Miłość aptekarki

Druga część nowej historycznej sagi o przygodach wędrownej aptekarki uznanego duetu pisarskiego występującego pod pseudonimem Iny Lorentz!

Turyngia, XVIII wiek. Klara wraz z mężem Tobiasem i synem Martinem wiedzie spokojne życie w Königsee. Właśnie spodziewa się kolejnego dziecka. Nieoczekiwanie małżonkowie dowiadują się, że w Rübenheim został aresztowany jeden z ich wędrownych aptekarzy, którego oskarżono o otrucie miejscowego burmistrza. Tobias wyrusza w podróż, żeby wyjaśnić sprawę, i też zostaje aresztowany jako rzekomy wytwórca trującego leku. Klara musi nie tylko troszczyć się o interesy rodzinnej firmy, ale także wyjaśnić intrygę związaną z zabójstwem burmistrza i tym samym uratować Tobiasa. Oskarżenie jej męża nie było kwestią przypadku. Okazuje się, że rodzina Justów ma wrogów, których istnienia nawet nie podejrzewała, a którzy są gotowi na wszystko.

Informacje dodatkowe o Miłość aptekarki:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-02-22
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Die Liebe der Wanderapothekerin

Tagi: Literatura historyczna

Kup książkę Miłość aptekarki

Miłość aptekarki - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewapajdzik-metel
ewapajdzik-metel
Przeczytane:2023-04-02,

Bardzo czekałam na tę książkę. Po kapitalnej powieści „Wędrowna aptekarka”, która przeniosła mnie do XVIII – wiecznej Turyngii w Niemczech i pokazała istotę pracy aptekarzy oraz trud aptekarzy wędrownych, z nieukrywanym zaciekawieniem, sięgnęłam po „Miłość aptekarki”. Podobnie jak w pierwszej części, także w kontynuacji autorzy oddali realia ówczesnych czasów w niezwykle interesujący sposób, przedstawiając dalsze losy Klary i jej rodziny.

Bardzo mocno widoczny jest tutaj motyw podróży, a jak wiemy w epoce baroku podróżowanie było prawdziwym przedsięwzięciem, wymagającym przygotowań i wyrzeczeń. Bohaterowie tej powieści nader często udają się w drogę w interesach, a wiedzeni potrzebą serca, nie zważając na niebezpieczeństwa, próbują dowieść prawdy, by ocalić drugiego człowieka. Postawa Klary, jej odwaga i nieugiętość w dążeniu do uratowania dobrego imienia męża, zasługują na nie lada pochwałę, nie tylko w tamtych czasach. Nadludzka siła, która kieruje kobietą oraz świadomość, że tylko ona może zatroszczyć się o rodzinną firmę, towarzyszy nam prawie od samego początku tej książki. Właśnie jej zaradność i otwartość na każde działanie, zdolność podnoszenia się i brania na barki nowych zadań – mimo, że każdy dzień przynosi coraz większe trudności z uwagi na jej stan, nie pozwala jej się zatrzymać. Stawka jest zbyt wysoka, by pozwolić sobie na odpoczynek. Opisywana walka o dobre imię i życie(a) przyprawiała minie wiele razy o szybsze bicie serca i cieszę się, że nie została zobrazowana w pośpiechu, ale z subtelną dbałością o każdy szczegół.

