii suspensu Harris bez wątpienia jest najlepszy w swoim fachu." - The Washington Post

,,Thriller psychologiczny tak zręcznie utkany i tak mocno trzymający w napięciu, że kolejne zdania pokonuje się z prędkością światła - żeby tylko dowiedzieć się, co będzie dalej." - Associated Press

Clarice Starling rozpoczyna staż w Sekcji Behawioralnej FBI, zajmującej się seryjnymi mordercami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą - doktorem Hannibalem Lecterem. Kobieta wdaje się z nim w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety, opowiada o sobie. Doktor Lecter, prawdziwy geniusz zła, manipuluje Clarice i poddaje ją osobliwej psychoanalizie. Młoda agentka wierzy, że dzięki bezbłędnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim zginie kolejna porwana. Jednak tylko Hannibal zna reguły gry tej makabrycznej gry, a nawet jej finał...

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Milczenie owiec

Opinie o książce - Milczenie owiec

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2019-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Minęło zdecydowanie dużo czasu odkąd obejrzałam film "Milczenie owiec" oraz "Czerwony smok". Zdecydowanie było to coś na czym potrafiłam się skupić, co mnie zaciekawiło i co pochłonęło moją uwagę od początku do końca. Od wielu lat zabierałam się też by w końcu przeczytać książki, na podstawie których te filmy powstały. No i w końcu zaczęłam. To nic, że niepokolei - filmy również tak oglądałam. Nawet ja, która pilnuje porządków w czytaniu potrafi się pogubić i zrobić coś nie w tej kolejności co trzeba.

Clarice Starling to młoda kobieta, która rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej FBI, która zajmuje się seryjnymi mordercami. Z dnia na dzień zostaje rzucona na głęboką wodę, gdyż jej pierwsze zadanie to spotkanie i rozmowa z wielokrotnym mordercą i kanibalem - Hannibalem Lecterem. Z zawodu jest on psychiatrą, więc konwersacja z nim jest nielada wyczynem, bo to on trzyma stery i potrafi manipulować jak mało kto. Przebywający w szpitalu dla umysłowo chorych doktor jest ogromnym zagrożeniem. Żeby móc się z nim spotkać kobieta musi przejść krótkie szkolenie i przestrzegać wielu zasad by nie ucierpieć. Po co w ogóle to spotkanie? FBI chce wskazówek na temat grasującego seryjnego mordercy, ale Lecter z nikim nie chce rozmawiać. Co ciekawe z Clarice nawiązuje dialog praktycznie odrazu. Jest tylko jeden problem. Doktor poddaje Starling psychoanalizie i wciąga ją w niebezpieczną grę w zamian za okruchy informacji, które pomogą im posunąć się choć trochę do przodu, a być może pozwolą uratować życie kolejnej porwanej kobiecie...

Buffalo Bill, bo o nim mowa terroryzuje Amerykę już od kilku miesięcy. Porywa, obdziera ze skóry, a potem topi w rzekach kobiety w różnych miastach Stanów Zjednoczonych, a policja oraz FBI nie potrafią posunąć się ani o krok do przodu. Giną kolejne kobiety, a od momentu porwania do zabicia i odnalezienia zwłok czas w każdym przypadku się skraca. Ile mają go teraz? Tydzień? 5 dni? A może 3 dni? Czy zdążą? Czy Hannibal Lecter pomoże? Tylko on zna zasady tej gry. Niezwykle koszmarnej gry. Mało tego on zna jej zakończenie. Czy coś z tym zrobi?

Nie miałam okazji czytać "Czerwonego smoka", ale na pewno to nadrobię. Zarys historii tam ukrytej pamiętam z filmu, ale dla mnie to nie to samo. Trzeba będzie to nadrobić, poukładać i napawać się genialną grą psychologiczną, jaką stworzył autor. Dzięki temu, a może przez to, iż obejrzałam ekranizację czytając miałam przed oczami "gotowych" bohaterów w postaciach Anthony'ego Hopkinsa (to był poprostu strzał w 10!) oraz Jodie Foster. Polecam, bo nie wyobrażam sobie miłośników thrillerów szczególnie tych psychologicznych bez znajomości książek Thomasa Harrisa z cyklu o doktorze Hannibalu Lecterze! To obowiązek, każdego czytelnika by zapoznać się z tą serią i dopiero potem ruszyć dalej - być może nie umiejąc znaleźć nic godnego ich następstwa.

Motyle fascynowały mnie od zawsze. Tym razem również mnie nie zawiodły. To urocze stworzenia o bogatej symbolice związanej z duszą, przemianą, ulotnością krótkiego i kruchego życia. Przypominają złudzenia, które Clarice Starling bardzo sobie ceni. Konfrontacja, do jakiej doszło między nią a doktorem Lecterem to clou utworu. Ich dialogi wciągają i nie pozwalają odłożyć książki na półkę, dopóki się jej nie skończy. Gra podjęta z Hannibalem wymagała sporej odwagi, inteligencji, sprytu, cierpliwości i opanowania. Psychiatra - kanibal jest bardzo czujny. Kłamstwo wyczuwa na kilometr. Jak on to robi? Świetnie skomponowana fabuła powieści, doskonale skonstruowane portrety psychologiczne postaci. I owce, które nie chcą zamilknąć.
Bardzo długo zabierałam się do przeczytania "Milczenia owiec", w końcu udało mi się to zrobić. Genialnie skonstruowana fabuła i odpowiednio dawkowana akcja z kilkoma nagłymi zwrotami sprawiają, że powieść czyta się z zapartym tchem. Czytając ten kryminał towarzyszyły mi uczucia obrzydzenia i zafascynowania, i to z reguły równocześnie. Rozwiązanie zagadki zupełnie nieprzewidywalne i to zakończenie, które tylko sprawia, że nie możemy doczekać się aż sięgniemy po kontynuację. I jeszcze ten przenikliwy umysł doktora Hannibala, swoją drogą historia dotycząca jego przeszłości również była bardzo intrygująca. To jedna z tych książek, którą podczas czytania mamy ochotę odłożyć na półkę, gdyż mamy już dosyć tych przerażających obrazów pojawiających się w naszych głowach, ale równocześnie nie możemy tego zrobić, bo jakaś tajemnicza siła nie pozwala nam oderwać się od lektury. Zdecydowanie polecam.
Najsłabsza z części. Clarice Starling jest mało ciekawą bohaterką z którą trudno się utożsamiać. Morderca także w żaden sposób nie intryguje.
Może trudno w to uwierzyć, ale nie widziałem filmu więc postanowiłem przeczytać książkę. I miałem szczęście trafić na dobrze napisaną książkę. Szybka akcja, zwroty w fabule, napięcie. Z chęcią porównam teraz książkę z filmem, ale nie będę ukrywał, że i tak w czasie lektury miałem przed oczami Anthonego Hopkinsa i Jodie Foster. ;)
Jako fanka kryminałów nie moglam przejść obojętnie obok drugiej części z Hanibalem w tle. Akcja wartka, trzyma w napięciu i zdążyłam obgryźć wszystkie paznokcie z nerwów. Ale czy agentka Starling zdoła uciszyć owce w swojej glowie...? Zdecydowanie polecam!
Ostatnio znalazłam tą książkę na strychu i chociaż historia ta jest mi znakomicie znana z filmów, postanowilam przeczytac Milczenie Owiec. Trochę mi wstyd, że tak późno się za nią zabrałam, ale lepiej późno niż wcale! Pozycja obowiązkowa dla każdego. jest to bardzo dobrze napisany i intrygujący thriller psychologiczny. Thomas Harris ma właśnie taki styl, jaki lubię. Zakochałam się w ksiażkowym Lecterze. Szczerze polecam.
Mroczny, trzymający w napięciu thriller, z postacią psychopaty-kanibala, który na trwałe wszedł do kultury masowej - to wręcz pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku. Myślę, że "Milczenie owiec" nie jest tak szokujące i brutalne jak "Czerwony smok", jednak równie skutecznie może zaintrygować i przykuć uwagę czytelnika.
NIesamowicie wciągająca ksiażka. Tak jak w pierwszej części cyklu tak i tu Hannibala Lectera jest mało, ale bardzo oddziałowuje swoją osobą na całą fabułę. Książką jestem zachwycona, czytam teraz kolejną część i nie mogę się oderwać. Mimo tego, ze film "Milczenie owiec" widziałam nie raz, to i tak książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Z czystym sumieniem mogę polecić
Niesamowicie wciągająca akcja i świetne zakończenie. Pojawiające się postaci zostały bardzo dobrze wykreowane, i nie tylko te pierwoszplanowe. Nie wiem jak odebrałabym książkę gdybym wcześniej oglądała film albo czytała jego streszczenia, ale autor tak dobrze oddaje emocje i zmagania wewnętrzne bohaterów, że nawet znając już fabułę 'Milczenia owiec' będzie się je czytać z przyjemnością.
Antyfanka kryminałów, którą jestem właśnie zmieniła swoje nastawienie do tego gatunku o 180 stopni. Książka była fantastyczna, zagadka ciekawa i skomplikowana a postać Hannibala Lectera świetnie wymyślona. Najbardziej mnie przerażało to, że ciągle czekałam na konfrontacje z doktorem. Ta postać po prostu mnie zafascynowała :) Zamierzam niedługo oglądnąć film, bo jestem ciekawa czy Hopkins poradził sobie w głównej roli, ale książkę mogę śmiało polecić już teraz.
Musialam przeczytac ksiazke z przymusu- byla mi potrzebna do prezentacji maturalnej z ustnego polskiego. Myslalam,ze bedzie nudna, szablonowa itd- nigdy w zyciu tak bardzo sie nie pomylilam! Kupiona na aukcji jako nowa, wyglada juz jak staroc- to od kilkukrotnego czytania- zawsze chetnie do niej wracam. Mistrzostwo!!
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2018-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