„Miłość aptekarki” to historia, przenosząca do świata ludzi niepotrafiących zapanować nad żądzą pieniądza, skłonnych do najobrzydliwszych intryg w imię pozostania u władzy i wzbogacenia się, bycia najlepszym. Ta powieść to również podróż do ludzi sprawiedliwych z otwartymi sercami i rękami chętnie niosącymi pomoc, którzy odwagą i mądrością są inspiracją również w dzisiejszych niepewnych czasach.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2023-09-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Turyngia,XVIII wiek. Klara wraz z mężem Tobiasem i synem Martinem wiedzie spokojne życie w Königsee. Para spodziewa się kolejnego dziecka. Nieoczekiwanie małżonkowie dowiadują się że w Rübenheim został aresztowanyjeden z wędrownych aptekarzy,którego oskarżono o otrucie miejscowego burmistrza - Emanuela Engstlera. Tobias wyruszaw podróż,żeby wyjaśnić sprawę,i sam zostaje posądzony o wytworzenie trującego leku. Teraz Klara musi zatroszczyć się nie tylko o interesy rodzinnej firmy, ale także wyjaśnić intrygę związaną z zabójstwem burmistrza i tym samym uratować Tobiasa. Zarzuty ciążące na jej mężu nie są kwestią przypadku . Okazuje się,że rodzina Justów ma wrogów,których istnienia nawet nie podejrzewa,a  którzy są gotowi na wszystko.

,,Miłość aptekarki" to drugi tom porywającej sagi o przygodach młodej aptekarki. Klara jest żoną Tobiasa i matką Martina. Na świat niedługo ma przyjść drugie jej dziecko. Po burzliwych wydarzeniach jakie miały miejsce w tomie pierwszym, wydaje się, że kobieta w końcu zazna spokoju, miłości i ciepła rodzinnego. Świat pędzi do przodu i teraz nie nosi się już krosna na plecach, ale towary przewozi się na furmankach lub dorożkami. Nie znaczy to wcale, że głowa rodziny wraca szybciej do domu. Teraz jeżdżą dalej i zajmuje im to tyle samo czasu gdy chodzili na nogach.

Pewnego dnia Klara i jej mżą dowiadują się, że zostaje aresztowany Armin. Oskarżony jest przez córkę burmistrza, Kathrinę o  otrucie ojca. Szybo zostaje również w tej samej sprawie oskarżony Tobias, który próbował wyjaśnić to nieporozumienie. I znowu Klara musi zatroszczyć się o interesy rodzinne, ale również o uwolnienie niewinnego męża. W trakcie swojego dochodzenia okazuje się, że rodzina jej ukochanego ma wrogów, o których nie miała pojęcia. Kim są i dlaczego mszczą się na Justach? Czy uda się Klarze udowodnić niewinność Tobiasa? Przekonacie się sami.

Rzadko mi się to zdarza, ale tom drugi historycznej sagi ,,Wędrowna aptekarka" bardziej mi się podobał od pierwszego. Autorzy po raz kolejny zabiera nas do XVIII wieku, gdzie prawie od razu wpadamy w uknutą intrygę związaną z zabójstwem burmistrza. Przez co książka wciąga od pierwszych stron, a tempo akcji jest takie jakie lubię. Cały czas coś się dzieje i nie ma mowy o nudzie. Już w pierwszym tomie zaimponowała mi główna bohaterka, która nie pomimo, że była bardzo młodziutka nie bała się wykonywać męskich zadań. Była silna i odważna. I podobnie jest tutaj. W drugim tomie oprócz wymienionych cech posiada jeszcze jedną. Jest mądrzejsza o przeżyte wydarzania oraz jest żoną i matką, co sprawia, że potrafi zawalczyć o swoją rodzinę.

Klara stała się jedną z moich ulubionych postaci literackich. Jest wyrazista, uparta i potrafiąca wykazać się nie lada odwagą. Z niecierpliwością czeka na kolejny tom.

Niepokorna husarka
Iny Lorentz0
Okładka ksiązki - Niepokorna husarka

Po śmierci ukochanego ojca życie bliźniąt Johanny (Joanny) i Karla (Karola) von Allersheimów drastycznie się zmienia. Czyhająca na ogromny majątek rodzeństwa...

Między życiem a śmiercią
Iny Lorentz0
Okładka ksiązki - Między życiem a śmiercią

Maria, bogobojna córka bogatego kupca z Konstancji, jest przestraszona i niepewna, gdy ojciec chce ją wydać za mąż za prawnika Ruppertusa, nieślubnego...