„ Nie mamy go czym przestraszyć, bo i tak zabrano mu już sedes i książki . Nie ma nic do stracenia . ”

Pamiętacie może jeszcze świetny film o tytule '' Milczenie owiec '' ? Film ten miał swoją premierę w czasach niemal już zamierzchłych , bo w roku 1991 . Jest to jeden z puli lepszych filmów jakie zdarzyło mi się oglądać . Kiedy go oglądałam , obiecałam sobie , że kiedyś przeczytam książkę na podstawie której obraz ten powstał . Jednak wiecie jak to najczęściej bywa z takimi obietnicami ? '' Kiedyś '' po prostu jest bezczasowe i nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie i czy w ogóle :) . Moje '' kiedyś '' dotyczące '' Milczenia owiec '' , nadeszło właśnie teraz . '' Nadejszła więc wiekopomna chwila '' i zabrałam się za czytanie . Od razu przed oczami stanął mi film . Zobaczyłam trochę badawcze , trochę ironiczne , a na pewno bardzo błękitne oczy Hannibala Lectera i trochę przestraszone , a trochę zafascynowane oczy agentki Clarise Starling , czyli wyglądającej bardzo jeszcze młodo wtedy , aktorki Jodie Foster . Przypomniało mi się też że z ust Dr. Hannibala " Kanibala " Lectera , ukrytych za okropną hokejową maską wydobywał się jakiś dziwny dźwięk , ni to zgrzytanie zębów , ni to jakieś chrząkanie , czy może mlaskanie , pamiętacie ? , normalnie miałam wtedy stracha ! . W każdym razie książka okazała się równie świetna jak film . Ekranizacja bardzo wierna i dokładna , a książka napisana bardzo ciekawie . Z odpowiednio dawkowanym napięciem . Mimo że znałam już treść (mniej więcej) i wiedziałam co się wydarzy dalej i jakie będzie zakończenie , czytałam z wielkim zainteresowaniem . Portrety psychologiczne obydwu zwyrodniałych psychopatów ( i Hannibala Lectera i Buffalo Billa ) wprost doskonałe . Do pełnej satysfakcji i z książki i z filmu zabrakło mi tylko tego samego czego między innymi , chciał od Starling Lecter , informacji , czy jej owce w końcu umilkły...Książki nie będę polecać , bo pewnie do tej pory kto miał ją przeczytać , to już to zrobił . Jeśli jednak nie , to tym nielicznym polecam z czystym sumieniem .

Avatar użytkownika - Justynyc
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Silence of the Lambs
Thomas Harris0
Okładka ksiązki - Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs, by Thomas Harris, is even better than the successful movie. Like his earlier Red Dragon, the book takes us inside the world of...

Czerwony smok
Thomas Harris0
Okładka ksiązki - Czerwony smok

Były pracownik FBI Will Graham, znany ze swoich sukcesów w tropieniu seryjnych morderców, powraca do czynnej służby, aby dopomóc policji...